Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“10 KATI ÜCRET TALEP ETTİLER”

Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde, eski Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu alanda inşaat halinde bulunan Bartın Merkez Cami ve Külliyesi inşaatı hakkında müteahhit firma tarafından ortaya atılan iddialara Bartın İl Müftülüğünden cevap geldi. Türkiye Diyanet Vakfı Bartın Şubesi tarafından yapılan açıklamada ilgili müteahhit firmanın yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çekilerek firmanın yapılan ilk anlaşmanın 10 katı fiyat talep ettiği belirtildi. Açıklamada ayrıca TÜİK verilerine göre yeniden fiyat artışı yapılmasına rağmen firmanın inşaat sözleşmesinde yer alan yükümlülüklerini yerine getirmemekte ısrarcı davrandığı ifade edilerek inşaat çalışmalarının firma tarafından durdurulduğu vurgulandı. Açıklamada kamunun zarara uğratıldığı belirtilirken yapılan sözleşmenin tek taraflı olarak 14 Kasım’da fesih edildiği ifade edildi. Vakıf tarafından yapılan açıklamada, “1 yılı aşkın süredir kamuyu zarara uğratarak Bartın halkınımağdur eden ve kendini mağdur gibi göstermeye çalışan ilgili firma hakkında başlattığımızyasal süreç devam etmektedir.Gerekli iş ve işlemler yapılarak Bartın Merkez Cami ve Külliyesi'nin yapımına tüm hızıyla devam edilecektir.”ifadeleri kullanıldı.

Okunma: 907

08.12.2023 12:10

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Müftülüğü, Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde eski Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu alanda inşaat halinde bulunan Bartın Merkez Cami ve Külliyesi hakkındakimüteahhit firmanın iddialarına cevap verdi.

Firmanın zam istendiği için kapıya kilit vuruldu iddialarına karşı Türkiye Diyanet Vakfı Bartın Şubesi tarafından yapılan açıklamada ilgili müteahhit firmanın yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada ilgili firmanın yüksek ücret talep ederek kamu zararı oluşturduğu, bu nedenle sözleşmenin fesih edilerek konunun yargıya taşındığı belirtildi.

“İnşaatı sekteye uğrattı”

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bartın Merkez Cami ve Külliyesi inşaatı hakkında bazı basın kuruluşlarında yer alankamuoyunu yanıltıcı iddialara ilişkin basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.17.03.2020 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucu Keskinoğlu Taahhüt İnşaat Temizlik TicaretLimited Şirketi, Bartın Merkez Cami ve Külliyesi inşaatının yüklenici firması olmuştur. İhaleninardından pandemi, ekonomik kriz ve artan inşaat maliyetlerini sebep göstererek tarafımızdananlaşılan bedel üstüne iyileştirme yapılmasını isteyen firmaya ilk anlaşmanın yaklaşık 4 katıücret teklif edilerek 27.04.2022 tarihinde mutabakat sağlanmıştır.Cami inşaatının temel seviyesi, bodrum kat, perde ve filizler (su basman seviyesi) bölümlerinitamamlayan firma tabliye bölümünü tamamlamayarak 2023 mart ve haziran aylarında avansalmasına rağmen 150 gün boyunca inşaatı sekteye uğratmıştır.

“10 katı fiyat teklif etti”

Sözleşmeye aykırı davranarak cami inşaatını durduran 4 kere yazılı; defaatle de sözlüuyarılarımıza rağmen cami inşaatını devam ettirmeyen firma, yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Tarafımızdan ilk anlaşmanın 10 katı fiyatı talep eden firmaya TÜİK inşaatişçilik maliyet verilerine göre fiyat artışı hesabı yapılarak yeni teklif verilmiştir ancak sözkonusu firma inşaat sözleşmesinde yer alan yükümlülüklerini yerine getirmemekte ısraradevam ederek tehditkâr tutum sergilemiştir ve iş yavaşlatmaya giderek süreci çözümsüzlüğesürüklemiştir.İyi niyetimize rağmen yapılan ilk anlaşmanın yaklaşık 10 katı ücret talep eden firmaya işprogramı çerçevesinde 6 aylık sürelerde fiyat artışları yapılabileceğini tebliğ etmemize rağmeninşaat faaliyetlerini sürdürmemiştir.

“Kamuyu zarara uğrattığı tespit edildi”

 

Yapılan denetimler sonucu; iş programını idareye sunmaması, all risk sigortası yaptırmaması,inşaat alanında teknik personel (iş sağlığı-iş güvenliği) makine teçhizat ve ekipmanbulundurmaması, inşaat sahasını tehlikeye düşürecek eylemlerde bulunması ve inşaatfaaliyetlerini durdurması sebebiyle kamuyu zarara uğrattığı tespit edilmiştir.Mahkeme Heyeti tarafından 15.11.2023 tarihinde yapılan tespitte "Kolon demirlerinin açıktave paslanmış olduğu, yüklenici firma tarafından açık alanda bırakılan inşaat demirlerinde

paslanma görüldüğü, herhangi bir inşaat faaliyetinin yapılmadığı, çalışan işçigözlemlenmediği" belirtilmiştir.

“Sözleşme fesh edildi”

Tüm bu gelişmelerin ardından Keskinoğlu Taahhüt İnşaat Temizlik Ticaret Limited Şirketi ileyapılan sözleşme, idaremiz tarafından haklı ve tek taraflı olarak 14.11.2023 tarihinde fesihedilmiş olup, avukatımız aracılığı ile yüklenici firmaya fesih evrakları tebliğ edilmiştir.Fesih sonucunda idaremizin sorumluluğuna geçen şantiye sahasında tasarrufumuz ile gerekligüvenlik önlemleri alınmıştır.

“Yasal süreç devam ediyor”

1 yılı aşkın süredir kamuyu zarara uğratarak Bartın halkınımağdur eden ve kendini mağdur gibi göstermeye çalışan ilgili firma hakkında başlattığımızyasal süreç devam etmektedir.Gerekli iş ve işlemler yapılarak Bartın Merkez Cami ve Külliyesi'nin yapımına tüm hızıyladevam edilecektir.”

Haber: Haluk Türkoğlu

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin