Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
2018 YILI KİRA YARDIM TUTARLARI BELLİ OLDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2018'de kentsel dönüşüm kira yardım tutarlarını belirledi. Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2018 yılı için 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıda ikamet eden ve işyeri bulunan hak sahiplerine yapılacak kira yardımı ödeme tutarı: 595,00 TL’dir.”dedi.

Okunma: 1935

28.01.2018 14:56

Facebook'ta Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2018'de kentsel dönüşüm kira yardım tutarlarını belirledi. Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan konuyla ilgili açıklama yaparak detayları paylaştı.

 

Müdürü Özcan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Bilindiği üzere 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un (Kentsel Dönüşüm) 5 nci maddesinin birinci fıkrası gereğince, anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine veya malik olmasalar bile kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak bu yapılarda ikamet eden veya bu yapılarda işyeri bulunan Kanun kapsamında hak sahibi olan vatandaşlarımıza Bakanlığımızca kira yardımı yapılmaktadır. 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliğinin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasında "Anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapıların maliklerine tahliye tarihinden itibaren Bakanlıkça kararlaştırılacak aylık kira yardımı yapılabilir. Kira yardımı aylık 600 Türk Lirasını geçemez. Yardım süresi riskli alan dışındaki riskli yapılarda 18 ay ve Kanun kapsamında anlaşma yolu ile kamulaştırılan yapılarda 5 aydır. Riskli alanlarda kira yardımı süresi 36 ayı geçmemek şartı ile ilgili kurumca belirlenir. Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi yıllık değişim oranında güncellenir." denilmektedir.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, Kanun'un Uygulama Yönetmeliği ve Bakanlık Makamının Oluruna istinaden;

2018 yılı için 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıda ikamet eden ve işyeri bulunan hak sahiplerine yapılacak kira yardımı ödeme tutarı: 595,00 TL’dir.

Söz konusu yönetmeliğin 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen riskli yapılarda ikamet eden veya işyeri bulunan kiracılara ve Kanun kapsamında taşınmazı anlaşma yolu ile kamulaştırılanlara yapılacak kira yardımının 2 inci maddeye göre yapının bulunduğu il için belirlenen kira bedellerinin (İlimiz için: 595,00 ₺) 2 (iki) katı kadar defaten kira yardımı uygulanacaktır.

Aynı yönetmeliğin 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen riskli yapılarda ikamet eden veya işyeri bulunan sınırlı ayni hak sahiplerine yapılacak kira yardımının 2 nci maddeye göre belirlenen kira bedellerinin 5 (beş) katı kadar defaten kira yardımı yapılacaktır.

Riskli yapılardaki kira yardımı ödemeleri sadece ikamet eden hak sahiplerine yapılacak olup, riskli alan ve rezerv yapı alanlarında ödenecek kira yardımları proje bazında belirlenerek uygulanacaktır.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin