Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
3 BİN 377 ÖĞRENCİ MEZUN OLDU

Bartın Üniversitesi 9’uncu mezunlarını vermenin heyecanını yaşadı. Düzenlenen mezuniyet töreninde 3 bin 377 öğrenci mezun olarak hayata atıldı.

Okunma: 2720

27.05.2017 15:27

Facebook'ta Paylaş

Bartın Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Bartın Atatürk Şehir Stadyumu’nda gerçekleştirilen törene, Türkiye’nin neredeyse 81 ilinden gelen binlerce vatandaş katıldı.

Törene ayrıca Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun ve il müdürleri katıldı.

 

Öğrencilerden kortej yürüyüşü

Törende ilk olarak Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, akademisyenler ve öğrenciler kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından ise saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu. Kortej yürüyüşünde ise en çok alkışı yürüyüşe kucaklarında çocukları ile katılan öğrenciler aldı.

 

Veliler stada sığmadı

Bartın Üniversitesi 9’uncu mezuniyet törenine veliler ise sığmadı. Kapalı tribünler ve açık tribünler tıklım tıklım dolarken çok sayıda vatandaş stat dışında kaldı.

 

Rektör Uzun öğrencilere seslendi, “Bugün yeni bir başlangıcın kutlanmasıdır”

Tören daha Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un konuşması ile devam etti. Rektör Uzun konuşmasında mezun olan öğrencilerin ülkenin geleceği olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Büyük emekler vererek önemli bir sürecin sonuna geldiniz. Burada bulunmamızın temel nedeni olan sizlerin mezuniyetinizi içtenlikle kutluyorum. Bugün verdiğiniz emeğin ve yaptığınız fedakârlığın ödülünü alıyorsunuz. Sevinmek, gurur duymak hepinizin hakkıdır. Mezuniyetiniz hayırlı, uğurlu olsun. Bugün mezuniyetinizin yanı sıra yeni bir başlangıcın da kutlamasıdır. Mezun olduktan sonra pek yakında çalışma hayatına atılıp yeni başarılara imza atacağınıza inancım tamdır. Burada aldığınız eğitimle ülkemizin daha müreffeh ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında üstlenmeniz gereken sorumluluklar oldukça büyüktür. Yıllar sonra sizleri önemli mevkilerde görmekten gurur duyacağımı da ayrıca belirtmek isterim. Üniversitemizle olan bağlarınızı bundan sonra da güçlendirerek devam ettireceğinize olan inancım tamdır. “Bartın Üniversitesi ailesinin bir ferdi olmak” kavramı, beraberinde güçlü bir aidiyet duygusu getirir. Öğrencilerimiz arasındaki bu bağ, üniversite hayatı ile başlayıp mezuniyetle biten bir zaman dilimiyle sınırlı değildir. Üniversitemiz ile mezunlarımız arasındaki iletişimi güçlendirmek, mezunlar arasındaki dayanışmayı arttırmak, mezunlarımızın desteğini alarak üniversitemizin ve öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunmak gerçekleştirmeyi düşündüğümüz hedefler arasındadır. Bu hedefi gerçekleştirebilmemizde siz mezunlarımızın katılımı ve desteği büyük önem taşımaktadır. Mezunlarımızın bu noktaya gelmesinde en az onlar kadar payı olan ve şu an aramızda bulunan, onları büyük bir özveriyle yetiştiren ve her zaman destekleyen siz değerli aileleri de canı gönülden kutlamak ve sizlere teşekkür etmek istiyorum.

 

Uzun ailelere seslendi, “Evlatlarınızla şimdi gurur duyma vaktidir”

Bundan 2 ya da 4 yıl önce buraya kayıt olmaya beraber geldiğiniz evlatlarınızla şimdi gurur duyma vaktidir.  Bize bu gururu yaşatan öğrencilerimizi tekrar tebrik ediyor ve siz değerli ailelerine şükranlarımızı sunuyorum. Gençlerimizin bugüne ulaşmasında bir diğer pay ise akademisyenlerimize aittir.

 

Uzun akademisyenlere seslendi, “Sahip olduğunuz bilgileri öğrencilere aktardığınız için teşekkür ederim”

Gençlerimizin yetişmesi için gösterdiğiniz çabalar elbette ki onların hayatında önemli izler bırakacaktır. Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz bu çabalarınız sayesinde edindikleri tecrübe ve donanımı iş hayatlarında karşılaştıkları sorunların çözümünde kullanacak ve sizleri hatırlayacaklardır. Çözüm odaklı, analitik düşünebilen, bilgiyi paylaşabilen ve sürekli öğrenen iş gücünün yetişmesinde öğretim elemanlarımıza çok büyük sorumluluk düşmektedir. Sahip olduğunuz bilgileri, öğrencilerimize en iyi şekilde aktardığınız için sizlere ayrıca teşekkür etmek isterim.

 

Bugün itibariyle öğrenci sayısı 14 333

Bugün itibarıyla, 14 bin 333 öğrencisi bulunan Üniversitemiz, 536 akademik ve 241 idari insan kaynağı ile eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir. Bugüne kadar 8 bin 845 mezun veren Üniversitemizde, halen son sınıfta bulunmaları dolayısıyla mezun olabilecek düzeydeki öğrenci sayımız ise 3 bin 377’dir. Diğer taraftan, bugüne kadar Üniversitemizde 86 bin 403 metrekare kapalı alan inşa edilmiş, açık alan miktarı ise 1 milyon 162 bin 781 metrekareye ulaşmıştır. Sadece bu sayılar bile, Üniversitemizin kısa zaman içerisinde hangi mesafeleri kat ettiğini göstermesi açısından önemlidir. Üniversitemizin bu noktaya gelmesinde görevi kendisinden teslim aldığım Sayın Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a da buradan tekrar teşekkür ediyorum.

 

“İç ve dış paydaşlarımızla birlikte çalışmaya özen göstereceğiz”

Bundan sonraki süreçte üniversite olarak kalite geliştirmeye ve bölge ile işbirliğine daha çok odaklanarak sürekli iyileşmeyi önceleyen bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu bir sorumluluk anlayışını da beraberinde getirmektedir. Bunu gerçekleştirmek için tüm iç ve dış paydaşlarımızla birlikte çalışmaya özen göstereceğiz. Bu bağlamda, üniversite ve bölgenin güçlü yanları ile fırsatları katılımcı bir anlayışla analiz edilecektir. Daha sonra belirlenen alanlarda farklılaşma ve odaklanma stratejisi ile üniversitemizin rekabet üstünlüğü elde edeceğine inancım tamdır.

 

“Üniversite-Şehir işbirliği çok daha ileri noktalara taşınacak”

Üniversiteler kuruldukları bölgelerde ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri olan kurumlardır. Diğer görevlerinin yanı sıra özellikle son dönemde, yükseköğretim kurumlarının bölgesel kalkınmada itici güç işlevi görmesi de beklenmektedir. Bu noktada,  bölge odaklı stratejiler geliştirme amacına yönelik olarak tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine her daim açık olacağımızı ve bu doğrultuda gayret göstereceğimizi huzurunuzda ifade etmek isterim.  Yakın zamanda kurulan Ulus Meslek Yüksekokulu, bölge ile işbirliğinin güzel bir örneğidir. Ulus’ta bulunan Bartın Meslek Yüksekokuluna bağlı programlar bundan sonra Ulus Meslek Yüksekokulu adıyla ayrı bir akademik birim altında toplanacaktır. Böylece Ulus’ta öğrenim gören öğrencilerimiz öğrenci işleri için artık Bartın merkeze gelmek zorunda kalmayacaklar. Orman varlıklarıyla öne çıkan Ulus İlçemize kurulan Meslek Yüksekokulumuz, bölge ile yürütülen işbirliklerinin daha da ileriye taşınmasında lokomotif görevi görecektir. Ulus MYO binasının yapımına katkı sağlayan herkese huzurunuzda tekrar teşekkür ediyorum. Buradan hareketle, Üniversite-Şehir işbirliğinin bundan sonra çok daha ileri noktalara taşınacağına olan inancımı ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken mezuniyetinizin tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Son olarak herkesin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.”dedi.

 

Vali Dirim, “Bartın Üniversitesi artık, stadyumlara sığmıyor”

Rektör Uzun’ın ardından bir konuşma yapan Bartın Valisi Nusret Dirim ise mezuniyet töreni dolayısıyla Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelenleri Bartın’da misafir etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek şöyle konuştu, “Bartın Üniversitesi’nin Bartın’ın bu coşkulu heyecanlı gününde mezuniyet sevincini birlikte paylaşıyoruz. Bu muhteşem manzarayı geçen yılda görmüştüm. Bu yıl ise daha da artarak bir coşku olduğunu memnuniyetle görüyorum. Bartın Üniversitesi mezunları artık, stadyumlara sığmıyor. Bartın için çok güzel bir manzara bu. Üniversitemiz artık, şehrimize de sığmıyor. Değerli öğrenciler burada hayatı paylaştınız. Sizler artık Bartın’ın birer gönüllü kültür elçisi olduğunuzu burada yaşadığınız güzellikleri Türkiye’nin her yerinde anlatacağınızı düşünüyorum. Hayat yolculuğunda çok önemli bir virajı almış bulunuyorsunuz. Ancak tabiî ki iş bitmiyor. Çalışma hayatın her döneminde hiç vazgeçilmez bir gerçektir. Bugün burada bulunan öğrencilerimizle birlikte, ailelerini de tebrik ediyorum. Öğrencilerimize yeni hayatlarında başarılar diliyorum.” dedi.

 

Tunç, “Bartın Üniversitesi ile gurur duyuyorum onur duyuyorum”

Daha sonra konuşan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise yaptığı konuşmada, “Bugün Bartın’ımızda bir sevinci paylaşıyoruz. Bartın Üniversitesi artık Bartın’a da sığmıyor. Bartın, Bartın Üniversitesi ile birlikte büyüyor ve üniversite büyüdükçe Bartın’da büyümeye devam ediyor. Bugün Bartın’a, Amasra’ya Bartın’ın güzelliklerini görmeye gelmiş oldunuz. Bartın’ı gezmeden dönmeyin. Yavrularınızın sevincine ortak oldunuz. Onlar artık birer Bartın sevdalıları. Bartın’ın fahri hemşerihleri. Belki bir kısmı gitmeyecek ama gidenlerde tekrar Bartın’a inşallah gelecekler. Bugün burada Türkiye’nin her köşesinden insan var. Üniversite demek bir şehri Türkiye’ye açmak hatta dünyaya açmak demek. 2008 yılında kuruluş kanun teklifinde imzam olan Bartın Üniversitesi ile gurur duyuyorum onur duyuyorum.”dedi.

 

Üniversite birincilerine ödülleri takdim edildi

Yapılan konuşmaların ardından ise Lisans birincisi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencisi Sevim Handan Yılmaz ve ön lisans birincisi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) öğrencisi Sibel Artan mezuniyet kütüğüne isimlerini çaktı.

Mezun öğrencilerin hep birlikte kep atmasıyla büyük bir coşkunun yaşandığı, törende Bartın Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileriyle renklendirdi.

 

Beklenen o an geldi

Törende son olarak ise beklenen o an geldi ve Bartın Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılında mezun olan 3 bin 377 öğrenci keplerini havaya fırlatarak mezun olmanın sevincini doyasıya yaşadı. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin