Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96. Yıldönümü Bartın’da çeşitli törenlerle kutlandı. Bartın’daki kutlamalar Valilik önünde yapılırken törene Bartın protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Okunma: 4411

31.08.2018 11:31

Facebook'ta Paylaş

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da çeşitli törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı kapsamında ilk olarak Bartın Valiliği önünde çelenk sunma töreni yapıldı.

 

Atatürk anıtına çelenk sunuldu

 

Törende Bartın Valisi Nusret Dirim ilk olarak askeri birliği selamladı. Ardından sırasıyla Bartın Valiliği, Bartın Garnizon Komutanlığı ve Bartın Belediyesi’nin çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla beraber çelenk sunma töreni tamamlandı.

 

Vali Dirim makamında tebrikleri kabul etti

 

 Bartın Valiliği önünde düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından ise Vali Nusret Dirim, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Hakan Metinkişi, Belediye Başkanı Cemal Akın ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ile birlikte makamında tebrikleri kabul etti.

 

 

 

30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

 

Gerçekleştirilen tebrikat töreninden sonra ise kutlama programı Valilik önünde devam etti.

Buradaki tören ise, Vali Nusret Dirim, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı ile birlikte askeri ciple halkı selamlaması ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende, Bartın Garnizon Komutanlığı’nda görev yapan İkmal Yüzbaşı Edanur Karaman Şahin tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

 

Şahin, “Asla unutamayacakları bir kahramanlık dersi verdi”

 

Yüzbaşı Şahin konuşmasında şunları söyledi: “Başkomutan Atatürk’ün önderliğinde kazanılan ve yüce Türk Ulusu ile kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü tüm dünyaya gösteren şanlı 30 Ağustos zaferimizin 96.’ıncı yıldönümünü gururla kutluyoruz. 26 Ağustos 1922 günü başlayarak düşmana son darbenin vurulduğu Başkomutanlık Meyhan Muharebesi neticesinde kazanılan 30 Ağustos zaferiyle bağımsızlık ve egemenliğine düşkün esarete düşman yüce Türk milleti kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı asla unutamayacakları bir kahramanlık dersi vermiştir. Osmanlı Devletini yüzyıllardır paylaşma gayreti içinde olan devletler bu fırsatı Birinci Dünya Savaşı sonunda yakalamış ve ülkeyi yönetenlerin de aczinden yararlanarak Sevr Anşalması ile ülkeyi parçalayarak bir sömürge durumuna getirmek istemişlerdir. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı ulusal bağımsızlık savaşı 30 Ağustos 1922 günü dünyanın en güçlü devletleri tarafından desteklenen işgalci Yunan ordusuna karşı kazanılmış olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile amacına ulaşabilmiştir.

“Dünya harp tarihinin altın sayfalarına geçti”

Tarihi boyunca özgür yaşamış Türk Milleti bu işgale boyun eğmemiş Atatürk’ün önderliğinde başlattığı bağımsızlık mücadelesi ile esaret kabul etmeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. Kahraman Türk ordusunun kendisinden personel silah araç ve gereç bakımından çok üstün olan Yunan ordusuna karşı başlattığı büyük taarruz bizzat Başkomutan Mustafa Kemal tarafından yönetilmiş ve bu taarruz askeri stratejisi taktik manevraları ve Türk askerinin gösterdiği cesaret özveri ve kahramanlıklar ile dünya harp tarihinin altın sayfalarına geçmiştir.

Hiç şüphe etmiyoruz ki yeni Türk devletinin genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli bu zaferle atılmış yaşamının sonuna değin sürmesi burada tescil edilmiştir. Bu meydan muharebesinde akan Türk kanları ve bu semalardaki şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin sonsuza değin koruyucularıdır. 96 yıl önce olduğu gibi sayı ve silah olarak kendisinden çok üstün olan düşman karşısında yüreğindeki vatan sevgisi ve üsütn cesaretiyle milletini ve ülkesini kanının son damlasına kadar  koruyan Türk askerinin bugün de aynı uğurda canını seve seve feda edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. Biliyoruz ki bu vatan şahadet mertebesine ulaşarak şanlı bir tarih yazan aziz şehitlerimizin gelecek nesillere ulaştırılmak üzere bizlere bıraktığı kutsal bir emanettir.

“Başımız dik huzur ve güven içinde yaşıyoruz”

Kahraman şehitlerimiz. Kanlarınızla vatanlaştırdığınız bu topraklarda sahip olduğumuz herşeyi sizlere borçlu olduğumuzu bir an bile hatırımızdan çıkarmadan şanlı bayrağımızın gölgesinde başımız dik huzur ve güven içinde yaşıyoruz.

Vatana hizmet aşkını sizlerin manevi varlığınızda ve asil ruhlarınızda buluyoruz. Yüce Türk ulusunun varoluş nedeni olan bu kutsal zaferin 96. yıldönümünde başta ebedi Başkomutanımız eşşiz önder Atatürk olmak üzere onun emrinde bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden kahraman Gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ne mutlu Türküm diyene.”

Şiirler okundu, halk gösterileri sergilendi

Yüzbaşı Şahin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından ise öğrenciler tarafından şiirler okunurken, Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ekibinin Bartın yöresine özgü halk oyunları büyük beğeni topladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Anma programı, tören geçişi ile sona erdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına Bartın Valisi Nusret Dirim, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Hakan Metinkişi, Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, CHP İl Başkanı İlknur Erkan, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, askeri erkan, daire müdürleri, emniyet amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin