Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 97. Yıldönümü Bartın’da çeşitli törenlerle kutlandı. Bartın’daki kutlamalar Valilik önünde yapılırken törene Bartın protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Okunma: 1083

30.08.2019 18:31

Facebook'ta Paylaş

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da çeşitli törenlerle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı kapsamında ilk olarak Bartın Valiliği önünde çelenk sunma töreni yapıldı.

Atatürk anıtına çelenk sunuldu

Törende Bartın Valisi Sinan Güner ilk olarak askeri birliği selamladı. Ardından sırasıyla Bartın Valiliği, Bartın Garnizon Komutanlığı ve Bartın Belediyesi’nin çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla beraber çelenk sunma töreni tamamlandı.

Vali Güner makamında tebrikleri kabul etti

 Bartın Valiliği önünde düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından ise Vali Sinan Güner, Bartın Garnizon Komutanı Dz. Alb. Mustafa Çalışkan, Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ile birlikte makamında tebrikleri kabul etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı

Gerçekleştirilen tebrikat töreninden sonra ise kutlama programı Valilik önünde devam etti.

Buradaki tören ise, Vali Sinan Güner, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı ile birlikte halkı selamlaması ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

“Sevincini ve haklı gururunu yaşıyoruz”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma Garnizon Komutanlığında görevli Deniz Piyade Kıdemli Albay Bülent Özgen, tarafından yapıldı. Albay Özgen, 30 Ağustos Zaferi’nin önemine vurgu yaparak konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, şanlı tarihimizin eşsiz zaferlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’inci yıldönümünü kutlamanın sevinci ve haklı gururunu yaşıyoruz. 30 Ağustos, Türk Ulusuyla kahraman ordusunun, ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milli birlik ve beraberlik ruhu içerisinde birbirine kenetlenerek sürdürdüğü topyekün bir varoluş mücadelesinin başarıya ulaştığı gündür. Bu mücadele öncesinde, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılması sonucu, Mondros ve Sevr Anlaşmaları imzalanmış, bu anlaşmalar ile yurdumuz işgal edilmiş ve milletimiz ana vatanında özgür ve bağımsız yaşama hakkından yoksun bırakılmak istenmiştir. Türk milleti için kabul edilmesi mümkün olmayan bu durum neticesinde, Anadolu’da Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde bağımsızlık mücadelesi başlatılmıştır.

“Bağımsızlık mücadelesi büyük bir zaferle taçlandırıldı”

Bu mücadele kapsamında ilk olarak Doğu’da Ermeni çetelerine karşı başarı kazanılmış, sonrasında ise Batı Cephesinde 1. ve 2. İnönü Savaşları ve Sakarya Meydan Muharebesi ile düşmana ağır bir darbe indirilmiştir. Ancak, aldığı bu yenilgilerden gerekli dersi çıkartamayan ve Türk Milletinin kendi topraklarında hür ve bağımsız yaşama istek ve kararlılığını anlamakta zorluk çeken düşmana son darbeyi indirmek üzere Türk Ordusu, 26 Ağustos 1922 şafağında Büyük Taarruza geçilmiştir. Bu taarruz neticesinde düşmanın 6 ayda geçilemez dediği mevziler 6 saatte aşılmış ve düşman savunması 5 günde çökertilmiştir. Müteakiben Büyük Önder Atatürk’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri’ emriyle ordularımız Ege kıyılarına ulaşarak, bağımsızlık mücadelesini büyük bir zaferle taçlandırmıştır.

“Tüm dünyada ulus bilincinin ilk kıvılcımı olmuştur”

Kahraman Türk Ordusunun personel, silah, araç ve gereç bakımından kendisinden çok üstün olan işgal ordusuna karşı başlattığı bu taarruz, bizzat başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından yönetilmiş ve taarruz, askeri strateji, taktik manevraları ve Türk askerinin gösterdiği cesaret, özveri ve kahramanlık ile dünya harp tarihinin altın sayfalarına geçmiştir.

Bu zafer sadece Türk Ulusunun kesin bağımsızlığını sağlamakla kalmamış, tüm dünyada sömürge durumunda olan uluslara kurtuluş mücadelesi için emsalsiz bir örnek teşkil etmiş, mazlum ve esir uluslara yol göstermiş, ışık tutmuş, tüm dünyada ulus bilincinin ilk kıvılcımı olmuştur.

Gücünün ve yeteneğinin hiçbir engel tanımayacağının eşsiz bir örneğidir”

Bu zaferle, geri kalmış, uzun yıllar süren savaşlar neticesinde ekonomik kaynakları tükenmiş bir imparatorluğun küllerinden, çağdaş standartlara uygun modern bir devletin temelleri atılmış, Türk Ulusu çağdaş, laik, demokratik ve milli devlet olanağına kavuşmuştur. Bu zafer aynı zamanda, yüce Türk Milleti ve onun bağrından çıkmış kahraman ordusunun, en zor şartlarda bile, hiçbir güce boyun eğmeyeceğinin; egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda gücünün ve yeteneğinin hiçbir engel tanımayacağının eşsiz bir örneğidir.

“Türk askeri canını seve seve feda etmeye hazır”

Yüreğindeki vatan sevgisi, sarsılmaz irade ve üstün cesareti ile milletini ve ülkesini kanının son damlasına kadar koruyan Türk askeri, bugün de aynı inanç ve kararlılıkla, vatanı için canını seve seve feda etmeye hazırdır. Kahraman Türk ordusunun tarih boyunca elde ettiği başarılar, kendisine ihtiyaç duyulduğunda yapabileceklerinin de kesin bir teminatıdır.

Sözlerimi burada sonlandırırken, 97 yıl önce özgürlüğün bedelini kanlarıyla ödeyerek bizlere bu güzel yurdu hediye eden başta büyük devlet adamı, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz ve kahraman şehitlerimizi rahmet ve tazimle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyor, bu duygularla 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyor, saygılarımızı sunuyoruz. Ne mutlu Türküm diyene!”

Şiirler okundu, halk gösterileri sergilendi

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından ise öğrenciler tarafından şiirler okunurken, halk oyunları gösterileri sergilendi. Sergilenen gösteriler büyük beğeni topladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı; Türk Bayrağı, okul bayrak ve flamaları, askeri birlik ve gazilerimiz tarafından gerçekleştirilen tören geçişinin ardından sona erdi

Bartın’da kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerine, Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selman Karayılmazlar,  Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri, Bartınlı gaziler ve vatandaşlar katıldı

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1579847839.032020-01-24 09:37:19