Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI'NI ALTERNATİF TÖRENLE KUTLADILAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl Başkanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramını Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği alternatif törenle kutladı.

Okunma: 3235

31.08.2018 11:11

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın İl Başkanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 96. Yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda alternatif bir kutlama programı düzenledi. Programa CHP Bartın İl Başkanı İlknur Erkan, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Yavuz Alpay, İBEV (İnci Bankoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bankoğlu, CHP Milletvekili Adayı Fahri Özsoy, Eğitim İş Bartın Şube Başkanlığı temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama programı aziz şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Daha sonra CHP İl Başkanı İlknur Erkan ve CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu tarafından Atatürk Anıtı'na parti çelengi sunuldu. Yine Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bartın Şubesi çelengi Başkan Yavuz Alpay, İBEV çelengi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bankoğlu ve Eğitim İş çelengi sendika temsilcileri tarafından Atatürk Anıtına sunuldu.

Erkan, “Ya  İstiklal Ya Ölüm”

Törende konuşma yapan CHP Bartın İl Başkanı İlknur Erkan konuşmasında şunları söyledi, “30 Ağustos Zaferi’nin 96. yıldönümünde bütün olumsuzluklara rağmen sömürgeciliği yenilgiye uğratmış mazlum milletlere yl göstermiş bir milletin temsilcileri olarak, tam bağımsızlığa dayalı onurlu duyruşumuzla Mustafa kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşma kararlılığın bir kez daha vurguluyoruz. Bilindiği gibi Türk milleti ve O’nun içinden doğan Türk ordusu, 30 Ağustos’ta dünyada benzersiz bir mücadele ile işgal kuvvetlerini kesin bir yenilgiye uğrattı. Bu nedenle 30 Ağustos Ya İstikla Ya Ölüm Parolasıyla, tam bağımsız yaşama bilincine erişmiş bir ulusun, çağdaş, demokratik, laik bir devletin temellerini attığı gündür.

“Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğünü her zaman koruyacak”

Son yıllarda belirli kesimlerin ‘darbeci-militarist’ çağrışımlar yaptığı iddiaları ve siyasi iktidarın uygulamaları, tüm milli bayramlarımızda olduğu gibi 30 Ağustos Zafer Bayramımızın da aslına uygun biçimde kutlanmasını engellemektedir. Oysa dünyada hangi ordu vardır ki, emperyalizme karşı kazandığı savaşı milletiyle birlikte gururla kutlamasın? Üstelik, Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı büyük taarruz ve kamuoyu vicdanının kabul etmediği davalarla itibarsızlaştırılmaya, halkın gözünde küçük düşürülmeye çalışılmaktadır. Esas amaçları, Türkiye’yi savunma gücünden yoksun bırakarak her türlü tehdide açık bür ülke haline getirmektedir. Üzerinden 96 yıl geçmiş olan bu zafer, Anadolu halkının kararlı duruşu ve fedakarlıkları ile ulu önder Mustafa Kemal’in yol göstericiliğinde, üstün bir askeri başarı olmasının yanında; din, dil, ırk ve inanç ayrımı gözetmeden omuz omuza mücadele veren bir halka onurunu ve bağımsızlığını tekrar kazandırmıştır.

Onurla, kıvançla yıl dönümünü kutladığımız bu zaferle, tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen ve şartlar ne olursa olsun bağımsızlığından, vatanın bölünmez bütünlüğünden, bayrak sevgisinden, milli ve manevi değerlerinden asla vazgeçmeyen bir millet olduğumuzun farkındayız. Bu vesileyle şunu da belirtmek isteriz ki, Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğünü her zaman koruyacaktır.

Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan büyük Türk Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yıldönümünü en içten duygularımızla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Bankoğlu, “Cumhuriyetimizin değerini yeniden idrak etmeye davet ediyorum”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ise yaptığı konuşmasında, “Katılımlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutlarken büyük zorluklarla ve büyük mücadelelerle edindiğimiz Cumhuriyetimizin değerini yeniden idrak etmeye, kıymetini bilmeye hepinizi tekrar davet ediyorum. Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum.”ifadelerine yer verdi.

Alpay, “Yorulmadan çalışmaya devam edeceğimizden asla şüpheniz olmasın”

Son olarak konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bartın Şubesi Başkanı Yavuz Alpay ise konuşmasında şunları söyledi, “Türk tarihinin dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerini sağlamlaştıran Büyük Zaferin 96. yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanı içinde Atamızın huzurunda bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ulu Önderimizin ve silah arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve belirlediği temel niteliklerini, bugün ve gelecekte koruma, kollama, azim ve kararlılığımız ilelebet, nesilden nesle devam edecektir.

Bu kutsal görevi yerine getirirken ilke ve devrimlerden aldığımız güçle, işaret ettiği uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi sürdüreceğimizden ve Türkiye Cumhuriyetinin Bölünmez Bütünlüğü ve Bekası için yorulmadan çalışmaya devam edeceğimizden asla şüpheniz olmasın.

“Türk Ordusu'nun ortaya koyduğu eşsiz bir eser”

96. yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecandan hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile Başkomutan Mustafa Kemal'in önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin işgalci ordularını, anavatan topraklarından kesin olarak atarak, ebedi özgürlük ve bağımsızlığına kavuşmuştur. Bu Zafer bütün otoritelerin tartışmasız bir askeri deha kabul ettiği Ulu Önder, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Anadolu da sağlanan Milli Birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır.

Her safhası tek tek düşünülerek hazırlanan bu zafer, aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusu'nun ortaya koyduğu eşsiz bir eserdir

Anadolu halkı tek bir yumruk olarak, dış ve iç odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakârlıklarla verdiği kurtuluş savaşında, en son başkomutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır 19 Mayıs 1919 'da başlatılan Kurtuluş savaşıyla, istilacı düşman ordusuna üst üste darbeler vurulmuş, ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekâta gelmiştir "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer, Türk'ün bağrına dayanan hançerin Ulus'ça sökülmesi, özgürlük ve haysiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanıdır.

Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, mukaddes vatanımız için canı pahasına görev yapan şehitlerimizi, gazilerimizi ve günümüzde terör eylemlerinde şehit olan Türk Silahlı Kuvvetleri ile güvenlik güçleri mensuplarımızı ve hayatlarını yitiren vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Zafer Bayramımız Kutlu Olsun.”

Tören, katılımcıların Atatürk Anıtının önünde hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin