Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
40 ÖĞRENCİSİ İLE BİRLİKTE GELDİ VE...

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural'dan Amasra'da kömür üretimi ve santral konularında çarpıcı açıklamalar...

Okunma: 5095

03.10.2016 17:37

Facebook'ta Paylaş

 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, öğrencileriyle birlikte Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş ’de teknik gezi de bulundu.  HEMA’nın Amasra’da yaptığı madencilik yatırımını değerlendiren Kural, yatırımın Türkiye’nin en büyük, modern ve son teknolojiyle yapılan madencilik yatırımı olduğunu söylerken Amasra’dan çıkarılacak kömürün mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Kural, termik santralle ilgili ise araştırıp incelemeden ‘İstemiyoruz’ denilip karşı çıkmanın yanlış olduğunu ifade ederken Türkiye’nin en büyük enerji kaynağının kömür olduğunu ve bu kaynağın kullanılmak zorunda olduğunu söyledi.

 

Çevreci kimliği ile tanınan ve dünyanın en büyük maden mühendisliği bölümlerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural 40 öğrencisi ile birlikte Amasra’ya geldi. Kural ve öğrencileri HEMA’nın Amasra’da yaptığı madencilik yatırımlarını incelemek üzere teknik bir gezi gerçekleştirdiler.

 

7 yıldır İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünde bölüm başkanlığı yapan Prof. Dr. Orhan Kural yaptığı açıklamada “Şuanda bölümüm dünya çapında bir başarı sağladı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Türk üniversitesinin bölümü dünya sıralamasında 60. oldu. Geçen Afgan mühendisleri buradaydı. Başında benim olduğum 2 aylık bir eğitim yapıldı. Bu eğitim Türkiye madenciliğinde çığır oldu.” dedi.

 

İnandığım şeyleri anlattım

 

Bugüne kadar hep doğruları anlatmaya çalıştığını ve çevreci kimliğinin her zaman ön planda olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kural, “Bugüne kadar 5 bine yakın konferans verdim. Hayatım boyunca mücadeleyi hiçbir zaman bırakmadım. Hep inandığım şeyleri anlatmaya devam ettim.  248 ülkeye gittim. Gittiğim her ülkede de inandığım şeyleri anlattım. ‘Dünya için bir şey yap’ isimli kitabım 11 dile çevrildi. Şuanda bütün dünya bu kitabı okuyor. Türkiye’de de 32 baskı yapıldı. Bu kitap ekolojiyi korumak yani çevreyi korumak için yazılmış bir kitap. Bunun dışında 17 tane gezi kitabım var. Toplamda ise 30’a yakın kitap yazdım.” Dedi.

 

Amasra’nın Türkiye’nin çok önemli yerlerinden biri olduğunu ve Amasra’ya beşinci gelişi olduğunu ifade eden Kural, “Yurt dışına çıktığımda bana Türkiye’de en çok nereye gidilebileceğini soruyorlar. Bende Kapadokya cevabını veriyorum. İkinci olarak sevdiğim ve tavsiye ettiğim  yerler arasında Amasra ve Mardin var. Tabi ki burada ekolojik dengenin korunması, bu çevre güzelliğinden faydalanılması lazım. Betonlaşmaması lazım.” Diye konuştu.

 

Rezerv açısından zengin bir ülkeyiz

 

Madencilik hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kural, “Madencilik sektörü şuanda Türkiye’nin ithalat ile ihracat arasındaki dengeyi sağlayabilecek ve aradaki açığı kapatabilecek tek sektör. Madencilik bakımından zengin  bir ülkeyiz.  Bu şu anlama geliyor, rezerv açısından zengin bir ülkeyiz ama kalite açısından zengin değiliz. Benim çevreci olmam yeraltı kaynaklarının çıkmasını engellemem anlamına gelmez.” Dedi.

 

Türkiye’nin enerji ihtiyacı vardır

 

Kural açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi; “Bir defa kesinlikle ve kesinlikle herkesin araştırma yapması lazım. Buradaki termik santral dahil. Termik santralin konusunun muhakkak iyi araştırılması lazım. Termik santral lafını duyduğu anda buna karşı çıkmak çok büyük bir yanlışı da beraberinde getirir. Türkiye’nin enerji ihtiyacı vardır. Kendi kömür kaynaklarımızı kullanmak zorundayız. En çok parayı şuanda petrol ve doğalgaza ödüyoruz. Bu birçok fakir insanın vergisiyle yapılıyor.  Baştan ‘biz bunu istemeyiz’ demek hiç doğru değil. Benim hiç kimseden beklentim yok.  Çünkü artık son senem. Benim söylediğim araştırma yapılsın.

 

Burası çok çağdaş bir işletme

 

Çevreci olduğunu söyleyen grupların bu yatırımları takip etmesi lazım. Onların yapıcı olmaları lazım. Baştan araştırmalılar. Yanlış gördüklerinde takibi haklarını kullansınlar. Ama baştan ‘biz böyle bir şeyi kabul etmiyoruz’ demek doğru değil. Mesela İzmir Bergama’da bir siyanür lafı çıkarıldı. Aslında madencilikte siyanür kullanılmaz. Bu baştan sonra yanlış bir telaffuzdu. Orada doğanın öleceğinden bahsediliyordu. Ama şimdi soruyorum orada ölen bir doğa var mı?

Burada Hattat grubu yaklaşık 10 yıldır yatırım yapıyor. Buradaki kömürü değerlendirmeye çalışıyor. Buraya çok büyük bir para yatırıldı. Burası çok çağdaş bir işletme. Aslında buranın biran önce üretime geçmesi lazım. Bu bütün madencilerin isteği. Madencilik çok riskli bir daldır. Bunun kimse kolay kolay yatırım yapmak istemez. Buraya bu yatırım yapılmışsa buranın biran önce faaliyete geçmesi lazım.  Faaliyete geçemediği sürece Türkiye madenciliğine genel bir zarar veriyor. Çünkü insanlar bunu gördüğü zaman madenciliğe yatırım yapmak istemiyor.

 

Devlet bu kadar büyük bir yatırımı yapamazdı

 

Dünyanın en büyük maden mühendisliği bölüm başkanı olarak öğrencilerimi ve madencilik sektörünü düşünmek zorundayım. Ülkemi düşünmek zorundayım.  Öğrencilerimi de en iyi şekilde yetiştirmek zorundayım ki bir Soma bir Ermenek olayı yaşanmasın.  Bütün Amasra’nın, bütün halkın tabi ki buradaki madenciliği desteklemesi gerekir. Madencilik olması gereken bir dal. Başta burada bu işe başlayan Mehmet Hattat olmak üzere bu dala yatırım yapan herkesi kutlamak lazım. Çünkü devlet bu kadar büyük bir yatırımı kendisi yapamazdı.

 

Kömürü kullanmak zorundayız

 

Gazetecilerin HEMA’nın yaptığı madencilik yatırımıyla ilgili gözlemlerini sorması üzere Orhan Kural, “Buradaki yatırım büyük bir yatırım. Sanıyorum verilen bir söz üzerine yapılmış bir yatırım. Mehmet Bey başka şirketlerinde kazandığı parayı buraya harcıyor. Gayet modern bir yatırım. Temiz bir ocak. Gönül arzu ediyor ki artık burası hazırlık safhasından çıksın ve kömür üretmeye başlayıp memlekete faydalı olsun. Çünkü Türkiye’nin en büyük enerji kaynağı kömür. Kömürü kullanmak zorundayız. Ben nükleer santrale karşıyım. Kömür varken nükleer santral macerasına girmeye gerek gömüyorum.

 

‘Biz termik santral istemiyoruz’ demek yanlış olur

 

Termik santraller konusunda İsveç’in merkezi Stockholm. Stockholm Belediye Başkanı beni ülkelerine davet edince bende oraya gittim. Orada kömürle çalışan bir termik santral bulunuyordu ve 2 aydır da çalışıyordu. Bacasından sadece bembeyaz bir buhar çıkıyordu. İsrail aynı şekilde. Singapur kömür santralleri kurdu. Tabi bunu yaparken kontrol olacak, kömür kullanılacak ve yeni teknolojiye kurulacak. Ama baştan hiçbir şey araştırmadan,  santralin kurulacağı teknolojiyi bilmeden ‘Biz termik santral istemiyoruz’ demek yanlış olur. Hem buraya çok yakın yeni termik santraller var, onların bacalarından da duman çıkmıyor. Hattat santralin çalışıp çalışmadığını bile anlayamıyorsunuz.

Vatandaşlık görevi bir şeye baştan yok demek değildir. Araştırmaktır. Sorumluluk almaktır.  İsterlerse bir gün beni çağırsınlar. Bende buraya gelip halka bunları seve seve anlatayım. Tabi ki burada çıkartılan kömürün kullanılması lazım çünkü kullanmayacaklarsa bu kömürü niye çıkarıyorlar? Bunun da Amasra’nın doğasına güzelliğine en az zarar verecek şekilde olması lazım. Bartın Platformu ya da Amasra Belediyesi’nin davetlisi olarak ben yeniden buraya gelmeye ve konuyu derinlemesine araştırıp inceleyip bu konularla ilgili burada konferans vermeye hazırım.”

 

Ocakları görünce şaşkınlık içinde kaldılar

 

Gazetecilerin sorusu üzerine HEMA’nın maden yatırımında uyguladığı iş güvenliğini de değerlendiren Kural, “Gördüğüm kadar HEMA bu konuda çok iyi. Özellikle çıkan gazlar göz önüne alındığında gayet çağdaş çalışıyorlar. Ama tabi daha üretime geçilmedi. Üretime geçildiği anda yeniden bu konunun değerlendirmesi gerekiyor. Hatta ben buraya öğrencilerimi örnek bir ocak görsünler diye getirdim.  Geçen sefer buraya gelen Afgan ve Alman maden mühendisleri buradaki ocakları görünce şaşkınlık içinde kaldılar. ‘Bu kadar muntazam bir ocak görmedik’ dediler. Dilerim ki üretim safhasında da aynı titizlikle bu ocak çalışsın.  Bu kadar yapılan yatırım ülkemize faydalı olsun. İnsanlar için iş sahası yaratsın. Amasra önemli bir kömür havzamız. En yüksek kalorili kömürlerimiz burada. Bunun değerlendirilmesi lazım. Şu anda  bu kömürü çıkarmazsak ne zaman çıkaracağız. 

 

 

Etiketler: hattat, amasra, Prof. Dr. Orhan Kural, termik santral, kömür üretimi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594679199.42020-07-14 01:26:39