Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ACİL ÇAĞRI HİZMETLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Toplantıda Acil çağrı numaralarının tek merkezde toplanması amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezinin, 2021 yılının genel faaliyetleri ve istatistiki verileri sunularak gerek olağan gerekse afet dönemlerinde ihbar ve yardım çağrılarının 112 Acil Çağrı Merkezi tarafından karşılanması ve müdahale ekiplerinin aktarılması esnasında çağrı karşılayıcı ve çağrı yönlendirici personelin koordinasyonunun en üst seviyeye taşınması değerlendirildi.

Okunma: 85

14.09.2021 12:54

Facebook'ta Paylaş

112 Acil Çağrı Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Cemal Akın, Vali Yardımcısı Abdullah Akdaş, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Jandarma Komutan V. J. Alb. Yıldırım Özbaş, İl Emniyet Müdürü Şakir Engin Korkmaz, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutanı Yb. Safa Söylem, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdür V. Yasin Güney, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Yıldız, İl Sağlık Müdür V. Dr Ahmet Cebeci, Orman İşletme Müdürü Temel Nadir, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahat Deliorman ve Bartın İtfaiye Müdürü Mustafa Kanmaz katıldı.


Toplantıda Acil çağrı numaralarının tek merkezde toplanması amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezinin, 2021 yılının genel faaliyetleri ve istatistiki verileri sunularak gerek olağan gerekse afet dönemlerinde ihbar ve yardım çağrılarının 112 Acil Çağrı Merkezi tarafından karşılanması ve müdahale ekiplerinin aktarılması esnasında çağrı karşılayıcı ve çağrı yönlendirici personelin koordinasyonunun en üst seviyeye taşınması, çağrı karşılama standartlarının yükseltilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla eğitim faaliyetlerinin önemi hakkında bilgiler verildi.

Vali Güner’den acil durum personeline teşekkür

Vali Sinan Güner toplantıda yaptığı konuşmada, “Özellikle bu yıl ülke olarak yaşadığımız sel ve orman yangını felaketleri, afetlere karşı tedbirli olmamız gerektiğini bizlere bir kez daha göstermiştir. Acil Çağrı Hizmetlerinin, afet veya olumsuz durumlarla ilgili, ekiplerin hızlı bir şekilde müdahale etmesinde büyük bir önemi bulunmaktadır. 112 Acil Çağrı Merkezimizde gelen tüm çağrılar, çağrı alıcı personelimizce karşılanmakta ve sağlık, güvenlik ve itfaiye gibi ilgili tüm birimlerimizle koordineli bir şekilde en kısa sürede olaya müdahale edilmektedir. Bu vesile ile acil durumlara müdahalede canla başla çalışan acil durum personelimize teşekkür ediyor, toplantıda alınan kararların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Toplantı, görüş ve önerilerin alınması ile sona erdi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin