Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ BARTIN BASININI AĞIRLADI

bartinhalkgazetesi.com.tr internet haber sitesi, Bartın Halk Gazetesi, Bartın Pusula Gazetesi ve Bartın Manşet Gazetesi’ni bünyesinde bulunduran EYBEY Medya Sahibi ve Küresel Gazeteciler Konseyi Bartın İl Temsilcisi Mustafa Ahmet Oktay’ın da yer aldığı ziyarette Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Bartın yerel basınını ağırladı. Adalet Bakanlığı’nda gerçekleştirilen ziyarette Oktay basın çalışanlarının sorun ve taleplerini Bakan Tunç’a iletirken, “Yerel basına verdiğiniz önemi biliyoruz. Bu yüzden de sizlere taleplerimizi iletiyoruz”dedi.

Okunma: 854

15.02.2024 16:50

Facebook'ta Paylaş

Adalet Bakanlığı’nda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarete bünyesinde bartinhalkgazetesi.com.tr internet haber sitesi, Bartın Halk Gazetesi, Bartın Pusula Gazetesi ve Bartın Manşet Gazetesi’ni bulunduran EYBEY Medya Sahibi ve Küresel Gazeteciler Konseyi Bartın İl Temsilcisi Mustafa Ahmet Oktay da katıldı.

1 Nisan 2023 tarihinde internet sitelerine resmi ilan verilmesiyle başlayan süreç hakkında Adalet Bakanı Avukat Yılmaz Tunç’a bilgi Oktay gelinen noktada basının sorun ve taleplerini aktardı.

“Yerel basına verdiğiniz önemi biliyoruz”

1 Nisan 2023 tarihinden önce BİK Genel Müdürü Cafer Erkılınç, BİK Genel Kurul Üyeleri, BİK Ankara Bölge Müdürü Murat Yürekli, tüm Türkiye’deki BİK Bölge Müdürleri ve çalışanlarına teşekkür ettiklerini ifade eden Oktay, özellikle icra ilanlarında belirlenen rakamların güncellenmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Tunç’a yaklaşık 40 dakikalık sunum yapan Oktay konuşmasında, “Öncelikle Adalet Komisyonu Başkanlığı yaptığınız dönemde görüşülen internet sitelerinin resmi ilan alma hakkı alması görüşmelerinde yerel basından yana görüş bildirdiniz. Sizlere sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. BİK Genel Müdürümüz Cafer Erkılınç ve tüm BİK ekibi yoğun bir çalışma dönemi geçirdi. Bizlerin de görüşlerini aldı. Genel Müdürümüz ve ekibine de teşekkür ediyoruz. Yerel basına verdiğiniz önemi biliyoruz. Bu yüzden de sizlere taleplerimizi iletmek istiyorum” dedi.

 

Oktay, mahkeme ilanlarının gazete ve internet sitelerinde yayınlanmasını talep etti


EYBEY Medya Sahibi Mustafa Ahmet Oktay konuşmasının devamında icra ilanlarının resmi ilan alan gazete ve internet sitelerinde yayınlanması ile ilgili olarak kanunun yasalaşmasına rağmen, İcra Müdürlerinin inisiyatif kullanarak ilanları adliye koridorlarındaki panolarda yayınlattığını ifade ederek mahkeme ilanlarının gazete ve internet sitelerinde yayınlanmasını istedi. Oktay şöyle konuştu, “KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, tüm KGK üyeleri ve tüm internet ve yerel gazetelerin temsilcilerinin selamlarını sizlere iletiyorum. Tüm arkadaşlarımız adına konuşmak istiyorum. Mahkeme icralarının, 720 bin TL'ye kadar olan ilanları, İcra Müdürlerinin inisiyatifi ile gazete ve internet sitelerine verilmeden, Adliye panolarına asılıyor. Ayrıca 2 milyon 885 bin lirayı, 1 lira bile geçse, bu ilanlar yine İcra Müdürlerinin inisiyatifi ile ulusal gazete ve sitelere, yerelden çok daha pahalıya veriliyor. İcra ve mahkeme yolu ile satılan arsa ve konut/ işyerleri yerel medyaya verilen sınırın çok üzerinde olduğundan, ilanlar yerel basın yerine ulusal basına düşüyor. Sonuç olarak Anadolu basınına verilen söz, icra ilanlarının büyük bir bölümü verilmeyerek haksızlık yapılmakla beraber, gazete ve internet sitelerinin kapanmasına, dolayısıyla istihdam kaybına neden olmaktadır. Bunun için icra, mahkeme alt limitinin 720 bin TL'den 300 bin liraya indirilmesi, ve yerel medyaya zorunlu verilmesi gerekiyor. Bu sınırın 2 milyon 885 bin TL'den en az 7 milyon TL'ye yükseltilmesini talep ve arz ediyoruz. Böylece 300 bin lira ile 7 milyon lira arasındaki ilanlar yerel medyaya verilerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, yerel basının desteklenmesi hedefine katkı sağlayacaktır” dedi.

 

“İşçi ve işveren arasında problem olacak”

 

Oktay konuşmasında son olarak ise internet haberciliği yapan fikir işçilerinin 7 gün 24 saat çalışmaları problemini gündeme getirerek konuşmasını şöyle tamamladı, “Basın İlan Kurumu’nun aracılığı ile ‘1 Nisan 2023’ tarihinden itibaren resmi ilanların internet sitelerinde ilan edilmesi ile ilgili yeni bir süreç başlamıştı. Bu noktada internet sitesi kadrosunda yer alan çalışanların çalışma saatleri koruma altına alınmıştı. Ancak fikir işçileri belirtilen saatlerden daha fazla mesai yaparak sorun yaşamaya başladı. Bu konuda bir düzenleme yapılması talebinde de bulunuyoruz. Bu konu hakkında bir düzenleme yapılmazsa, ileride işçi ve işveren arasında problemler olacaktır. Uyuşmazlık halinde anlaşmazlıklar mahkemeye taşınacak ve iş mahkemelerinin de yükü artacaktır. Türkiye'de bazı iş kolları haricinde çalışma saatleri gerekli mevzuatlarla belirlenmiştir. Bunların dışına çıkılmaması adına işçiyle işveren arasında uyuşmazlık yaşanmaması ve mahkemelerin iş yükünün arttırılmaması adına işveren ile işçiyi koruyacak yasal düzenlemelerin yapılmasını, Anadolu’da ilan alan internet siteleri adına talep ediyoruz” dedi.

“Yerel basını önemsiyoruz”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise konuşmasında Oktay’ın taleplerini not aldığını ifade ederek gerekli değerlendirmelerin yapılacağını söyledi. Bakan Tunç açıklamasında, “Yerel basını önemsiyoruz. Bu anlamda da gerekli destekleri geçmişte verdik, bundan sonra da vereceğiz” dedi.

Haber: Soner Boyacı

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin