Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AK PARTİ SEÇİM MANİFESTOSUNU İLAN ETTİ

AK Parti 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde hazırladığı Seçim Manifestosunu ilan etti. Seçim Manifestosu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda açıklandı. Toplantıya Bartın’dan İl Yönetimi ve Belediye Başkan Adayları katıldı.

Okunma: 1808

31.01.2019 16:18

Facebook'ta Paylaş

Seçim Manifestosu Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Aday Tanıtım Toplantısı'nda açıklandı. Toplantıya Bartın’dan AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, AK Parti Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz, Ulus Belediye Başkan Adayı Hasan Hüseyin Uzun, Kurucaşile Belediye Başkan Adayı Mehmet Zihni Sayın, Amasra Belediye Başkan Adayı Uğur Timur, Hasankadı Belediye Başkan Adayı Zeki Erdoğan, Kumluca Belediye Başkan Adayı İsmet Ertuğrul, Kozcağız Belediye Başkan Adayı Mustafa Karaman, Abdipaşa Belediye Başkan Adayı Yaşar Dönmez,  AK Parti Bartın Merkez İlçe Başkanı Dilek Acar, AK Parti Bartın Kadın Kolları Başkanı Evren Ayvaz Can, AK Parti Bartın Gençlik Kolları Başkanı Onur Özkaya ve il teşkilatı katıldı. 

11 maddelik Seçim Manifestosunun açıklandığı 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri Aday Tanıtım Toplantısının ardından 31 Ocak'ta AK Parti’nin seçim kampanyası resmen başladı. Toplantıda seçim şarkıları ve sloganlar da ilk kez partililere sunuldu. Manifesto, 'gönül belediyeciliği' ve '2023 Vizyonu' konsepti üzerine kuruldu. Kısa, vurucu ve akılda kalıcı ifadelerin yer aldığı manifestoda yatay mimari, marka şehirleri, il anayasaları, sıfır atık uygulaması, Millet Bahçeleri öne çıkan başlıklar oldu. Manifestoda AK Parti'nin gönül belediyeciliğinin nasıl olacağı maddeler halinde sıralandı. AK Partili belediye başkan adaylarının seçilmeleri halinde halka dokunan, vatandaşa kapısı açık, gece-gündüz hizmet aşkıyla çalışacaklarına vurgu yapıldı. 

Her ile Millet Bahçesi geliyor

Yatay mimari başlığı ile çarpık yapılaşmalara ve çok katlı binalara izin verilmeyeceği şehrin tarihi dokusuna uygun yapıların inşa edileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da büyük destek verdiği file ve bez torbaların kullanımı ile desteklenen sıfır atık projesinin kapsamının genişletilmesinin hedeflendiği, bununla ilgili desteklerin verileceği ifade edildi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük önem verdiği Millet Bahçesi projeleri manifestoda yer alan diğer bir başlık oldu. Her ile Millet Bahçesi kurulacağı manifestoda yer alan diğer bir vaat oldu. Manifestonda hayvan hakları ile ilgili öncelikli olarak en kısa sürede bir yasa çıkarılacağı belirtildi. Kültür ve sanat başlığı altında yapılacak önemli projeler manifestoda yer alan diğer bir madde oldu. Seçim sloganı olarak da  ‘Memleket işi gönül işi’ olarak belirlendi. 

Başkan adayları tanıtıldı

Aday tanıtım toplantısı ile ilgili bilgi veren AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı; “Partimizin yerel seçim çalışmalarına ilişkin olarak manifestomuzun açıklandığı tanıtım toplantısını yoğun katılımla gerçekleştirdik. Ankara’da Kapalı Spor Salonunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yaptığımız toplantıya bizler de belediye başkan adaylarımızla birlikte katıldık. Sayın Cumhurbaşkanımız Seçim Manifestomuzu açıkladı. birçok önemli konuda değerlendirmelerde bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız şu ifadeleri kullandı; “Manifestomuzu sizlerle paylaşmak üzere huzurlarınızda bulunuyorum. Önümüzdeki seçimlerde milletimizin tercihini yine hizmet siyasetinden yana kullanarak, AK Parti'yi açık ara birinci parti olarak çıkaracağınıza inanıyorum. 31 Mart seçimlerinde ortaya çıkacak sonucun şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

AK Parti olarak şehirlerimize ve belediyelere çok büyük önem veriyoruz. Ülkemizde şehir olarak ifade edebileceğimiz illerde nüfus yüzde 50'yi aştı. Şehirlerde yaşayan insan sayısı artarken, gelir dağılımı da bozuluyor. Yapay zeka gibi yeni teknolojiler kimi belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. Ekolojik tahribat dünyayı daha çok tahrip ediyor. Son iki asırda çarpık kentleşmeden, çevre kirliliğinden terör olaylarına pek çok olayla boğuşan dünyamız çok ciddi bir yol ayrımına gidiyor. Bu bizi belediye hizmetlerinde daha çok düşünmeye sevk ediyor. Dünyayı ve hayatımızı nasıl idrak ediyorsak, yaşadığımız şehirlere de öyle şekil veririz. Milletin değerlerine sahip çıkmayanın şehircilik mirasına sahip çıkması işin tabiatına aykırı olurdu. Bizler tüm siyasi hayatı bu çarpıklıklarla geçen AK Parti kadroları olarak ülkemizin hizmetine koştuk. Eksiklerimiz ve hatalarımız elbette olmuştur ama tüm samimiyetimiz ve gücümüzle ülkemizi maddi ve manevi medeniyet değerleriyle buluşturmak için çalıştık. 

Belediyecilikte çığır açtık

AK Parti belediyecilikte çığır açmış kadrolar tarafından kurulmuş bir partidir. AK Parti'nin belediyelerdeki başarılarının gerisinde halka hizmet, Hakk'a hizmet paradigması vardır. Emaneti korumayı ve ehline teslim etmeyi esas olan düşünce 24 saate, 7 güne yayan bir yönetim pratiği sergilenmiştir. Bu kadro belediye çalışanlarının  yetişemediği kimi hizmetlerin aksamadan yürümesini, parti teşkilatlarından şahıslarla gerçekleştirecek kadar kendini işine adamıştır. 2004'te 'Yerel kalkınma başlıyor' sloganını kullandık ve o günden bugüne belediye başkanlarımızın önüne çok büyük hedefler koyduk. Şehirlerimizi çok ileri hizmet standardına kavuşturduk. Türkiye'nin hedefleri değiştikçe belediyecilikte hedeflerimizi daha ileriye taşıdık. Her türlü vesayet, darbeye karşı milletimiz önünde hizmet vermeye karar verdik. 15 Temmuz'da olduğu gibi milletimizle birlikte mücadele ederken, hizmet yarışında yine en önde olduk. Şimdi de tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyerek gönül belediyeciliği sözüyle milletlimizin huzuruna çıkıyoruz. Halkımıza yeni bir vizyonla şehirlerimizi daha ileriye taşımanın sözünü veriyoruz.

Hedefimiz önce milletimizin gönlünü kazanmak, ardından oyunu almaktır. Her seçimin bir imtihan olduğunu biliyoruz. 31 Mart'tan başarıyla çıkmak için geçmişte yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Yeni projeler geliştiriyoruz. Tıpkı ülkemizin diğer projeleri gibi şehirlerimiz için de kısa, orta ve uzun vadeli strateji belgeleri hazırlayacağız. Kısa vadeli hedefleri her yıl, orta vadeli hedefleri belediye başkanlarımızla, uzun vadeli hedefleri de 2023, 2053 ve 2071 vizyonlarıyla takip edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde izleme merkezi kuruyoruz. Tasarruf ve şeffaflığa kadar pek çok faydasını göreceğimiz bu sisteme belediyelerimizi de entegre edeceğiz. Benzer bir sistemi genel merkezimizde hizmete geçireceğiz. İlkesiz, işlevsiz ve denetimsiz planlamayı da ortadan kaldıracağız. Belediye başkanlarımız hizmetkar olmaya geliyoruz anlayışıyla görevlerini sürdürecekler. AK Parti belediyeleri her insana adaletle hürmet edecek, maddi manevi varlıklarına sahip çıkacak, herhangi bir kesime değil sadece milletine ve devletine sadakat gösterecek başkanlarla yönetilecektir.  Bunun için ‘Memleket İşi Gönül İşi’ diyerek çıkıyoruz. 

Kesinlikle geçit vermeyeceğiz

Milletimize taahhütlerimizi 11 başlık altında özetliyoruz. 1.şehir planlarıdır. Bu konusunda, uzun vadeli ihtiyaçları gözeten ve hakkaniyete uygun yöntemler takip edeceğiz. İstismara açık parsel bazlı plan değişikliklerine kesinlikle geçit vermeyeceğiz. Şehir planlarını ve imar uygulamalarını şeffaf bir şekilde hazırlayacağız. Zorunlu hallerde yapılması gereken plan değişiklikleriyle ilgili süreçleri de aynı şekilde halkın gözetiminde yürüteceğiz. Muhtarlık binalarında ilan edilecek plan değişikliklerini, milletimizin görüşü ve onayı alındıktan sonra daha etkin bir şekilde uygulamaya geçireceğiz. Yapılan çalışmalar konusunda ilgili tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerinin fikirlerine başvuracak, kararları demokratik katılım süreçlerini işleterek, en geniş uzlaşmayla alacağız. 

Altyapı sorunları çözülmemiş hiçbir şehrimizi bırakmayacağız

2.altyapı ve ulaşımdır. Bu konu çözülmeden şehirlerimizi gerçek anlamda şehir haline getirmiş olamayacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, doğalgaz, enerji ve iletişim hatları gibi temel altyapı sorunları tamamen çözülmemiş hiçbir şehrimizi bırakmayacağız. AK Partili olmayan belediyelerde de altyapı eksiklerinin tamamlanması çalışmalarını yakından takip edeceğiz. Toplu taşıma projelerini hızlandırıp yaygınlaştırarak, şehirlerde yaşayan insanlarımızı trafikte boğulmaktan kurtaracağız. Otopark meselesini, hem şehir planlarında, hem de imar uygulamalarında asli öncelik haline getireceğiz. Böylece sokaklarımızdaki araç istilasına son verip, kaldırımlarımızı sadece yayaların hizmetine sunacağız.

Kentsel dönüşüm çalışmaları

3.kentsel dönüşüm projeleridir. Kentsel dönüşüm projelerini, şehirlerimizi hem deprem riskinden, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştireceğiz. Bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübelerin ışığında, bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade alan bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Tek tip kentsel dönüşüm uygulamaları yerine, bölgenin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeten çözümler üreteceğiz. 4.benzersiz şehirler hedefidir. Bu hedefimiz doğrultusunda, her şehrin kendi coğrafyasına, iklimine, tabiatına, tarih ve insan dokusuna, büyüme alanlarına uygun gelişme modelleri hazırlayacağız. Planları, altyapı ve üstyapı projelerini, şehirlerimizin asli karakterlerini güçlendirecek şekilde tasarlayacak, koruyarak yaşatmayı esas alacağız. Şehirlerimizin, kadınlardan çocuklara, gençlerden yaşlılara, engellilerden sporculara kadar herkese dokunacak mekanlarla donatılmasını sağlayacağız.

Şehircilikte yeni ufuklar açacağız

5.akıllı şehirler uygulamasıdır. Akıllı şehirler ile şehircilikte yeni ufuklar açacağız. Belediye hizmetlerine erişimden, ulaşımın, enerjinin, binaların ve cihazların yönetimine kadar insanlarımızın günlük hayatını kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz. Teknolojinin imkanlarını, özellikle de yerli çözümleri teşvik ederek, şehirlerimizin emrine sunacağız. Mobil teknolojilerin böylesine geliştiği bir dönemde, Türkiye'yi bu büyük yarışta geri bırakmayacağız. 6. çevreye saygılı şehirler oluşturmaktır. Çevreye saygılı şehirler ile Rabbimizin bize emanet ettiği tabiat içinde, canlı veya cansız tüm varlıklarla birlikte uyum içinde bir hayat sürdürebilmemizi sağlayacağız. Halkımızın ailesiyle huzur içinde vakit geçirebileceği, dinlenebileceği, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabileceği Millet Bahçelerini her şehrimize yaygınlaştıracağız. Katı atıktan kanalizasyona, hava ve gürültü kirliliğine kadar, çevreye zarar veren tüm unsurların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik yatırımları her şehrimize yaygınlaştıracağız. Bu kapsamda Sıfır Atık Projesi'ni her kurumumuzda, her evimizde hayata geçireceğiz. İnsan-şehir-tabiat dengesini en ideal şekilde gözeterek, şehirlerimizi yeşil ve sürdürülebilir büyüme ilkesiyle inşa ve ihya edeceğiz.

Kimsesizlerin kimsesi olacağız

7.sosyal belediyecilik anlayışıdır. Bu anlayışımızı, tüm mağdur ve mazlumlarla birlikte ailelerimize, çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza, yaşlılarımıza ve engellilerimize hizmet verecek şekilde genişleteceğiz. Erişilemeyen, yardım eli uzatılmayan, hizmet götürülmeyen hiçbir kesim bırakmayacak, kimsesizlerin kimsesi olacağız. Özellikle toplumun temeli olarak gördüğümüz aile kurumunu güçlendirecek çalışmaları önceliklerimizin başına alacağız. İnsana hizmet üreten belediyecilik yapacak, şehirleri imar ederken nesilleri ihmal etmeyeceğiz.

Yatay şehirleşme

8.yatay şehirleşmedir. Yeni dönemdeki şehircilik vizyonumuzun merkezinde bu yer alacak. Gönüllerimize hitap eden mekânlar bütünü olan şehirlerimizi, toprakla daha çok buluşan mahalle kültürünü yaşatan, komşuluk ilişkilerini canlı tutan yatay mimari anlayışıyla geliştireceğiz. Bu modelle, insani hizmetlerden yeşil alanlara ve akıllı şehir uygulamalarına kadar pek çok sorunu aynı anda çözebileceğiz. 9.halkla birlikte yönetim ilkesidir. Bu ilkeyle, belediye faaliyetleriyle ilgili kararlara, şehir sakinlerinin, özellikle de muhtarların ve sivil toplum kuruluşlarının en üst seviyede katılımını temin edeceğiz. Belediye sınırları içinde yaşayan herkesin katılımıyla toplanacak Şehir Meclislerinde, önemli kararları ortak akıl ile alacağız. Belediye Meclisi toplantılarının ve belediye ihalelerinin canlı yayın dâhil, herkese açık şekilde yapılması için tüm imkânların kullanılmasını sağlayacağız.

10.tasarruf ve şeffaflıktır. Yeni dönemde belediyelerimizde çok daha önemli bir yönetim ilkesi haline gelecektir. Hangi kaynaktan gelirse gelsin belediye bütçesine giren her kuruşta yetiminden gazisine, işçisinden yaşlısına herkesin hakkı olduğunu aklımızdan asla çıkarmayacağız. Yatırımları ve hizmetleri yaparken kullanılan kaynağın gerekliliğini, verimliliğini, önceliğini, kalitesini titiz bir şekilde değerlendirecek, sonra adımları atacağız. Her faaliyetimizi, en başından en sonuna kadar milletimizin gözü önünde, her türlü bilgiye, belgeye erişimin açık olduğu bir yöntemle yürüteceğiz. Belediyelerimizde hakka, adalete, maşeri vicdana, hukuka aykırı davranan hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız.

 

11.değer üreten şehirlerdir. AK Parti belediyeciliğini bir üst aşamaya taşıyoruz. Bugün şehirlerimizde yaşayan insanların talepleri, bundan çeyrek asır, yarım asır öncesine göre çok değişti. Eskiden ihtiyaçlar, başını sokacak bir çatı, musluğundan akacak su, ampulünü yakacak elektrik, evine ulaşacak yol gibi temel hizmetlerle sınırlıydı. Bugün ise şehirlerdeki insanlarımızın temel beklentilerini her alanda hayat kalitesinin yükseltilmesi olarak özetleyebiliriz. Bunun için şehirlerimizi gayrimenkul odaklı zenginleşme aracı olmaktan çıkartıp, insanın kültürel ve ekonomik üretkenliğinden kaynaklanan katma değerle güçlenen mekânlar haline getireceğiz. Bir başka ifadeyle şehirlerimizin gayrimenkul rantıyla değil, geleceğe medeniyet mirasımız olarak bırakabileceğimiz iyilik, merhamet, kültür, sanat ürünü eserlerle değerlenmesini sağlayacağız.” Sayın Cumhurbaşkanımız birçok konuda müjdeler verdi. Bu müjdeleri vatandaşlarımıza anlatacağız. Ak belediyeciliği anlatacağız. Sıkmadık el, çalmadık kapı bırakmayacağız. Tabii bu önemli ve titizlikle yürütülmesi gereken bir süreç. İnşallah süreç ilimiz için hayırlı olur. Ben bu önemli süreçte tüm Belediye Başkan Adaylarımıza başarılar diliyorum. Seçim sürecinin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin