Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AKDENİZ, “ESNAFIMIZIN BAĞ-KUR SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz esnafın kanayan yarası hale gelen Bağ Kur sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti. Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-kur’a kayıt yaptırmayan esnafın Oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınması gerektiğini söyleyen Akdeniz, “Binlerce esnaf, vergi ve Oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi dört gözle bekliyor. Emeklilik yaşı gelen esnafa Oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı.”dedi.

Okunma: 251

13.05.2019 11:46

Facebook'ta Paylaş

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz esnafın Bağ Kur sorununun bir an önce çözülmesini istedi.

Akdeniz yaptığı açıklamada esnafın dört gözle konuyla ilgili yeni yasal düzenlemeyi beklediğini ifade ederek 2000 öncesi esnaf ve sanatkara emeklilik için kolaylık sağlanmasını talep etti.

Akdeniz, “4 Ekim 2000 tarihinden önce Oda ve vergi kaydı ile esnaf olarak işyeri bulunan ancak Bağ-kur kaydı bulunmayan binlerce esnafın mağduriyeti devam ediyor. Emeklilik yaşı gelen esnafa Oda ve vergi kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma imkanı sağlanmalı. Oda ve vergi kaydı olan ancak sigortalı olma niteliklerini taşımasına rağmen Bağ-kur’a kayıt yaptırmamış olanların sigortalılıkları 4 Ekim 2000’den önce başlatılmalı.”dedi.

“Esnafın gözü kulağı yeni yasal düzenlemede”

Çok sayıda esnafın, daha önce verilen geriye dönük borçlanma hakkından ekonomik nedenlerden dolayı faydalanamadığını ifade eden Akdeniz, “Bağ-kur sigortalıların vergi mükellefiyetleri bulunan dönemlerinin borçlanılması ve sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesi konusunda daha önce birkaç kez geriye dönük borçlanma hakkı verildi. Ancak esnafımızın büyük çoğunluğu ekonomik imkansızlıklar nedeniyle bir yıllık süre zarfı içerisinde borcunu yapılandıramadı ve düzenlemeden faydalanamadı. Esnafın gözü kulağı, vergi ve Oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede.”dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1566204786.22019-08-19 11:53:06