Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AKDENİZ ESNAFIN SİGORTA PRİMİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİ İSTEDİ

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz esnafın sigorta priminin düşürülmesini istedi. Akdeniz yaptı açıklamada esnafın 9 bin işçinin ise 7 bin 200 günde emekli olduğunu dile getirerek esnafın hem fazla prim ödediğini hem de daha az maaş aldığını söyledi.

Okunma: 1057

28.09.2019 13:45

Facebook'ta Paylaş

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz esnafın sigorta priminin düşürülmesini istedi.

Ekonominin yapı taşı olan esnaf ve sanatkarlara sağlanan kolaylıkların ekonomiye direkt etki edeceğini vurgulayan Akdeniz, “Esnaf ve sanatkarlarımızın güçlenmesi için öncelikle üzerindeki yüklerden kurtulması gerek. Bunun için de ilk olarak esnafımızın sigorta primleri yüzde 50 oranında düşürülmeli. Sigorta primleri düşerse esnafımız daha rahat nefes alır. Çünkü mevcut ekonomik şartlarda bu primleri ödeyecek gücü yok. Onun için sürekli yapılandırma istemek zorunda kalınıyor.”dedi.

“Esnafımız güçlük çekiyor”

Esnafın güçlenmesi ve haksız rekabetin önlenmesi teşvik istendiğini belirten Akdeniz, “Esnafımız her yıl neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Kira veren, stopaj ödeyen ve yanındaki işçinin maaşını veren esnafımıza bu yükler ağır geliyor. Esnafımızın sırtındaki sigorta primi yükünden bir an önce kurtulması gerek. Bağ-kurluların geçen yıl en düşük 700 TL olan sigorta primi bu yıl 882 TL’ye yükseldi. En önemli konusu ise esnaf yanında çalıştırdığı sigortalıya 7 bin 200 gün prim öderken kendisi için 9 bin gün prim ödemek zorunda hem de günde 18 saat çalışarak. Bu durumanayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Bu haksızlığın zaman kaybedilmeden düzeltilmesi yönünde çalışmalarımız var.”dedi.

“Eşit haklar verilmeli”

Akdeniz açıklamasında son olarak ise, “Anayasamızın 174’üncü maddesi esnaf ve sanatkarın haksız rekabet başta olmak üzere her alanda korunmasına yöneliktir. Şimdi Esnaf 9 bin gün prim ödüyor en düşük maaşı alıyor. Yanında çalıştırdığı işçi 7 bin 200 günde emekli oluyor. Hem de işverenden fazla maaş alıyor. Bu durum anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı. Bu uygulamaların yeniden düzenlenmesi ve esnafımızın da 7 bin 200 günde emekli olması yönünde var olan çalışmalarımıza yetkili makamların kısa sürede olumlu cevap vermelerini bekliyoruz. Bildiğiniz gibi çalışma hayatının tamamı bir sosyal güvenlik çatısı altında toplandı. Ancak halen isteneni veremedi. Başta Bağ-Kurlu esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere her kesime eşit haklar verilmeli.”dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1582087660.672020-02-19 07:47:40