Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AKDENİZ ESNAFIN ÜZERİNDEKİ STOPAJ YÜKÜNE DEĞİNDİ

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz esnafın üzerindeki stopaj yükü ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak kira stopaj yükünün esnafın üzerinden alınması gerektiğini vurguladı.

Okunma: 1367

11.11.2019 12:39

Facebook'ta Paylaş

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz esnafın üzerindeki kira stopaj yükü ile ilgili açıklamalarda buludu. Akdeniz yaptığı açıklamada esnafın bu yük altında ezildiğini belirterek kaldırılmasını istedi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz şöyle konuştu, “Esnafımız her ay mülk sahibinin ödemesi gereken, kira gelirlerinden doğan kira stopajını kendisi ödüyor. Kiranın yüzde 20’si olan stopajın yanında bir de damga vergisi ile yüzde 20’nin de üzerine çıkan bu oran ya tamamen kaldırılmalı, ya da yüzde 5’e düşürülmeli. En önemlisi para kazanan mülk sahibi kira stopajını ödemeli.

“Mülk sahibinin yükü esnafın omzuna bindirilmemeli”

Mülk sahibinin yükümlü olması gereken, kira gelirlerinden doğan vergi olan kira stopajı çok büyük bir haksız düzen oluşturuyor. Bugün bir esnaf işyeri kendisinin değilse, her ay kiranın yüzde 20’sini stopaj olarak mülk sahibine ödüyor. Bununla birlikte damga vergisi de eklendiğinde yüzde 20’nin üzerinde ekstra bir ödeme yapıyor. Dolayısıyla işyeri sahibi de kendi ödemesi gereken vergiyi fazladan kira olarak esnafımızdan almış oluyor. Haksız bir düzen ile birlikte esnafımızın omzuna yüklenen bu kira stopajı kiracıdan yani esnaftan ya kaldırılmalı ya da oran yüzde 5’e düşürülmeli. Esnafımız normal kirasını ödemekte zorlanırken, birçok vergi ve giderlerini ödemeye çalışırken en azından haksız yere alınan kalemlerden kurtarılmalı.”

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594814900.052020-07-15 15:08:20