Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AKDENİZ, “ESNAFIN VE VATANDAŞIN RAHATLAMASI PİYASAYI RAHATLATIR”

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz konut edindirme projeleri kapsamında esnafa yönelik projelerin de düzenlenmesini istedi.

Okunma: 1549

15.11.2019 14:19

Facebook'ta Paylaş

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz konuyla ilgili yaptığı açıklamada esnafın ve vatandaşın rahatlamasıyla piyasanın da rahatlayacağını vurguladı.

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmaları için yapılan çalışmayı olumlu bulduklarını ve bu projeye esnafın da dahil edilmesi gerektiğini belirten Akdeniz, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, dar gelirli ve asgari ücretle çalışan 100 bin vatandaşın konut sahibi olması için başlatılacak proje, vatandaşlarımız ve piyasa için olumlu. Benzer bir uygulama esnaf ve sanatkarlarımız için de başlatılmalı.”dedi.

Esnaf ve sanatkarların da kira öder gibi düşük faizle ev sahibi olmasının önünün açılması gerektiğini söyleyen Akdeniz, “Yıllarca devletine yük olmadan çalışıp kendi yağı ile kavrulan esnaf ve sanatkarlarımız kira, vergi, sigorta primleri vs derken her yıl belli bir ödeme yapıyor. Öte yandan başını sokacak bir ev almak için bankaya gittiğinde kredi çekerken önüne dünya kadar prosedür engeli çıkıyor. Geçmişteki tüm borçlarını ödemiş olsa bile sicil engeliniz var denilerek esnafımıza kredi verilmiyor. Sabah ezanıyla dükkanını açıp geç saatlere kadar çalışan, istihdama katkı sağlayan esnafımızın ve ailesinin mağdur olmaması için, dar gelirli vatandaşlar için başlatılacak konut kampanyasının benzeri esnafımız için de yapılmalı. Esnaf ve sanatkarlarımız da düşük faizle kira öder gibi ev sahibi olabilmeli. Anayasamızın 174. maddesinde de belirtildiği gibi, ‘esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler’ kapsamında böyle bir kampanya başlatılırsa camiamız adına sevindirici olur. Vatandaşın ve esnafın rahatlaması piyasanın da rahatlaması demektir.”dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594816869.852020-07-15 15:41:09