Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AKIN VE ÇAKIR’DAN ÇAĞRI “TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ”

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. tarafından Amasra’ya yapılması planlanan termik santral, kül depolama sahası, kömür hazırlama tesisleri ve dolgu alanı ile rıhtım entegre projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) süreci yeniden başlıyor. Bu kapsamda söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 10 Mayıs 2019 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek. Toplantı öncesinde Hükümet Caddesi’nde Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Okunma: 2565

08.05.2019 12:57

Facebook'ta Paylaş

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. tarafından Amasra’ya yapılması planlanan termik santral, kül depolama sahası, kömür hazırlama tesisleri ve dolgu alanı ile rıhtım entegre projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi(ÇED) süreci yeniden başladı.

Yeniden başlayan ÇED süreci kapsamında 10 Mayıs 2019 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek. Toplantı öncesinde Hükümet Caddesi üzerinde imza stantı kurularak Amasra’daki toplantıya katılacakların listesi toplanmaya başlandı.

Ayrıca toplantı öncesinde Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hükümet Caddesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında süreç hakkında bilgi verilerek termik santralle olan  mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Akın, “Onlar için önemli değil, çünkü onlar Bartın’da yaşamıyor, bizler yaşıyoruz”

Basın açıklamasında ilk olarak konuşan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“10 yılı aşkındır Bartın’ımızda gerçekten sıkıntıya sokacak bir mesele ile uğraşıyoruz. Bizim bütün mesaimizi neredeyse alıyor. Bizler diyoruz ki, temiz bir Bartın, hayır olmaz diyorlar. Bizler diyoruz ki Bartın hepimizin, hayır bizim diyorlar. Bartın hepimizin. Hepimizin olan Bartın’da gerçekten temiz bir Bartın, yaşanabilir Bartın olması için buradayız. 10 yıldan bu yana bununla uğraşıyoruz. Biz Bartın’da yılda 40 bin yon kömür yandığı için, Bartın’da hava kirliliği olduğu için, yolda giderken beyaz gömleği siyah halde evde hanımımıza teslim etmemek için 437 kilometre yol kazdık, doğalgaz gelsin diye. O günün parasıyla 60 milyon TL nakit para harcadık. Şimdi asgari günde 100 ton kömür yanacak ve hiçbir şey olmayacak diyorlar. Karbonmonoksiti, kavşak suyu havzasına konacak kül ne olacak? Biz bunlar olmasın diye karşıyız. Yurt dışından kömürü getirip burada yakmak için mi bu santrali buraya kuracaksınız? Rödövansla almış olduğunuz bu yer altı kömürlerinden bir gram mı çıkarttınız? Bunun için termik santrale karşıyız. Kömür bizim zenginliğimiz ve muhakkak yukarı çıkartılmalı. Bartın’da yaşayan insanlarımız orada çalışmalı ve yer üstüne çıkartmalı. Ama biz termik santrale karşıyız. Defalarca orada değil burada, olmadı 10 metre ileride, olmazsa 30 metre ileride termik santral için müracaat ediyorlar. Onu iptal ettirdik, şimdi de bu geldi. Birbirlerinden farkı yok. Hepsi termik santral. Tabi onlar için önemli değil, çünkü onlar Bartın’da yaşamıyor, bizler yaşıyoruz. Asla Bartın’ın kirletilmesini istemiyoruz. İyi olacak ekonomiye katkı sağlayacak, Bartın’a zarar vermeyecek bütün yatırımların yanındayız. Ama Bartın’a zarar verecek bütün yatırımların karşısındayız.

“Bizi bilgilendirmesinler diye orada olacağız”

Şimdide bilgilendirme toplantısı adı altında Cuma günü süreci başlatıyorlar. Bizi bilgilendirmesinler. Bizim her türlü bilgimiz var. Bütün Bartın’ın bilgisi var. 11 yıldır mücadele ediyoruz. Binlerce kişi mücadele ettik, çok uğraştık. Bizi rahat bırakın. Bartın’ı elimizden almaya çalışmayın. Biz bu mücadeleyi yaparız. Bütün Bartın için yaparız. Bu Bartın’ın her yerine zarar verecek. Yaşayan her insana zarar verdiği gibi denizdeki balığa da zarar verecek. İşte bu noktaya gelmiş bir durumdayız. Almanya’da Lünen kentinde bir termik santrale gittik. Devlet destek vermediği için dünyanın en modern termik santralini kapattılar. Rüzgar, güneş, biyogaz enerjisine geçilmiş durumda. Bunun için biz Bartın’da ve bölgemizde termik santral ve hiçbir şey istemiyoruz. Bunun içinde Cuma günü Amasra’da bizi bilgilendirmesinler diye orada olacağız.”

Çakır, “Amasra’ya termik santral yapılamaz teminatı bizleriz”

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ise yaptığı konuşmada, “10 küsur yıldır termik santrale karşı biz Amasra’da da Bartın’da da hem Türkiye’ye hem de dünyaya örnek olacak başarılı bir mücadele yürüttük. Binlerce insanın katılımıyla yaptığımız etkinliklerle aslında çevresine sahip çıkanlara örnek olduk. Bugün yeniden görev biz çağırıyor. Bu Cuma günü Amasra’da kapalı spor salonunda bir kez daha bize rağmen Amasra’ya Bartın’a kötülük yapamazsınız demek üzere bir araya geleceğiz. Bugüne kadar yaptıklarımız aslında bugünden sonra yapacaklarımızın teminatıdır. Kısa süre önce yerel seçimleri bitirdik. O dönemde de hep birlikte şuna dikkat ettik. Termik santral siyaset üstü bir meseledir. Hepimizin sadece insanların değil denizdeki balığın, havadaki kuşun, ormandaki geyiğin de hakkını savunmak için karşı çıkmamız gereken bir yatırımdır bu. Termik santral mücadelesine karşı yanımızda yer alanların hepsinin başımızın üstünde yeri var. Biz sadece gelmeyenlere soracağız. Neden orada yoksunuz diye. Biz çağrıyı bir kez daha yineliyoruz. Umarım Bartın’da Amasra’da bu meseleyi siyaset üstü bir tarzda götürmeyi başarır tüm seçilmişleri ile, halkıyla, basınıyla bu süreci bir daha açılmamak üzere noktalarız. Amasra’ya termik santral yapılamaz teminatı bizleriz.”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklaması sona erdi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin