Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“ALICILAR VE SATICILAR FARKLI TAPU MÜDÜRLÜKLERİNDE HATTA YURTDIŞINDA OLSALAR BİLE TAPU İŞLEMLERİ YAPILABİLECEK”

Bartın’da emlak sektöründe faaliyet gösteren Yıldırım Emlak Sahibi Murat Yıldırım, yasalaşan imar, kadastro ve tapu süreçlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım bürokrasiyi azaltacak ve işlemleri kolaylaştıracak kanun teklifiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Alıcılar ve satıcılar farklı tapu müdürlüklerinde hatta yurtdışında olsalar bile tapu işlemleri yapılabilecek. Kat mülkiyetli taşınmazlarda hatalı blok veya bağımsız bölüm numaraları kolaylıkla düzeltilebilecek. Süresi bitmiş ipoteklerde malikin talebi ile terkin mümkün olabilecek.”dedi.

Okunma: 1407

09.07.2019 14:45

Facebook'ta Paylaş

İmar, kadastro ve tapu süreçlerine ilişkin bürokrasiyi azaltacak ve işlemleri kolaylaştıracak olan kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Bürokrasiyi azaltacak ve işlemleri kolaylaştıracak kanun teklifiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yıldırım Emlak Sahibi Murat Yıldırım, “Düzenleme ile taşınmaz mülkiyetinin devir işlemleri kolaylaştı. Buna göre alıcılar ve satıcılar farklı tapu müdürlüklerinde hatta yurtdışında olsalar bile tapu işlemleri yapılabilecek. Kat mülkiyetli taşınmazlarda hatalı blok veya bağımsız bölüm numaraları kolaylıkla düzeltilebilecek. Süresi bitmiş ipoteklerde malikin talebi ile terkin mümkün olabilecek. Tapu senetlerinde fotoğraf yapıştırılmasına gerek kalmayacak.”dedi.

“Malikler müteahhitten kaynaklanan nedenlerle sözleşmeleri fesh edebilecek”

Kentsel dönüşüm alanlarında müteahhitlerin payına düşen bağımsız birimlerin satışının, inşaatın ilerleme seviyesine göre belirleneceğini belirten Yıldırım, “Müteahhidin payına düşen bağımsız birimlerin satışı, inşaatın tamamlanma oranına göre belirlenecek. Yıkılacak derecede riskli olan yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamaları maliklerin muvafakati aranmaksızın Bakanlıkça resen yapılabilecek. Malikler müteahhitten kaynaklanan nedenlerle sözleşmeleri fesh edebilecek.”dedi.

İmar kanununda düzenlemeler yapıldı

Yapılan düzenlemeler ile DOP ve KOP alanlarının birleştirilerek yüzde 45’e çıkarıldığını belirten Yıldırım, “DOP alınamayan durumlarda da bedeli alınabilecek. Bu bedel ödenmeden de ruhsat verilmeyecek. Tarımsal amaçlı sera için yapı ruhsatı aranmayacak. Yapılaşmamış parseller açık otopark yapılabilecek. Genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz eden metruk ve tehlikeli yapılar, tebligata rağmen kaldırılmaz ise tehlikenin giderilmesi veya yıkım işleri belediye veya valilikçe yapılacak ve masrafı yüzde 20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edecek.”dedi.

Tapu Tahsis ve Ecrimisilde de düzenleme yapıldı

Yapı kayıt belgesi alınan yapılarda belediyelere ait taşınmazlar üzerine inşa edilenler için 31.12.2019 tarihine kadar satın alma şartı getirildiğini belirten Yıldırım, “Özellikle yapı kayıt belgesi alınan taşınmazlar için daha önce tapu tahsis belgesi alınmışsa ve arsa bedelleri ödenmiş ise vatandaşlardan ayrıca bir satış bedeli de alınmayacak. Yapı kayıt belgesi alınan taşınmazların satışa konu edilen kısımlarından yapı kayıt belgesi tarihi ile satış tarihi arasındaki dönem için ecrimisil alınmayacak, tahakkuk ettirilen ecrimisiller ise terkin edilecek. Satış tarihi itibarıyla tahsil edilen ecrimisil tutarı ise satış bedelinden mahsup edilecek.” dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin