Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ALTIN TAHVİL İHRACI BAŞLADI

Ziraat Bankası tarafından başlatılan altın tahvil ihracı devam ediyor. Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada Hükümet Caddesi’ndeki şubede 17-19 Eylül tarihlerinde Yalı Şubesi’nde ise 20-21 Eylül 2018 tarihlerinde altın tahvil ihracı işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Okunma: 3181

19.09.2018 11:50

Facebook'ta Paylaş

 Ziraat Bankası tarafından başlatılan altın tahvil ihracı devam ediyor.

Yastık altında atıl vaziyette bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada Bartın’da altın tahvil ihracının Hükümet Caddesi’ndeki şubede 17-19 Eylül tarihlerinde Yalı Şubesi’nde ise 20-21 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirileceği açıklandı.

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili detaylar şöyle;

 “Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, Yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak. Devlet İç Borçlanma Senedi ve sertifika sahiplerine gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirlerini payları oranında dağıtan faizsiz tahvillerdir. Amaç Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında bulunan altınların ekonomimize kazandırılmasıdır. İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir. Tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir. Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkanı olacaktır. 2 yıl vadeli olup 6 aylık yüzde 1,20, yıllık yüzde 2,40 kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 0 olarak belirlenmiştir. Sadece 22 ve 24 ayar altınlar, Cumhuriyet Altını, Ata Lira, Darphane Gram Altını kabul edilecektir. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Getirilecek altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır. Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır. Fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin hesabına ödenecektir Vadeden önce istenmesi durumunda, Bankamız tarafından yatırımcılara güncel gram altın fiyatları üzerinden ödeme yapılacaktır. 3 Ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. Müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacak Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır: - Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir. - 1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra fizikken geri alınabilecektir. - Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir. - Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin