Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA AÇIK SU MARATONU'NDA 240 YÜZÜCÜ KULAÇ ATTI

Amasra Kaymakamlığı, Amasra Belediyesi ve İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü iş birliğiyle Amasra’da gerçekleşen ve 240 lisanslı yüzücünün katıldığı “Uluslararası Açık Su Yüzme Maratonu”nda sporcular Amasra’nın serin sularında şampiyon olabilmek için kıyasıya mücadele ettiler.

Okunma: 3319

08.08.2017 12:51

Facebook'ta Paylaş

Amasra’da düzenlenen Uluslararası Amasra Açık Su Maratonu'nda 240 yüzücü şampiyon olabilmek için kulaç attı. Amasra Kaymakamlığı, Amasra Belediyesi ve İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü ortaklığında organize edilen Uluslararası Amasra Açık Su Maratonu düzenlendi.

Maratonun açılış törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Bartın Üniversitesi Rektörü Orhan Uzun, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Amasra Limanı'nda düzenlenen büyük maratona sporcular ve Amasra halkı da büyük ilgi gösterdi. İlçede ilk kez düzenlenen etkinlikte 240 sporcu yarıştı.

Dirim, “Amasra için bir ilk”

Maratonun açılışında konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim şunları söyledi:"Amasra 3 bin yıllık tarihi ile Türkiye´nin önemli turizm merkezlerinden bir tanesidir. Bugün de uluslararası maratona ev sahipliği yapıyor. Bu Amasra için bir ilk oluyor. Gelecekte bu organizasyonu geliştirerek Amasra´ya önemli bir değer katacağını düşünüyoruz. Bu organizasyonun sonuçlarını değerlendireceğiz ve gelecek yıllar daha iyi olabilmesi için gerekli planlarımızı yapacağız."dedi.

 

Gürbüzerol, “Amasra’nın güzelliği karşısında bizlerin sorumluluğu daha da artmaktadır”

Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan Amasra’da böyle bir güzel etkinlik ve yarışa ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de turizmin ilk başladığı, bir yarım ada ve iki ada üzerine kurulu, tarihi kalıntıları ile Türkiye’de ortaçağ izlerini bugün bile yansıtan Amasra’nın güzelliği karşısında bizlerin sorumluluğu daha da artmaktadır. Üç bin yıllık tarihi, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemine ait arkeolojik eserlerin sergilendiği müzesi, ağlayan ağacı, tavşan adası, üzerinde üç uygarlığın izleri olan ve ilk olarak Romalılar tarafından inşa edilen ve sonrasında Bizans ve Cenevizliler tarafından kullanılmış olan kalesi, Roma döneminde inşa edilen Kemere Köprüsü, 9. yüzyılda Amasra Kalesi içerisinde yapılmış olan ve bir Bizans kilisesi olan, Fatih’in Amasra’yı feth edişinden sonra camiye dönüştürülen Fatih Camii, Cenova Şatosu, Osmanlı Hamamı, Bedesten, Çekiciler Çarşısı, Amasra Salatası ve lezzetli mezgit tavasıyla, Anadolu’da bir benzeri bulunmayan Roma dönemi Kuşkayası Yol Anıtı’yla, tertemiz bakir koyları ve plajlarıyla, en önemlisi turizmle yaşayan güzel yüzlü insanlarıyla hayaller kenti Amasra’mızı turizmde daha iyi noktalara taşımak en önemli hedeflerimizdendir. Ülke turizminde zaten marka şehir olan, 2014 yılında da UNESCO tarafından da Dünya Geçici Miras Listesine alınan Amasra’yı tüm dünyada tanınan ve dünyanın her tarafından misafir ağırlayan bir şehir yapmak gayretindeyiz. Sporun sınırları ve kıtaları aşan, farklı kültürlerden insanları birleştiren, insanları barışa ve hoşgörüye teşvik eden güçlü bir  araç olarak çok önemli bir misyona sahip olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Sadece ülkemiz değil dünyanın dört bir yanından katılımcılara açık olan bu yüzme yarışı, ülkemizin tarihi ve turistik bir değeri olan Amasra ilçemiz içinde çok önemli bir rol üstlenmektedir. Amasra, ülkemizde marka değeri olan kültür ve turizm şehridir. Bu marka şehrin geleceğinde kültür, turizm, eğitim ve spor olacaktır. Bugün burada düzenlediğimiz açık su yarışlarıyla turizmle birlikte aynı zamanda spor kenti olduğumuzun en güzel örneğini vermiş oluyoruz. Buradan yüzme federasyonunun değerli temsilcilerine seslenmek istiyorum. İlçemizin, güzelliklerini, sahip olduğu olanakları, tesislerini ve yüzmek için buradaki uygun ortamı gördünüz. Amasra’da bundan sonra her sene bu tür organizasyonların yapılması için desteklerinizi bekliyoruz. Açık su yüzme yarışlarının Amasra gibi 3 bin yıllık tarihi olan; tarih, kültür, doğa ve turizm harikası bir şehirde yapılıyor olmasının ve binlerce yılan beri yerleşim yeri olmuş kıyılara doğru kulaç atmanın yüzücüler için eşsiz bir deneyim olacağını düşünüyoruz. Böyle olduğu içinde bu yarışmanın Amasra’da geleneksel hale gelerek ve her yıl üstüne koyarak popülerliğini arttıracağına inanıyorum.”dedi.

Tunç, “Bu bir başlangıç”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise konuşmasında şunları söyledi: “Amasra açık su maratonuna katılan tüm sporcularımıza hoş geldiniz diyorum. Hepinize başarılar diliyoruz. Çeşm-i Cihan’dasınız. Çeşmi Cihan, Fatih’in dünyanın gözbebeği olarak nitelendirdiği, 1461’de Trabzon’un, Anadolu’nun fethine çıkarken ilk durak olarak belirlediği Bartın ve Amasra’dayız. Fatih şu tepeden Amasra’ya baktığında yanında ki lalasına “Lala lala ceşmi cihan bu mu ola? diyerek, dünyanın gözbebeği olarak, dünyanın gözü olarak nitelediği üç bin yıllık tarihi olan Amasra’mıza hoş geldiniz diyorum. Bu Güzel organizasyonu gerçekleştiren başta yüzme federasyonumuz olmak üzere, Amasra Belediyemize, Amasra Kaymakamlığımıza ve katkı veren sporcularımıza, sponsorlarımıza huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum. Amasra’nın tanıtımı için çok güzel bir program oluyor ve bu organizasyonu, su maratonunun bundan sonrada geleneksel hale getirmek önemli. Bizler bu noktada destek vereceğiz. Amasra’da festival kapsamında açık su maratonunu her yıl geleneksel olarak sürdürmek niyetindeyiz. Bu bir başlangıç oldu, bu başlangıçta yer alan tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.”dedi.

Verilen sirenle yarış başladı

 Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri açılış sirenine basarak 1500- 3000 metrelik Uluslararası Amasra Açık Su Maratonu´nun startını verdi. Sireninin ardından 240 yüzücü denize atlayarak şampiyon olmak için kulaç attı. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin