Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA HALKI 2100 İMZA İLE DOKTORLARINI GERİ İSTİYOR.

Amasra'da 4 Aile Hekiminin Kaleşah Mahallesindeki İlçe Hastanesine alınmasının ardından imza kampanyası başlatan Amasra halkı taleplerini ilgili kurumlara iletmek için 2100 imza topladı. Düzenlenen imza kampanyasıyla Amasralılar Aile Hekimlerinin geri gönderilmesini istedi.

Okunma: 1303

09.07.2019 14:39

Facebook'ta Paylaş

Amasra'da 4 Aile Hekiminin Kaleşah Mahallesindeki İlçe Hastanesine alınmasının ardından yaşanan duruma tepki gösteren Amasra halkı taleplerini içeren dilekçeleri ilgili kurumlara göndermek üzere imza kampanyası düzenledi.  Düzenlenen imza kampanyasında kısa sürede 2100 imza toplanarak Amasralılar Aile Hekimlerinin geri gönderilmelerini istedi. 

Aile Hekimlerinin geri çekilmesinden sonra 4000 kişinin doktorsuz kaldığını belirten ilçe halkı geçen yıl hizmete açılan ve Uzman doktor atanmaması nedeniyle sadece 1. basamak-primer sağlık hizmeti verebilen hastaneye aile hekimlerin alınmasına tepki gösterdi.

 

Aile hekimlerine ulaşmak için 3.5 km mesafedeki hastaneye gitmek zorunda kalan ilçe halkı Bartın Valiliği'nden sorunlarının çözümü için destek istedi.

Muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu komite tarafından yapılan basın açıklamasında hazırlanan dilekçenin içeriği hakkında bilgi verilirken durum çözüm önerileri ve gerekçeler de açıklandı.

2100 imzalı konuyla ilgili dilekçede ise şu ifadelere yer verildi;

 

"Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Amasra İlçesinde yürütülen Sağlık Hizmetlerinin durumu ile ihtiyaç ve istekler doğrultusunda değerlendirme aşağıdaki gibidir.

1.    HEKİM HASTAYA YAKIN YERDE OLMALI -   AİLE HEKİMLERİNİ HASTA YERLEŞİMİNE UYGUN KONUMLANDIRILMALIDIR.

DURUM :4 aile hekimi Kaleşah mahallesindeki, Amasra İlçe Devlet Hastahanesinde görevlendirilmiştir.

ÇÖZÜM :Nüfus, alışkanlıklar ve ulaşabilirliğe bakılarak 3 aile hekimi merkezde, 1 aile hekimi Kaleşah mahallesinde olmalıdır.

GEREKÇE:Amasra’da AİLE Hekimliği hizmetleri “ENTEGRE SAĞLIK HİZMETİ YÖNERGESİNE” göre değil, AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ne göre yürütülmelidir.

AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ 25. Maddesi  “Aile sağlığı merkezinin hizmetten yararlanacakların kolayca ulaşabilecekleri yerde olması esastır.”

ENTEGRE SAĞLIK HİZMETİ SUNULMASINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNERGE Amaç Maddesi (Madde 1) Sağlık hizmeti sunulmasının "ulaşım imkânları, nüfus, coğrafi ve sosyo-ekonomik şartlar ve bölge merkezli sağlık planlaması kriterleri gözetilerek" yapılacağını söyler.       Madde 5 ise (2) E-I grubu ilçe devlet hastaneleri hariç olmak üzere, entegre sağlık hizmeti sunulan ilçe devlet hastanelerinin bulunduğu ilçe merkezlerindeki tüm aile hekimliği birimleri bu hastanelerin bünyesinde açılır ve faaliyet gösterir. Fiziki yetersizlik veya hastanenin konumu itibariyle hastaların sağlık hizmetine ulaşım güçlüğü bulunduğunun müdürlükçe belirlenmesi durumunda aile hekimliği birimleri ayrı binalarda faaliyet gösterebilir.

 

 

2.       SEMT POLİKLİNİĞİ ÇÖZÜMDÜR   -  SEMT POLİKLİNİĞİ ve İKİNCİ 112 İSTASYONU İSTİYORUZ

DURUM : Aile hekimi birimi hastası da Misafir Hasta da resmi ve dini bayramlar ile turizm sezonunda yoğunluk nedeniyle hizmet alamamaktadır.

Amasra İlçe Devlet Hastanesinde bir adet 112 istasyonu ve Ambulansı vardır. Acil hallerde, örneğin boğulma vakasında; AİLE HEKİMİ birimini terk

edemez.

ÇÖZÜM :SEMT POLİKLİNİĞİ açılmalı ve buna bağlı 2. bir 112  istasyonu kurulmalı ve 2. ambulans olmalıdır.

 

GEREKÇE:EK SAĞLIK TESİSLERİNİN AÇILMASI YÖNERGESİ    (MADDE 1) "...yataklı sağlık tesisleri tarafından sunulmakta olan poliklinik hizmetlerine halkın ulaşılabilirliğinin sağlanması, polikliniklerdeki yoğunluğun azaltılması..." amacını tarif eder.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Semt polikliniği açılması için gerekli kriterler bölümü MADDE 9 da "Semt poliklinikleri, trafik yoğunluğu, hizmete erişimde uzaklık, toplu taşıma sorunları ve benzeri sebeplere bağlı olarak ana hizmet binasının bulunduğu Hastaneye ulaşım güçlüğü bulunan yerleşim merkezlerinde planlanır." ifadesi yer alır.

3.       AMASRA İLÇE HASTANESİNİN DONANIMLI E1 TİPİ HASTANE OLMASINI İSTİYORUZ.

DURUM :Amasra İlçe Devlet Hastanesinde Uzman Doktor olmaması nedeniyleİLAÇ RAPORU DÜZENLENEMİYOR.

Labaratuvar hizmetleri kapsamındasadece rutin kontroller yapılabiliyor. Tetkik için kan alımı saat 12 ye kadar yapılıyor.

Genel Cerrahi, Çocuk Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Ortopedist  ile İç hastalıkları Uzman Doktorları olmadığı için teşhiş ve tedavi yapılamıyor.

Sürekli ve tam zamanlı Diş Polikliniği mevcut değil. Kanal Tedavisi gibi hizmetler verilemiyor.

Gebelik, gebe takibi ve doğum hizmetleri yapılamıyor. 

Acil hizmetlerinde hasta durumuna göre Uzman Hekim icabı veya danışması sağlanamıyor. Hasta başka hastaneye sevk ediliyor. 

Amasra halkı ve Amasra köyleri ile Kurucaşile hastalarının UZMAN DAL GEREKTİREN TEŞHİS ve TEDAVİYİSİ Bartın'da sağlanmaktadır.                                      

ÇÖZÜM :E1 TİPİ HASTANEDE Dahiliye başta olmak üzere diğer Uzman Doktorların bulunması.

24 saat laboratuvar hizmeti verilmesi. Diş Röntgeniçekilebilmesi.

GEREKÇE:E1 grubu HASTANELER, TEŞHİS VE TEDAVİ HİZMETLERİ  İLE BİRLİKTE BİRİNCİ ve İKİNCİ BASAMAKTA SUNULAN SAĞLIK HİZMETLERİNİNDE aynı yapı içinde sunulduğu hastanelerdir. Amasra İlçe Hastanesi UZMAN DOKTORSUZDUR. 

Laboratuvar, Doğumhane, Diş Polikliniği gibi birimlerinin olmasına rağmen KULLANIMSIZDIR.                                                                                  İlaç raporu çıkartmak için, çocuğunu Uzman Doktora göstermek için, dişine kanal tedavisi yaptırmak için, kemik taraması yaptırmak için,  gebelik takibi için, Amasra Halkı Bartın'a gitmek yerine kendi Hastanesini kullanmalıdır.


 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin