Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA KALESİNİ TUTAN KAYANIN BİR BÖLÜMÜ ÇÖKTÜ

Bartın’ın Amasra ilçesindeki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde bulunan Amasra Kalesinin altında bulunan kayaların bir bölümünde yağmur sonrasında çökme meydana geldi.

Okunma: 4245

15.09.2018 16:23

Facebook'ta Paylaş

Amasra ilçesine 24 saatte metrekareye 46 kilogram yağış düştü. Şiddetli yağmurun sonrasında kale duvarlarının altında bulunan kayalarda kısmi çökmeler yaşandı. Roma döneminde yapılan Amasra Kalesi Boztepe mahallesindeki kale duvarlarının alt tarafındaki kayalık bölüm sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile çöktü. Vatandaşların büyük korku yaşadığı çökme sırasında sarsıntının olduğunu belirtildi.

Amasra’da yaşayan Nazmi Boncukçu, geceden bu yana İlçeye aşırı yağmur düştüğünü söyleyerek, “Sabah saatlerinde Boztepe mahallesinde büyük bir gürültü duyduk. Biz deprem sandık ama sonra baktık ki kale duvarlarını altında bulunan kayalar çökmüş. 2 bin metrelik uzunluğa sahip Amasra kalesi’nde zaman zaman çökmeler ve çatlaklar oluştu. Bir an önce önlem alınmasını istiyoruz. Yoksa Amasra kalemizin altında oluşacak oynamalar daha büyük hasarlara yol açabilir.”dedi.

2013 yılının Temmuz ayında, 'Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' olarak UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan Amasra Kalesi

Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kadar geldi. Kaleiçi ve Boztepe mahallelerini çevreleyen, toplam uzunluğu 2 bin metre olan kale surlarında zaman zaman küçük tadilatlar ve restorasyonlar yapıldı. En son, 2017 yılında surlarda temizlik ve kalenin bazı çöken yerlerinde onarımlar yapıldı.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin