Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRA MÜZESİ’NE ZİYARETÇİ AKINI YAŞANIYOR

2017 yılında teşhir ve tanzim çalışmaları ile yenilenen Amasra Müzesi 2018 yılında 19 bin ziyaretçi ağırlarken, bu sayı yüzde 67 artışla 32 bine ulaşarak Kültür ve Turizm Bakanlığına ait 160 müze içerisinden ziyaretçi sayısı ile 63’üncü sıraya yükseldi. Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada tüm Bartın halkı Amasra Müzesi’ne davet edildi.

Okunma: 265

17.10.2020 11:45

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden Amasra Müzesi ile ilgili yapılan açıklamada Müze ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Kontrollü normalleşme süreciyle birlikte Amasra Müzesi geçen yıl ile aynı ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. Müzemiz siz değerli ziyaretçilerimizi tarihe yolculuk yapmaya bekliyor.

Amasra Müzemizi tanıyalım;

Amasra Müzesi binası tescilli tarihi bir yapıdır. 1884 yılında Denizcilik Okulu olarak yapılan bina, Kültür Bakanlığı’nca 1976 yılında restore edilmiş ve 1982 yılında Müze olarak hizmete açılmıştır. Amasra Müzesi, dört teşhir salonundan oluşmaktadır.
1 Nolu Arkeolojik Eserler Salonunda; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pişmiş toprak ve cam koku şişeleri, altın ve bronz süs eşyaları, amphorolar ve testiler, bronz heykelcikler, bilezikler, haçlar, silahlar, kandiller ve kaplar ile Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait altın ve bronz sikkeler,
2 Nolu Arkeolojik Eserler Salonunda; Hellenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait mermer eserler, heykeller, heykel başları, mezar stelleri, kabartmalı çeşitli parçalar sergilenmektedir.
1 Nolu Etnografik Eserler Salonunda; Osmanlı dönemine ait bakır mutfak kapları, yazım takımları, silahlar, şamdanlar, mühürler, kantarlar, seramikler ve yüzükler ile Amasra yöresine özgü ağaç çekicilik sanatını yansıtan kaplar yer almaktadır.
2 Nolu Etnografik Eserler Salonunda; Osmanlı dönemine ait, yörenin giyim-kuşam zevkini yansıtan giysiler, gümüş süs eşyaları, yatak ve yastık örtüleri, halılar, keseler, eski duvar saatleri ile Kuranı Kerim’ler sergilenmektedir.
Ayrıca; Müzenin koridorunda 1852 tarihli, Saray Matbaasında basılmış bir Akdeniz haritası, müzenin bahçesinde de Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserler bulunmaktadır.”

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1603945465.18622020-10-29 07:24:25