Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMASRALI, “BARTIN’IMIZA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜM BULALIM”

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı, Bartın Özel Halk Otobüsleri ve Esenyurt Minibüsçüleri Kooperatifi arasında yaşanan sorunlar konusunda bir basın açıklaması düzenleyerek değerlendirmelerde bulundu. Başkan Amasralı yaptığı açıklamada, “Bizim önerimiz Esenyurtlu minibüsçülerin halk otobüsü hattına dahil olmaları. Bizde her konuda kolaylık sağlanması için aracı olacağız. Biz burada huzuru sağlamak zorundayız. Son olarak atılacak adımı şu şekilde bekliyorum. İnşallah minibüsçü arkadaşlarımız araç almak için karar verirler. Eğer hiç araç alamıyorlarsa Belediye Başkanımızdan rica ediyorum, lütfen buradan giden araçların yasaklarını kaldıralım, çalışsınlar. Bu arkadaşlarımız merkezden çıkıp giderken yolcu alabilsinler.”dedi.

Okunma: 2097

07.10.2019 16:38

Facebook'ta Paylaş

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı, Bartın Özel Halk Otobüsleri ve   Esenyurt Minibüsçüleri Kooperatifi arasında yaşanan sorunlar dolayısıyla Oda binasında bir basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasına Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı, yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Bartın’da Özel Halk Otobüsleri ve Esenyurt Dolmuşçuları arasında yaşanan sorunlar dolayısıyla açıklamalarda bulunan Başkan Amasralı Esenyurt Minibüsçüleri Kooperatifi üyelerine seslenerek özel halk otobüsü olmaları çağrısında bulundu. Başkan Amasralı açıklamasında ayrıca Bartın Valisi Sinan Güner ve Belediye Başkanı Cemal Akın’a da seslenerek Bartın’a yakışır bir şekilde bu sorunlara çözüm bulunmasını istedi.

Minibüü esnafımızın halk otobüsü olmaları yönünde düşünceye sahibiz”

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar kampusu kurulmadan evvel, bu hatta 22 adet araç, Bartın İl Trafik Komisyonunun belirlemiş olduğu güzergahta Bartın Esenyurt - Çavuşköyü-Gecen – Çeştepe – Yazıcılar – Esenyurt – Akmanlar arası çalışmaktaydı. Fakat Kutlubeyyazıcılara yeni üniversite yapıldıktan sonra öğrenci yoğunluğu sebebiyle, bu taşımalarda Bartın Belediyesi Halk Otobüsleri ile Bartın Esenyurt Minibüsleri arasında gerginlik başlamıştır. Beraber çalıştıkları halde, minibüslerin çabuk gitmesi, halk otobüslerinin yavaş gitmesi sebebiyle aralarında saat davalarında sorunlar baş göstermeye başlamıştır. Sayın Bartın Valimiz ve sayın Belediye Başkanımızla yapılan çalışmada, 2 adet -m- plakaya bir halk otobüsü olmak koşuluyla Belediye Meclisimiz kararı ile tahsis edilmesine rağmen sadece 2 kişi bir araç alarak bunu gerçekleştirdiği halde diğer arkadaşlarımız maddi sebepler dolayısıyla bu hakkı yerine getirememiştir. Bizler Şoförler Odası olarak, minibüsçü esnafımızın halk otobüsü almaları yönünde düşünceye sahibiz. Maddi yönde olan sorunların Belediye Başkanlığımız ile istişare yapılarak çözülebileceği kanaatindeyiz. Bartın Belediyesi Meclis kararıyla, Esenyurt minibüslerinin güzergahı olan bazı yerlerin Belediye mücavir alanı içine girmesi nedeniyle -m- plakalı minibüslerin mücavir alan içinde indirme-bindirme yapılamaz kararı iki durağın arasındaki gerilimi daha da çok artırmıştır.

Ayrı bekleme yerleri yapılsın talebi

Ben Şoförler Odası Başkanı olarak Esenyurt minibüsleri halk otobüsü olamıyorsa hat üzerinde halk otobüsü bekleme yeri, Esenyurt minibüsleri bekleme yeri yapılarak, herkes kendi durağından yolcu alırsa bu konunun huzura kavuşacağına inanıyorum. Çok özür dileyerek, buradan sayın Valimize, sayın Belediye Başkanımıza ve sayın Meclis üyelerimize rica ediyorum. Bartın’ımıza yakışır bir şekilde bu hattımızda her iki tarafında huzurunu sağlamak amaçlı bir çalışma yapılarak bu sorunun çözüme ulaştırılmasını rica eder, saygılar sunarım.”dedi.

“Bartın o tarafa bir şehir oldu”

Bartın Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sinan Amasralı açıklamalarına şöyle devam etti, “Minibüsçü arkadaşlarımızla yine konuştum. 2 tane halk otobüsü alıp hatta girelim ve hatta girmeyen minibüsçü arkadaşlarımız içinde Belediye Başkanımıza yasakları kaldırtalım. Onlarda araç alıncaya kadar yolda çalışsınlar. Sorun yok. Komisyon kararlarında da hepsi araç alacak diye bir kaide yok. Alamayanlarda bir sene sonra alır ama araçları almamız gerekli. Her şey değişiyor.  Rektör beyle görüştüm, Bartın o tarafa bir şehir oldu. Yani her şey gelişti. Her şey büyüdü. 14 kişilik araçlarla ne onlar para kazanır ne de halk otobüsleri para kazanır.”dedi.

“Ben Cemal Başkanın böyle bir şeye girişeceğini sanmıyorum”

Bartın Belediyesinin 90-100 kişilik otobüs alıp hatta koyması yönündeki ihtimallere yönelik soruya da yanıt vererek, “Bunlar çözüm olmaz. Ben Cemal Başkanın böyle bir şeye girişeceğini sanmıyorum ama bizim arkadaşlarımızın da biraz gayret göstermesi gerekiyor. Yani 10 senelik hat parası 220 bin TL’yi ödeme zorlukları varsa Belediye Başkanımıza rica ederiz ödemeyi seneliğe çevirtiriz. Bu araçların alınması lazım. Bartın’ın tüm esnafı bu öğrenci ile geçiniyor.”

“Belgelerini alabiliyoruz sorun yok”

Minibüsçü arkadaşların belgesi iptal oluyor deniliyor. Bu da yanlış. D1 belgesiyle çalışanlar şehirlerarası otobüs firmaları. Yani Ankara İstanbul gibi. Turistik taşıma yapan, öğrenci taşıyan arkadaşlar D2. Bizim 100 km altında çalışan araçlarımız D4.  Bu konuda her an bir gelişme yaşanabilir. Sabah yine Valiliğe çıktı. Başkan Vekilimiz Necmi Balık’ta vardı. Kendisinden ricada bulundum. Giden aracın yolcu alamaması yanlış. Bizim komisyon kararımız var. M plakalı araçların çalışma güzergahları, çalışma saatlerini belirleyen Bartın Valiliğinin vermiş olduğu komisyon kararı var. O zaman üniversite yoktu. Bu belediye kanunları yoktu. Bartın şehir merkezinden çıkış yapan minibüsçü arkadaşlarımız giderken yolcuyu alır. Örneğin Kumluca’ya minibüs gidecek. Şehir merkezinden kalktı araç yolcu da Emniyet Müdürlüğünün orada bekliyor. Bunu alamaz diye bir yasak olamaz, bu yanlış. Buradan giden araç alır, dönüşte ise önünde güzergah olan yere geldiği vakit ancak indirme yapabilir. Bindirme ise yapamaz. Yasa budur, her araç için geçerlidir bu. Ama Meclis kararında indirme-bindirme yapamaz davası var. Şimdi bir öğretmen Esenyurt okuluna gidemiyor. Neden yolcu alma yasağı var. Ben Belediye Başkanına da söyledim. Tamam bu kanun hakkı belediyeye verilmiş ama bu kanun bu şekilde olduğu vakit hiç bir şey düzelmez. Bu halk niye ayaklandı. Bir hemşire Esenyurt’ta sağlık ocağına gidemedi. Bir öğretmen hanım okula gidemedi. Sabah Esenyurt aracı Anadolu Lisesine öğrenci getiriyor dönüşte ise alamıyor. Bu yanlış. Bartın’da ki üniversite hattı gibi mesela Zonguldak’ta hastane var. Hastaneye şehir içinde otobüste çalışır, minibüste çalışır. Bu araçlar yetki belgesiyle değil belediyenin vermiş olduğu yetki belgesiyle çalışır. Yani onlarda orayı kiralıyorlar senelik olarak. Zaten iş oradan karışıyor. Diyorlar ki M plakalı minibüs servis çeker mi? Kardeşim çeker. Bizim şehir içerisinde 100 tane ticari minibüsçü arkadaşımız öğrenci taşıyor. Neyle taşıyor? Belediyenin vermiş olduğu güzergah belgesiyle çalışıyor. Yetki belgesi D4 denilen belge minibüslere ait. 100 km altında çalışan araçlara ait. Diyorlar ki bu belgeler iptal olacak. Yetki belgesinin iptal olma şansı yok. Nasıl iptal olur biliyor musunuz? Şimdi bu arkadaşlarımızda 7 tane hat var. Nereden başlıyor? Çavuş Köyü’nden. Çavuş Köyü olmuş mahalle. Gecen Köyü olmuş mahalle. Bu arkadaşlarımızın mücavir alana giren yerleri şehir içi oluyor. Ancak bunlara biz belgelerini yenilerken mücavir alan dışında kalan Çeştepe, Akmanlar, Esenyurt’un bazı mahalleleri var. Biz bu arkadaşlarımıza aynı bunları yazarak belgelerini alabiliyoruz. Sorun yok.”dedi.

“Her konuda kolaylık sağlanması için aracı olacağız”

Esenyurt Minibüsçülerinin Halk Otobüsü olması gerekliliği konusunda da görüş belirten Amasralı, “Biz diyoruz ki minibüsleriniz değerlensin. Evleriniz köyleriniz orada. Çocuklarınız ekmek yesin. Ödeme güçlüğü çekenler olabilir. 220 bin TL’yi tek seferde değil taksitlerle senelik olacak şekilde de ayarlanabilir. Yani kazandıkça ödeyecek. Bizim önerimiz Esenyurtlu minibüsçülerin halk otobüsü hattına dahil olmaları. Bizde her konuda kolaylık sağlanması için aracı olacağız. Tüm bunları Esenyurtlu minibüsçü arkadaşlara ilettik.

Esenyurt minibüslerinin kendi yönetimi ile 200 bin TL’lik hattan çıkma gibi bir kontrat, taahhüt gibi bir madde olduğunu arkadaşlardan birebir duymadık ama işin doğru olduğunu da biliyoruz. İnşallah o konuda ortadan kaldırılıp bir an önce kararlarını versinler. Belki hepsi bir anda araç alamayabilirler ama bir sene iki sene sonraya araç alacakları şeklinde belediyeden gün alıp o sorunu da çözeriz. Biz burada huzuru sağlamak zorundayız.

Son olarak atılacak adımı şu şekilde bekliyorum. İnşallah minibüsçü arkadaşlarımız araç almak için karar verirler. Eğer hiçte araç alamıyorlarsa belediye başkanımızdan rica ediyorum, lütfen buradan giden araçların yasaklarını kaldıralım, çalışsınlar. Bu arkadaşlarımız merkezden çıkıp giderken yolcu alabilsinler.”dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1582724760.092020-02-26 16:46:00