Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
AMELİYATLARDA BÜYÜK BAŞARI

KAPALI YÖNTEM İLE (LAPAROSKOPİ) RAHİM ALINMASI AMELİYATLARI BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR...

Okunma: 6009

11.10.2016 21:05

Facebook'ta Paylaş

Halk arasında rahim alınması olarak bilinen ''histerektomi'' ameliyatı, yine  halk arasında ”kapalı ameliyat” olarak bilinen  laparoskopik  kapalı yöntem ile “Laparoskopi”  Bartın Devlet Hastanesi  Kadın Hastalıkları ve Doğum Biriminde başarılı bir şekilde yapılmaya devam ediyor. 

 

Hastanın karnına kesi yapmadan “Laparoskop” adı verilen cihaz yardımıyla göbek deliği içine yapılan bir cm’lik bir kesiyle batın içine bir kamera ile girilerek monitorden görüntüleme sağlanması ve kasık bölgelerinden yapılan yaklaşık yarım cm ‘lik kesilerden karın içine girilerek cerrahi aletlerle rahim ve yumurtalıkların çıkartılmasını içeren ameliyat, Bartın Kamu Hastaneleri Birliği Kadın Doğum Biriminde görevli Uzman Dr. Volkan Akbulut tarafından rutin olarak yapılıyor.

 

Bartın Kamu Hastaneleri Birliği tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada histerektomi, rahmin ameliyat ile çıkarılması işlemi olduğu ve kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık yapılan ameliyatlarından olduğu belirtildi.

 

Ameliyatın kapalı olarak yapılmasının dokulara ve organlara çok az hasar verdiğine dikkat çekilen açıklamada; "Karın açılmadığı için iltihaplanma riski ve ameliyat sonu yapışıklık ihtimali daha azdır ve  ameliyat izi kalmaz, karın fıtıkları olmaz. Açık ameliyatta karın kesildiği için daha fazla ağrı hissedilir, hastanede kalma süresinin daha uzundur ve karın için geç komplikasyonlara daha sık rastlanır. Laparoskopi de ise hastalar daha ağrısız çoğu zaman sadece 1 gece kalarak taburcu olarak, çok kısa sürede normal yaşamına dönerler." Denildi.

 

Laparoskopik ameliyatların artık dünyada daha çok tercih edildiği ve uygulamada başarının da her geçen gün daha çok arttığı belirtilirken, "Hastanemizde bu ameliyatların yapılıyor olması, aynı zamanda teknolojik cihaz ve donanımların yenilenmesi  ile kurumlarımız daha yüksek kalitede ve doğru hizmet veren sağlık kurumları haline gelmiş olup, hastalarımızın ameliyat sonrası daha konforlu bir dönem geçirmesi sağlanmaktadır." denildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594365685.372020-07-10 10:21:25