Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ANADOLUDAKİLER PROGRAMI BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Anadoludakiler” platformunun tanıtımı İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Program kapsamında 19 Temmuz 2024’e kadar Zonguldak, Karabük ve Bartın’dan proje başvuruları alınacak. Başvuruda bulunacak projeler için asgari bütçe 1 milyon lira olurken azami destek oranı ise yüzde 90 olarak belirlendi. Özek sektör içinse azami destek oranı yüzde 50 oldu.

Okunma: 667

04.07.2024 10:14

Facebook'ta Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Anadoludakiler” platformunun tanıtımı İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

“Anadoludakiler” projesiyle, toprakların tarımsal bereketinin, mutfak kültürünün kilerleri dolduran birikiminin, zanaatkârların becerilerinin çeşitliliğinin ve zenginliğinin hikâyelerle görünür kılınıp, girişimciler ve kooperatifler için yenilikçi girişim fırsatlarını ortaya çıkarmanın yanı sıra yerel ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor.

 

“Anadolumuzun yerel ve geleneksel ürünlerini tüm insanlığın istifadesine sunmayı amaçlıyoruz”

Programda konuşan Emine Erdoğan konuşmasında projenin önemine değinerek Bartın dahil tüm Anadolu illerine seslendi. Erdoğan şöyle konuştu, “Bu projeyle Anadolumuzun yerel ve geleneksel ürünlerini tanıtmayı, yeniliklerle günümüze taşımayı, vatandaşlarımız ve tüm insanlığın istifadesine sunmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda, yerel ürünlerimizi markalaştırarak ve küresel pazarlara taşıyarak ulusal kalkınmayı desteklemeyi hedefliyoruz. İnanıyorum ki bu anlamlı projenin her bir destekçisi, insanlığın asırlardır ilmek ilmek dokuduğu Anadolu medeniyeti kumaşına, kendi ipliğinden bir düğüm atacak, yaşatmak istediğimiz mirası daha güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Coğrafi işaretli ürünlerimiz, uluslararası sahada kalitesini ve özgünlüğünü kanıtlıyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ise konuşmasında “Kalkınma Ajanslarımız eliyle yerel ürünlerimizin tescilinden üretimine, markalaşmasından pazarlanmasında kadar tüm süreçlerde verdiğimiz desteklerle ürünlerin iktisadi değerlerini yükseltiyoruz. Bugün itibariyle 1.597 coğrafi işaretli geleneksel ürünümüz var. Zengin kültür ve tarım mirasımızın temsilcisi coğrafi işaretli ürünlerimiz, uluslararası sahada da kalitesini ve özgünlüğünü kanıtlıyor.” dedi.

Program ile yerel potansiyellerin keşfedilmesi hedefleniyor

Yerel kalkınma hamlesi vizyonu doğrultusunda “Anadoludakiler” hareketi kapsamında Bartın dahil 81 ilin tamamında Anadoludakiler Destek Programını ilan edildi.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından yapılan açıklamada program ile ilgili şu bilgilere yer verildi: "Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı Usul ve Esaslarına uygun olarak yürütülecek olan SOGEP-Anadoludakiler çağrısıyla yerel üreticilerin desteklenmesi, geleneksel kültürün yaşatılması ve yerel potansiyellerin keşfedilmesi hedefleniyor.

Program kapsamında 19 Temmuz 2024’e kadar Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinden proje başvuruları alınacaktır. Başvuruda bulunacak projeler için asgari bütçe 1 milyon TL olup azami destek oranı %90’dır (özel sektör için azami%50).

Başvuruda bulunan projelerde aşağıdaki unsurların yer alması beklenmektedir:

1. Coğrafyaya Özgü Bir Yerel Değerin, Ürünün ya da Üretim Biçiminin Yaşatılması

Projede yerel kültürel ve coğrafi değerlerin korunması ve yaşatılması. Yerel ürünlerin ve üretim tekniklerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması

2. Saygılı Üretim Kriterleri

Projede çevre dostu yöntemlerin kullanılması (temiz enerji, atık yönetimi vb). Saygılı üretim kriterlerine uygunluk. Sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesi

3.Geleneği Yaşatırken Ticaret Hacmi Yaratan

Projede yerel geleneğin ve kültürel mirasın korunması ve yaşatılması ile geleneksel üretim tekniklerinin korunması ve geliştirilerek ticaret hacminin artırılması. Dijital pazarlara erişim

4.Kültür Mirası ile Teknoloji Buluşması

Geleneksel üretim yöntemlerinin korunması ve modern teknolojinin entegre edilerek verimliliğin artırılması. Yenilikçi tasarım ve teknolojilerle geleneksel üretimin buluşturulması. Anadolu'nun kültür mirasının canlı tutulması için geleneksel ve yerel bilginin hatırlanması, yeni nesil ile teknoloji aracılığıyla buluşturulması ve yaşatılması.

5.Sosyal Girişimcilik

Yerel ürünlere yönelik sosyal girişimciliğin desteklenmesi ve temiz üretim, yerel iş ve sağlıklı ürünlere erişim konularında ekonomik değer yaratılması. Gıda güvenliği ve dayanıklılığı. Kentsel kırsal gıda sistemleri (yerel gıda sistemi). Gıda israfını azaltmak (döngüsel gıda). Sosyal gastronomi. Yeni nesil çiftçiler.

6.Kalkınma Odaklı Turizm Modeli

Yerel kültürün ve ürünlerin yaratıcı ve özgün biçimlerde deneyimlenmesi için yaparak öğrenme ve deneyimleme fırsatlarının sunulması ve hikâyelerin yerinde deneyimlenmesinin teşvik edilmesi.Deneyim turizmi. Yaratıcı turizm. Yerel hikâyeler. Hikâyenin deneyimi. Yerel kültür deneyimleri. Yerel ürün, üretim atölyeleri.

Haber Merkezi

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin