Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ANTİK KAZIYI BARTIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ YÖNETİYOR

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Filyos beldesinde yer alan Tieion antik kentinde kazı çalışmaları Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım tarafından yönetiliyor. Kazı çalışmaları su altında da devam ediyor.

Okunma: 1949

09.08.2017 17:53

Facebook'ta Paylaş

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi Filyos (Tieion) antik kenti kazıları Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım yönetiminde yürütülüyor. Bu yıl tekrar başlayan çalışmalar hakkında konuşan Yıldırım; “Bu yıl gerçekleştirdiğimiz kazılarda Antik Çağ'da Filyos Çayının denize döküldüğü deltanın batısında kurulan Tieion Antik Kenti, Bitinya ile Paflagonya bölgeleri arasındaki geçiş noktalarından biri kabul ediliyor. Ereğli ve Amasra gibi Karadeniz’in tarih boyunca önemli limanlarından birisi olan Tieion Antik Kenti kazıları sırasında milattan önce 7. Yüzyıla kadar inen veriler elde edildi.”dedi.

Çalışmalarda surlar ve seramik fırınları gibi yapılara da ulaşıldığını belirten Yıldırım, “Kazılar esnasında bölgede nadiren görülen Selçuklu seramikleri tespit ettik. Seramiklerin yoğunlukla Melikşah dönemine ait olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca İlhanlılar ile Candaroğulları Beyliği dönemlerine ait kalıntılarla da karşılaşıyoruz.”dedi.

Su altında kazı çalışması yapılıyor

Kazı çalışmalarının su altında da devam ettiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, “Filyos açıklarında da çeşitli batık gemiler tespit ettik. Çalışmalarımızın 10 gününü sualtındaki araştırmalara ayırdık. Amerika Birleşik Devletleri Florida Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Peter Sinelli ile Dr. Edward Dandrow'un 5 öğrencisiyle birlikte katıldığı araştırma 10 kişilik dalış ekibi ile yürütülüyor. Tespit edilen 4 batık gemiden kıyıya en yakın olanlarla araştırmalarımıza başladık.”dedi.

Elde edilen veriler Bartın’daki araştırmalara yol gösterecek

 Filyos’ta ki kazılarda elde edilecek olan verilerin Bartın ve çevresindeki araştırmalara yol göstereceği belirtiliyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin