Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ASKER OLMANIN HEYECANINI YAŞADILAR

Bartın Deniz ve Garnizon Komutanlığı tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla engelli vatandaşlar için temsili askerlik töreni düzenlendi. Düzenlenen Temsili Askerlik Töreni ile engelli vatandaşlar 1 günlük askerlik yaparak tezkere aldı.

Okunma: 3223

17.05.2019 12:06

Facebook'ta Paylaş

Bartın Deniz ve Garnizon Komutanlığı tarafından Engelliler Haftası dolayısıyla  engelli vatandaşlar için temsili askerlik töreni düzenlendi.

Engelli vatandaşlar için daha sonra yemin töreni düzenlendi.

 Törene Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, komutanlık personeli ve aileler katıldı.

Saygı duruşu ve  İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende engelli vatandaşlar ellerini silahlara koyarak yemin etti.

Daha sonra Terhis Belgeleri verildi.

“Her Türk vatandaşı gibi askerlik gururunu tadacaklar”

Törende konuşan Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “10-16 Mayıs tarihleri arasındaki engelliler haftasında engelli vatandaşlar için düzenlenen bir günlük temsili askerlik uygulaması münasebetiyle ülkemizin farklı yörelerindeki çeşitli birliklerde farklı bir askerlik heyecanı yaşanmaktadır. Bu hafta içerisinde engelleri nedeniyle askerlik yapamayan gençlerimiz bir günlüğüne asker elbisesi giyecekler ve her Türk vatandaşı gibi askerlik gururunu tadacaklardır.

“Kutsal vatandaşlık ve askerlik görevinizi tamamlayacaksınız”

Bartın Deniz Komutanlığına bu maksatla gelen değerli gençler; engelli olmak asla bir ayıp ve hiçbir şey yapmamak değildir. Ayıp ve kabahat ülkesini ve vatanim sevmemek, üzerine düşen vazifeleri yapmamaktır. Sizler bugün burada kutsal vatandaşlık görevinizi yerine getirmek için bulunmaktasınız. Askerlik yemin törenine üniformalarınızı giyerek ve kısa sürede selam verme eğitimini alarak hazırlandınız. Biraz sonra bayrağa ve silaha el basarak yemin edeceksiniz. Bu yemin ile ülkenize ve milletinize olan bağlılığınızı bir kere daha göstermiş olacaksınız. Bir günlük temsili askerliğin sonunda terhis belgelerinizi alarak kutsal vatandaşlık ve askerlik görevinizi tamamlayacaksınız.

Anayasamızın 72’nci maddesinde vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve görevi olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda anne ve babalar evlatlarını milletin bağrından çıkmış olan silahlı kuvvetlerin saflarına bir bayram coşkusu içerisinde göndermektedir. Bu coşku, asker-millet kavramının dünyadaki egane örneğini teşkil etmektedir. Bu örnek, dünya sahnesinde sonsuza kadar yer alacak Türk milletinin en büyük güvencesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken siz gençlere askerlikten sonraki hayatınızda mutlu ve sağlıklı uzun bir ömür geçirmenizi temenni eder, engelli insanlara saygının insanlığa saygı olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.”dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin