Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAĞKURLULARA İNDİRİM HAKKI

SGK’DAN “BAĞKURLULARA İNDİRİM HAKKI” AÇIKLAMASI

Okunma: 6017

30.09.2016 18:26

Facebook'ta Paylaş

SGK’DAN “BAĞKURLULARA İNDİRİM HAKKI” AÇIKLAMASI

Sosyal Güvenlik Kurumu Bartın İl Müdürlüğü Bağkurlulara indirim hakkı konusunda açıklama yaptı.

07.09.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6745 sayılı yatırımların proje bazında desteklenmesi ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun beraberinde Bağkurlulara da indirim hakkı getirdi. Böylece BAĞKUR kapsamındakiler de tıpkı işverenler gibi sigorta prim indiriminden faydalanabilecekler.

Peki Bağkur yüzde 5’lik indirim için gerekli şartlar neler? Bağkurlular yüzde 5 indirimden faydalanmak için herhangi bir başvuru yapacak mı? İndirim tutarı ne kadar olacak? İşte Sosyal Güvenlik Kurumu Bartın İl Müdürlüğü tarafından açıklanan o detaylar.

Yüzde 5 İndirimden Hangi Bağkurlular Faydalanacak?

Bağkur primi üzerinden yüzde 5 indirimden; Tarım (çiftçi) bağkurlular, Vergi mükellefi olan esnaf bağkurlular, Şirket ortakları, Muhtarlar, At atrenörleri ile jokeyler faydalanabilecek.

İsteğe bağlı bağkurlular için yüzde 5’lik indirim uygulanmayacak. Ek/5 kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeyenler hakkında da bu indirim uygulanmayacak.

Bağkur Yüzde 5 İndirim İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu indirimden faydalanabilmek için; Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması,Primlerin zamanında ödenmesi gerekmektedir.

Bağkur Borcunu Yapılandıran Yüzde 5’lik İndirimden Faydalanır mı?

Prim borçlarını yapılandıran, yapılandırma taksidi ve cari primlerini düzenli ödeyen kişiler de bağkur yüzde 5’lik indirimden faydalanabilir.

Başvuru Şartı Var mı?

Primlerini zamanında ödeyen ve geçmiş dönem prim borcu olmayan kişiler otomatik olarak bu indirimden faydalanacak. Herhangi bir başvuru şartı yok.

İndirim Hangi Tarihte Başlayacak?

2016 Ekim ayı primlerinden itibaren indirim uygulamasına başlanacak.

Borçlanmalar İçin Geçerli mi?

Askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması, doğum borçlanması v.s. gibi borçlanmalar için bu indirim uygulanmayacak.

Bağkur İhya İçin Yüzde 5 İndirim var mı?

BAĞKUR İHYA için de bu indirimler uygulanmayacak.

İndirim Tutarı Ne Kadar Olacak?

Mevcut uygulamada esnaflar ve şirket ortakları asgari ücretin brüt tutarının % 34,5’i kadar bağkur primi ödemekte iken indirimin ardından %29,5 oranında prim ödeyecekler. Böylece ödeyecekleri prim tutarı 568,21 TL yerine 485,86 TL olacak. Çiftçi bağkurluları ise 435,63 TL yerine 372,49 TL ödeyecekler.

6745 Sayılı kanunda kısmi süreli ve çağrı üzerine çalışanlarla ilgili de müjdeli bir haber var. Mevcut uygulamada bu kişiler ayın 30 günden eksik kalan süreleri için bakmakla yükümlü kişi olsalar bile GSS primi ödemek zorundaydı. Kanunla getirilen son düzenleme ile birlikte bu kapsamda çalışanlardan bakmakla yükümlü kişi konumunda olanlar ayrıca GSS primi ödemeyecek

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594686988.232020-07-14 03:36:28