Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAHÇECİK KAYNAĞI YERALTI BARAJI İÇİN İMZALAR ATILDI

Bartın Bahçecik Kaynağı Yeraltı Barajı Yapım işinin sözleşmesi imzalandı. Proje ile Bartın şehir merkezi, Amasra ve Abdipaşa’nın içme suyu sorununu çözülürken Bahçecik Kaynağına yıllık 372.000 m3 içme suyu ilave olarak verilecek. Aynı bölgede bulunan Ilındır Barajı projesi ile birlikte Bartın’ın önümüzdeki 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağı belirtilirken Bahçecik Köyünün yaklaşık 1 kilometre kuzey batısında Ilındır Deresi üzerinde inşa edilecek olan Ilındır Barajının gövde yüksekliğinin 40 metre olacağı ve barajın su biriktirme hacminin 3,9 milyon metreküp olacağı ifade edildi.

Okunma: 553

17.09.2020 12:14

Facebook'ta Paylaş

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye’nin ilklerinden biri olacak olan Bartın Bahçecik Kaynağı Yeraltı Barajı Yapım işinin sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Milletvekili Tunç yaptığı açıklamada, “Etüd, proje ve sondaj çalışmaları ile yapım ihalesinin ardından müteahhit firma ile DSİ 23. Bölge müdürlüğü arasında yapım işi sözleşmesi imzalandı. Hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

 

Tunç açıklamasında proje ile Bahçecik Kaynağına yıllık 372.000 m3 içme suyu ilave olara verileceğini söyledi.

 

 

“Bartın’ın 50 yıllık su sorunun çözeceğiz”

 

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın şehir merkezi, Amasra ilçesi ve Abdipaşa beldesinin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözecek olan Bahçecik Yeraltı Barajı ve Ilındır Barajı yapımına dair sözleşmenin imzalandığını açıkladı.

Tunç yaptığı açıklamada, “Bahçecik Ulupınar kaynağının geliştirilmesi ve yeraltı Barajı yapımı ile Ulupınar’dan Bartın ve Amasra’nın 50 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacağız.”dedi.

Bahçecik Ulupınar kaynağına yeraltı Barajı yaparak Türkiye’de ilkler arasına gireceklerini belirten Milletvekili Tunç, bu konuda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Bartın’ı ziyaretinde gerekli açıklamaları yaptığını yeraltı Barajı sayesinde Bahçecik Ulupınar suyunun debisinin takviye edileceğini aynı bölgedeki Ilındır barajı projesi ile birlikte Bartın’ın önümüzdeki 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

Bahçecik Köyünün yaklaşık 1 kilometre kuzey batısında Ilındır Deresi üzerinde inşa edilecek olan Ilındır Barajının gövde yüksekliğinin 40 metre olacağını belirten Milletvekili Tunç, barajın su biriktirme hacminin 3,9 milyon metreküp olacağını söyledi.
 

Bartın kent merkezinin her geçen yıl nüfusunun arttığını, Üniversite ile birlikte kentin büyüdüğünü bu nedenle artan su ihtiyacının ileriye dönük karşılanması gerektiğini belirten Milletvekili Tunç, kent merkezine Bahçecik suyu geliştirilmeden ve ilave kaynak oluşturulmadan keson kuyularla bu ihtiyacın giderilemeyeceğini bu nedenle Bahçecik kaynağını geliştirmek ve bu kaynağa ilave su getirebilecek Ilındır Barajını programa aldıklarını söyledi.

Türkiye’de ilklerden olacak olan Yeraltı Barajının dünyada örneklerinin bulunduğunu belirten Milletvekili Tunç, özellikle vadilerin daraldığı yerlerde baraj, gölet gibi yüzey depolamalarıyla birlikte tatlı yer altı sularının havza aşağılarına giderek kirlenmesini önlemek ve akiferlerde daha fazla su depolayarak yerleşim birimlerine sağlıklı ve sürdürülebilir su sağlamak amacıyla yeraltı depolama projelerinin uygulamaya konulduğunu, DSİ 23. Bölge Müdürlüğü’nce etüd ve planlama işlerinin tamamlanmasının ardından Bahçecik Ulupınar yeraltı Barajının yapım ihalesinin gerçekleştirildiğini ve ihale sürecinin kesinleşmesinin ardından yapım sözleşmesinin imzalandığını açıkladı.

Milletvekili Tunç, Bartın’ın 50 yıllık su ihtiyacının giderilmesini sağlayacak Bartın Bahçecik Ilındır yeraltı Projesi’nin hayata geçirilmesi için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve DSİ yetkililerine teşekkür etti.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1603945576.70632020-10-29 07:26:16