Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAKAN FATİH DÖNMEZ BARTIN’A MÜJDELERLE GELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir dizi ziyaret ve açılış programı için Bartın’a geldi. Bakan Dönmez Bartın programı kapsamında Bartın Valiliği, Bartın Belediyesi, AK Parti İl Başkanlığı, Bartın OSB ve TTK Amasra Müessesini ziyaret etti. Bakan Dönmez Bartın Organize Sanayi Bölgesi ziyaretinde ayrıca 380 kW trafo merkezinin açılışını da gerçekleştirdi. Bakan Dönmez Bartın ziyaretinde yaptığı açıklamada 2022 yılında Bartın’a 300 milyon liralık bir yatırım planlaması yaptıklarını belirterek ayrıca yıl içerisinde Kozcağız’daki doğalgaz yatırımını tamamlayacaklarını yine Amasra’yı 2023’te, Ulus ve Kurucaşile’yi ise takip eden yıllarda doğalgazla buluşturacaklarını söyledi.

Okunma: 165

21.09.2022 16:27

Facebook'ta Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bir dizi ziyaret ve açılış programı için Bartın’a geldi.

Dolu dolu bir programla Bartın’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez helikopterle Bartın’a inişinin ardından ilk olarak Bartın Valiliği’ni ziyaret etti. Valilik bahçesinde İl protokolü tarafından karşılanan Bakan Dönmez ardından Valilik Şeref Defterini imzaladı. Bakan Dönmez daha sonra Valilik makamına geçerek Bartın Valisi Nurtaç Arslan’dan ildeki çalışmalar ve Bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Enerji Koordinasyon Toplantısına katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha sonra Enerji Koordinasyon Toplantısında ilin yöneticileri ve STK temsilcileri ile bir araya geldi. Başkanlığında düzenlenen toplantıda çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Toplantı sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bakanlığının Bartın’da gerçekleştirdiği yatırımlar hakkında bilgi verdi. Bakan Dönmez açıklamasında başta Amasra olmak üzere Kozcağız, Ulus ve Kurucaşile’ye de doğalgaz müjdesi verdi. Bakan Dönmez açıklamasında şu satırbaşlarına değindi:

 

“Yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım planlamamız söz konusu”


 

“Dün de sizin takip ettiğiniz gibi Filyos’ta Türkiye’nin en büyük mega projelerinden Sakarya Gaz Sahasındaki gelişmeleri yerinde incelemek üzere sizlerle birlikteydik. Bugün de Batı Karadeniz’in güzel şirin kentlerinden Bartın’dayız. 2021 yılında biliyorsunuz önemli keşiflerden birisi de Amasra-1 adını verdiğimiz Sakarya Gaz Sahası’nın hemen komşu bölgesinde olan saha ile ilgiliydi. 135 milyar metre küplük bir gaz keşfi yapmıştık. Böylece Sakarya Gaz Sahası artı Amasra’yı eklediğimizde 540 milyar metre küplük bir gaz rezervi keşfettiğimizi söylemiştik. O günden bu yana da bu bölgeye sık sık geliyoruz. Bartın ilimizle alakalı olarak Bakanlığımızı ilgilendiren hususlarda yerinde tespit yapmak ve sorunları yerinde çözüme ulaştırmak maksadıyla il koordinasyon toplantısı yaptık. Sayın Valimizin, sayın Milletvekilimizin, sayın Belediye Başkanımızın, Meclis Başkanlarımız ve üyelerimizin katılımıyla, yine aynı şekilde muhtarlarımız, köyler, beldeler ve ilçelerde olan sorunları bizlere aktardılar. Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi bir sunum yaptı.  Doğalgaz dağıtım şirketi bir sunum yaptı, yatırım planlarını paylaştı. Gayet verimli faydalı bir toplantı oldu. Bartın ilinde enerji ve tabii kaynaklar alanında kamu ve özel sektör tarafından cari yıl fiyatlarıyla dikkate aldığımızda iktidara geldiğimiz 2002 yılında 5 milyon liralık bir yatırım yapılmışken geçtiğimiz yıl bu rakam 454 milyon liraya ve toplamda da son 19 yılda bizim bakanlığımız ile ilgili alanlarda söylüyorum 879 milyon liralık yatırım yapılmış Bartın’a. İçinde bulunduğumuz yılla alakalı olarak da yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırım planlamamız söz konusu. Bu yatırımın 150 milyon lirası Bakanlığımıza bağlı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi yatırımlarından oluşuyor. Yine elektrik dağıtım şirketinin bu bölgeye ilişkin yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım planı var. Gaz dağıtım şirketimizin de yine bu bölgeyle alakalı 40 milyon liralık bütçelenmiş planlanmış yatırımı bulunmakta.

Amasra, Kozcağız, Ulus ve Kurucaşile’ye doğalgaz müjdesi

Bartın ilimiz 2014 yılından bu yana şehir merkezimiz doğalgaz kullanıyor. İnşallah bu yıl içerisinde Kozcağız’daki yatırımı tamamlayacağız ve Kozcağız da doğalgaz kullanmaya başlayacak. Bununla birlikte diğer ilçelerimizden beldelerimizden gelen doğalgaz taleplerini de değerlendirdik. İlk etapta Amasra ilçemize 2023 de, Ulus ve Kurucaşile ilçelerimize de takip eden yıllarda olacak şekilde planlama yapıldı. Diğer ilçelerimizin ve beldelerimizin etüd ve planlama çalışmalarını da dağıtım şirketinden başlatılmasını talep ettik. Bugüne kadar Bartın ilimizde yaklaşık olarak 40 bin civarında abonemiz söz konusu. Oldukça yoğun bir kullanım olduğunu söyleyebiliriz. Ümit ediyorum yeni ilçelerimize, beldelerimize geçtiğinde de aynı kullanım oranını yakalayacağız. Dün olduğu gibi bugün de yarın da Bartın’ın yanında olmaya destek olmaya gayret göstereceğiz.”

Bartın Belediyesi’ni ziyaret etti

Ardından Bakan Dönmez Bartın Belediyesi’ni ziyaret ederek Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile bir araya geldi. Bakan Dönmez ziyaretinde Belediye çalışmaları hakkında Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’dan bilgi alarak çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Bakan Dönmez partililerle bir araya geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha sonra AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek parti teşkilatı ve partililerle bir araya geldi. Bakan Dönmez AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ile bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Dönmez daha sonra partililerle buluştu.

380 kW trafo merkezinin açılışı gerçekleştirildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez daha sonra ise Bartın Organize Sanayi Bölgesi’ne geçerek 380 kW trafo merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Bakan Dönmez Bartın’da 300 milyon liralık bir yatırımın hizmete alındığını ifade ederek şöyle konuştu, “Günümüzde elektrik artık hayatın olmazsa olmazı. Evlerimizde, işyerlerimizde, sanayi tesislerimizde. Elektriğin de kesintisiz kesintisiz kaliteli bir şekilde iletilmesi için alt yapı yatırımlarını zamanında planlayıp hayata geçirmek gerekiyor. Bartın’da da hem OSB’mizin hem sanayi tesislerimizin hem de şehrimizin kesintisiz bir şekilde bu enerjiye ulaşabilmesi için TEİAŞ olarak burada bir trafo merkezi planladı ve bugün burada açacağız. Yaklaşık 300 milyon liralık bir yatırımı bugün hizmete almış oluyoruz. Yine bugün il yöneticilerimizle iş insanlarımızla bir araya geldik.

Ulus’a trafo merkezi yapılacak

Şehrin başka bölgelerinde de trafo merkezleri ihtiyaçları vardı Ulus ilçemizde. Onun da süratle yer tespitini yapacağız inşallah onu da önümüzdeki yıl devreye almış olacağız. Böylece çok daha kaliteli kesintisiz enerjiye kavuşmuş olacağız. Türkiye’de şebekelerin uzunluğu yaklaşık 1 milyon 200 bin kilometre. Şöyle söyleyeyim dünyanın etrafını 38 kez dolaşacak kadar hattı yeri geliyor yeri geliyor havadan, vadilerden suyun altından önce tesis ediyoruz sonra da işletiyoruz. Binlerce insanımız çalışıyor. Kar kış demeden direğin tepesine çıkıyor arıza gideriyor bakımını yapıyor. Hatta şimdi son yıllarda helikopterle bakım yaptırıyoruz. Hattın üzerinde enerji varken canlı bakım yapıyoruz. Oradaki enerji 400 bin volt evlerimizde kullandığımız ise 220 volt. 400 bin voltun üzerinde arkadaşlarımız adeta tel üzerindeki cambaz yeteneğinde bu işleri yapıyorlar.”

Amasra’da madencilerle buluştu

Bakan Dönmez Bartın programı kapsamında son olarak ise TTK Amasra Müessesini ziyaret ederek madencilerle bir araya geldi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin