Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAKANLIĞIN TUTUMUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel, tarihi ve tabiat varlıklarını korumak görevi olduğunu vurgulayan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bakan Avcı’ya “Vermiş olduğunuz ‘Olumlu’ görüş, ecdat yadigarı 3 bin yıllık tarihi, arkeolojik ve doğal güzellikleriyle ‘emanet’ olan Amasra’ya yapılan ihanet değil midir?” diye sordu.

Okunma: 3261

25.11.2016 18:08

Facebook'ta Paylaş

 

Meclis İçişleri Komisyonu üyesi CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Amasra’da termik santral yapmak isteyen firmanın ÇED başvuru dosyasına “Olumlu” görüş bildiren Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tutumunu Meclis gündemine taşıdı.

 

Yalçınkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, 1/100.000 ölçekli Bartın-Zonguldak-Karabük Çevre Düzeni Planı (ÇDP) ile 1/25.000 ölçekli Çevre Planı’nda 27/10/2016 onay tarihli değişiklik yapıldığını anımsattı.

 

Yalçınkaya, bu değişiklik ile UNESCO Dünya Miras Listesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından önerilen ve “Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla 2013 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenen Amasra’ya termik santral yapılması için yer açıldığını vurguladı.

 

KORUMAK BAKANLIĞIN GÖREVİ

 

Kültürel, tarihi ve tabiat varlıkların korunmasının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncelikli görevleri arasında olduğunu vurgulayan Yalçınkaya, Bakanlığın teşkilat ve görevlerini belirleyen kanunda da bakanlığın “Tarihi, kültürel ve turistik değerleri araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, değerlendirmek, yaymak, tanıtmak, benimsetmek ve bu suretle milli bütünlüğün güçlenmesine katkıda bulunmak’ hükmünün bulunduğunu hatırlattı. Yalçınkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kanundaki bu hükme rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 Ekim 2016 tarihinde “Olumlu” kararı verilerek nihai hale getirilen ÇED başvuru dosyasına “Olumlu” yönde görüş bildirdiğine dikkat çekti. Yalçınkaya, “ÇED Olumlu” kararı ve 1/100.000’lik ölçekli ÇDP’de termik santrale yer açılmasıyla birlikte; Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından dünyada mevcut ‘100 sıcak noktadan birisi’ olarak kabul edilen Küre Dağları Milli Parkı’nın giriş kapısı niteliğindeki, 3 bin yıllık tarihi olan ve Fatih Sultan Mehmet’in “Çeşm-i Cihan” olarak adlandırdığı ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Amasra, tarihi, kültürel ve turistik özelliklerini yitirecek, turizm açısından Karadeniz’in cazibe merkezi olma özelliğini kaybedecektir” dedi.

 

BAKANLIĞINIZIN GEREKÇESİ NE?

 

Halen yürürlükte bulunulan 1/100.000 ölçekli ÇDP’de Amasra’nın tarihi ve arkeolojik bir turizm alanı olarak hüküm altında bulunduğunu, doğal ve tarihsel/kültürel çevrenin korunması, kent kimliğinin gelişmesi, yaşanabilir bir doğa ve kültür merkezi olması yönünde yerleşme kimliğinin var olduğunu vurgulayan Yalçınkaya, “Amasra’da termik santral yer seçimi hususunda ilgili firmanın ÇED başvuru dosyasına bakanlığınızın ve/veya ilgili birimlerin verdiği “Olumlu” görüşün gerekçesi ve içeriği nedir?” sorusuna yanıt verilmesini istedi.

 

İHANET DEĞİL Mİ?

 

CHP Milletvekili Yalçınkaya’nın soru önergesinde yanıtlanmasını talep ettiği sorular şöyle:

 

·         Bakanlığınızın termik santralin ÇED başvuru dosyasına bildirdiği “Olumlu” görüş ile şehrin UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne girmesi için daha önce ortaya koyduğunuz temel gerekçeler arasında çelişki ve tutarsızlıkların da oluştuğu görülmektedir. Başvuru ve kabulün üzerinden 3 yıl gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen Amasra’nın ortaya konulan kimliğinde değişen ne olmuştur da termik santralin ÇED başvuru dosyasına “Olumlu” görüş beyanı vermeniz söz konusu olmuştur?

 

·         ÇED başvuru dosyasına vermiş olduğunuz “Olumlu” görüş, “ecdat yadigarı” 3 bin yıllık tarihi, arkeolojik ve doğal güzellikleriyle “emanet” olan Amasra’ya yapılan “ihanet” değil midir?

 

·         Kurulması planlanan termik santral ile tarihi ve kültürel özellikleriyle büyük bölümü koruma altına alınmış bulunan ve yine büyük bir bölümü SİT alanı olarak ilan edilmiş olan Amasra’daki eserlerin zarar görmesi halinde bunun sorumlusu kim ya da kimler olacaktır?

 

·         Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından dünyada mevcut “100 sıcak noktadan birisi” olan ve yüzlerce hektarlık doğal orman ekosistemi ve doğal florasının bozulmasından ve tarihi, turistik sahillerde arazi ve peyzaj bozulması yaşanmasından kim ya da kimler sorumlu olacaktır?

 

·         Amasra; Safranbolu’dan sonra bölgeye turistik amaçlı olarak gelenlerin ikinci durağı niteliğindedir. Kurulması düşünülen termik santral girişimi ile Safranbolu ve Amasra başta olmak üzere Güzelcehisar, Çakraz ve bölgedeki diğer tüm yerlerde turizm etkinlik ve gelirlerinin azalması, olumsuz etkilenmesi ya da kaybolması gündeme gelecektir. Yaşanacak bu olumsuzluklar konusunda, bakanlığınızın yaptığı değerlendirme ya da bu konuda yaptığı çalışma var mıdır? Söz konusu olumsuz tablonun oluşmasının sorumlusu ya da sorumluları kim ya da kimler olacaktır? Meydana gelecek mağduriyetler hususunda “etki analizi” yapılmış mıdır, yapılmış ise içeriği nedir, mağduriyetlerin giderilmesi konusunda bakanlığınızın yaptığı/yapacağı çalışmalar ne olacaktır?

 

·         Bartın İli Turizm Eylem Planı’nda (2012-2016) da bulunan ve “Bartın ili için tehdit olarak gördüğünüz ya da duyduğunuz bir proje var mı?” şeklindeki soruya Bartın’da faaliyet gösteren işletmelerin tamamı “Amasra’ya yapılması planlanan Termik Santral” cevabını vermiş olmasına rağmen, Amasra’ya tarihi, turistik ve kültürel değerleri yok edecek termik santral kurma konusundaki ısrarın gerekçesi nedir?”

Etiketler: rıza yalçınkaya, chp, hema, çed, ttk, bartın, Kültür ve Turizm Bakanlığı, bartın haber, bartın tv,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594696413.532020-07-14 06:13:33