Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BALIK, “DESTEK PAKETİ FİRMALARIMIZA RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK”

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Yönetim Kurulu Üyesi Egemen Kemik ve Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara Kredi Garanti Fonu tarafından KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının asgari %30'u tamamlanmış ve henüz tamamı bitmemiş konut projelerinin tamamlanması amacıyla hazırlanan "İnşaat Hizmetleri Finansman Destek Paketi" ile ilgili olarak banka müdürleriyle bir araya geldi. TSO Başkanı Balık, destek paketi ile ilgili yaptığı açıklamada ise son kredi kullanım tarihinin 31 Aralık olduğunu hatırlatarak, “Bu destek paketi firmalarımıza rahat bir nefes aldıracak.”dedi.

Okunma: 284

09.11.2022 09:42

Facebook'ta Paylaş

Kredi Garanti Fonu tarafından KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının asgari %30'u tamamlanmış ve henüz tamamı bitmemiş konut projelerinin tamamlanması amacıyla hazırlanan "İnşaat Hizmetleri Finansman Destek Paketi" kapsamında; Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Yönetim Kurulu Üyesi Egemen Kemik ile Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara Banka Müdürleriyle bir araya geldi.

 

“Firmalarımıza nefes aldıracak”

Firmaların krediye erişimi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini dile getiren TSO Başkanı Halil Balık, “Açıklanan İnşaat Hizmetleri Finansman Destek Paketi son günlerde inşaat sektöründeki maliyetlerin yükselmesiyle firmalarımız dar boğaza girdi. Bu destek paketi firmalarımıza rahat bir nefes aldıracak. ’’dedi.

“KOBİ'ler için kefalet üst limiti 35 Milyon TL, kredi üst limiti 46,6 Milyon TL”

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık açıklamasının devamında, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve gelen talepler doğrultusunda yapılan girişimle, Kredi Garanti Fonu tarafından KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının asgari %30'u tamamlanmış ve henüz tamamı bitmemiş konut projelerinin tamamlanması amacıyla "İnşaat Hizmetleri Finansman Destek Paketi" hazırlayarak inşaat sektörünün hizmetine sundu. Bu destek paketiyle 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun kapsamında, kredi başvuru tarihinden azami 30 iş günü önce; yapı denetim kuruluşlarınca tespit edilen ve İlgili İdare tarafından onaylanan seviyeye göre asgari %30’u tamamlanmış ve henüz tamamı bitmemiş konut projelerinin tamamlanması hedeflenmektedir. KOBİ'ler için kefalet üst limiti 35 Milyon TL, kredi üst limiti 46,6 Milyon TL, KOBİ dışı işletmeler için kefalet üst limiti 150 milyon TL, kredi üst limitinin ise 200 milyon TL olarak belirlenmiştir.

“Son kredi kullanım tarihi 31.12.2022”

Ayrıca kredi vadesinin azami 6 ay ödemesiz dönem olmak üzere en fazla 36 ay olarak gerçekleşeceği, bunun yanı sıra yararlanıcının kredi başvuru tarihi itibarıyla kefalete konu konut projesinin tapu kaydına göre kendisine ait veya noter tarafından düzenlenen taşınmaz satış vaadi ve arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesine göre payına düşen arsa bölümünün veya konutların en az %20'sini satmamış ya da satış vaadinde bulunmamış olması gerektiğine yer verilmiş. Satış yapılmamış konutlar için finansman desteği sağlanacak olan paket inşaat projesine konut başına azami 500.000 TL'lik kredi kullandırılacaktır.


Yukarıda bahsettiğimiz kriterlere uyan firmalarımız Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası, TEB, Türkiye İş Bankası, Denizbank’a başvuru yapmaları gerekiyor.

İnşaat Hizmetleri Finansman Destek Paketinde son kredi kullanım tarihi 31.12.2022’dir. Firmalarımızın bu tarih den önce muhakkak bankalarımız ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Banka Müdürlerimiz ile toplantılarımızı gerçekleştirdik. Kendileriyle bu konuda istişare içerinde olacağız. Verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyor, sektörümüz için hayırlı olmasını diliyoruz.”diye konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin