Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“Bana Terörist Diyenin Alnını Karışlarım”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan 18 maddelik Anayasa değişikliği referandum çalışmaları kapsamında dün akşam Bartın’a gelerek halk toplantısı gerçekleştirdi. Baykal yaptığı toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Bana terörist diyenin alnını karışlarım.”dedi.

Okunma: 5400

21.03.2017 17:45

Facebook'ta Paylaş

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olan 18 maddelik Anayasa değişikliği referandum çalışmaları için dün akşam Bartın’a geldi. Deniz Baykal Bartın’da gerçekleştirdiği programda yeni Anayasaya neden hayır denilmesi gerektiğini anlattı.

Buluşmada CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, CHP Bartın İl Başkanı Mehmet Aslan, Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan parti örgütü üyeleri ve parti üyeleri de hazır bulunurken Baykal yaptığı konuşmada referandumda neden hayır denilmesi gerektiğini anlattı.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Bartın’da coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

 

Arslan, “insanlarımız neye evet neye hayır dediğini çok iyi bilmeli”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Bartın İl Başkanı Mehmet Arslan konuşmasında halkın referandumda neye evet neye hayır dediğini çok iyi bilmesi gerektiğini ifade ederken konuşmasında şunları söyledi: “ “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşı İsmet İnönü’yü ve ölümü göze alarak giden bu ülkeyi bize armağan eden atalarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklalini ve istikbalini dahili ve harici düşmanlardan sonsuza kadar korumak, kollamak hepimizin birinci görevidir. Bu kudret damarlarımızda akan asil kanda mevuttur. Tabi ki bu süreçte evet diyenler de olacak hayır diyenler de olacak. Yalnız insanlarımız neye evet neye hayır dediğini çok iyi bilmeli. Biz neden hayır dediğimizi anlatıyoruz. Köy köy, kahve kahve ve kapı kapı dolaşarak anlatmaya çalışıyoruz. Bu memleket kolay kazanılmadı. Hiçbir şekilde de verilmesi mümkün değildir.”dedi.

 

Yalçınkaya, “Kendisine teşekkür ediyoruz”

Akabinde kürsüye gelen CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya ise konuşmasında Baykal’a Bartın ziyareti içinn teşekkür ederken konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün gerçekten bizler için çok onurlu bir gün. Sayın Genel Başkanımız ve Antalya Milletvekilimiz Sayın Deniz Baykal bizleri kırmayarak Bartın’ımızı ziyaret etti. Kendisine ve yol arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. 16 Nisan’a doğru neden hayır diyoruz sorusunun yanıtını Sayın Genel Başkanımız sizlere anlatacak. Sayın Genel Başkanımız ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyerek Türkiye’yi dolaşıyor. Varlığını borçlu olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletine sahip çıkmak için burada. Kendisine teşekkür ediyoruz.”dedi.

 

Baykal, “Herkes hakkını kullanacak”

Daha sonra ise kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal programda yaptığı konuşmada bir şehit babasıyla arasında geçen diyalogla ilgili değerlendirmelerde bulunarak,  "Sayın Cumhurbaşkanı bu şehit babası terörist mi? Bilmeden teröre mi alet oluyor? Sana karşı çıkmak teröre evet demek mi? Sayın Cumhurbaşkanı yakışır mı size bu?" dedi.

Baykal programda yaptığı konuşmada, "Cumhurbaşkanı ve Başbakan ekranlara çıktıkları zaman milletin yarısına küfür ediyor. Nasıl ediyor? Terörist diyor, yakışır mı? Bu yani bir Cumhurbaşkanına, terörist demek yakışır mı? Demin beni karşılayanların arasında bir şehit babası vardı. Şehit babası ‘içim kan ağlıyor’ diyordu. 'ben hayır diyeceğim bana kim nasıl terörist diyebilir' diyordu. Şimdi ben Bartın’da söylüyorum, ben hayır vereceğim. Bana terörist diyenin alnını karışlarım. Hayır diyecekleri terörist gibi tasvip etme çabalarını, bu meydan okuyuşlarını engelleyeceğiz. Bu bir haktır hak. Herkes hakkını kullanacak. Referandum kararını sen almışsın, iki tane milletin önüne seçenek koymuşsun. Birisi evet, birisi hayır. Hayır diyen teröristtir. Bu ne biçim iştir."dedi.

 

 Şehit babası Baykal'ın yanına geldi

 Mardin Kızıltepe'de 23 yıl önce şehit olan asker Gürdal Çakır'ın babası 67 yaşındaki Mustafa Çakır, Baykal konuşurken elindeki Türk Bayrağı ile platforma çıktı. Şehit babasını yanına alarak konuşan Baykal, "Sayın Cumhurbaşkanı bu şehit babası terörist mi? Bilmeden teröre mi alet oluyor? Sana karşı çıkmak teröre evet demek mi? Sayın cumhurbaşkanı yakışır mı size bu?" dedi. Şehit babası Mustafa Çakır ise, "Oğlum şehit olalı 23 yıl bitti. Ben 23 senedir kim olursa olsun o teröristlerle oturup pazarlık edenlerin Allah belasını versin" diyerek gözyaşlarına boğuldu. Mustafa Çakır, ardından platformdan indi. Baykal ise konuşmasına kaldığı yerden devam etti.

 

“Türkiye zor günlerden geçiyor”

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini ifade eden Deniz Baykal, Türkiye'nin kırılma noktası ve yol ayrımına doğru sürüklendiğini iddia etti. Baykal, "Türkiye çok güç günlerden geçiyor. Çok büyük ve tarihi bir karar alacak. Türkiye'mizin geleceğiyle ilgili bir asırlık dünya siyaset sahnesine büyük başarılar sergileyerek kendisini kabul ettirmiş Türkiye Cumhuriyeti'nin kaderiyle ilgili çok büyük tercihler yapacağımız bir ana doğru hızla gidiyoruz. Bir kırılma noktasına, bir yol ayrımına doğru Türkiye sürükleniyor. Bu toplantıyı bir siyasi parti toplantısı olarak düşünmüyoruz. Burada ben size siyaset konuşmaya gelmedim. Onların zamanı var. Onlar ayrı. Bu gün burada ben siyaset konuşmayacağım. Parti konuşmayacağım. Vatan konuşacağım, millet konuşacağım. Türkiye konuşacağım. Biz bu memleketi bulmadık, sokakta kaybetmeye de niyetli değiliz. Türkiye'ye yönelik tehlikeler ve tehditler açıktan ve net gelmez. Dürüst gelmez. Mert gelmez. Oyun içinde oyun çıkar. Tezgahlar olur, senaryolar olur. Bütün bunları teşhis etmek ve görmek lazım. Şimdi böyle bir andayız.

Türkiye anayasalar yaptı. Son anayasa 17 defa değişmiştir. Bütün bu değişiklikler bizim devlet düzenimizin özünü temelini hareket noktası olarak kabul etmiştir. Komutanlara komuta edecek bir egemenlik merkezi inşa etti Atatürk. Söz milletin dedi. Millete bunu öğretti."dedi.

 

“Ligden düşeceğiz”

Türkiye'nin dünya liginde oynayan bir devlet olduğunu söyleyen Deniz Baykal, "Biz dünya liginde birinci ligde oynayan bir devlet kurduk. Şimdi bu anayasa bizi dünya liginden alacak bölgesel, mahalli lige indirecek. Eğer biz dünya liginden mahalli liglere yönelirsek dostumuzu düşmanımızı şaşırmaya başlarız. Olmadık kavgaların içine sürükleniriz. Ona buna kabadayılık etmeye, ekonomi tahrip olur, büyük sıkıntılar çıkar. Anayasalar bunları rayına oturtan metinlerdir. Bu anayasa Türkiye'yi 100 yıldır üyesi olmaya çalıştığı ve büyük ilerleme kaydettiği çağdaşlık yarışından aşağıya çekmeye çalışmaktadır. Bu anayasa bizim dünyadaki konumumuza da olumsuz etkiler getirecek bir anayasadır. Aman ha buna evet demeyin. Tapu sizde. Tapuyu kaptırmayın. Tapuyla ilgili ilk karar 16 Nisan'da alacak. 16 Nisan'da birilerine vekalet verilecek. Aman kaptırmayın tapuyu, vekaleti vermeyin. Bu şartlar altında vekalet verilir mi? Arkadaşın ne yapacağı belli değil. Yaptıklarına bakıyoruz cesaret vermiyor. Cesaret verse de emanet verilmez. Seversen sev yarın seçim geldiğinde oyunu ver. Köprü yaptı, tünel yaptı hizmet ediyor helal olsun. Ben de teşekkür ediyorum. Eksik olmasın sağ olsun. Köprü yapıyorsun, tünel yapıyorsun diye milletin egemenliğini de sana vermiyoruz.”dedi.

 

"7 bine yakın mevzuat değişecek"

16 Nisan günü yapılacak olan halk oylamasından 'Hayır' çıkması halinde herhangi bir sorun yaşanmayacağını söyleyen CHP Eski Genel Başkanı Baykal, "Hayır çıkarsa hiçbir şey olmaz. Evet çıkarsa Türkiye karışır. 7 bine yakın mevzuat değişecek. Kanun değişecek, tüzük değişecek, yönetmelik değişecek. Bakanlar kurulu belki değişecek. En azından 6-7 ay TBMM bu Evet'e göre yeni düzen kurmaya çalışacak. İyi olacak kötü olacak bilemezsin. Ne olacağı belli değil, her an bir yumruk her an bir darbe yersin. Memur arkadaşlar kendinizi ben memurum güvencem var emeklilik hakkım var diye avutmayın. Yarın size böyle güvenceye gerek yok sözleşmeli personel. Belirsizlik korku var. Siyasi deprem var. İdarede, ekonomide, parası olanlar hemen kaçıracak ya ne olacağı belli değil diye. Şu an 300 kadar kurum kayyum ile yönetiliyor. Kış lastiklerinin nasıl olacağından 30 yıl öğretmenlik yapmış insanın ne olacağı kararname ile yürütülüyor. Cumhurbaşkanı olağanüstü halle tek başına karar verebilir. Anayasayı da değiştirebilir. Değiştirdiği o metni Anayasa Mahkemesi peşinen ilan etti. Ben denetlemeyeceğim dedi. Rahat mı battı kardeşim. Elindeki avcundaki sahip olduğun her şey evet ile tehlike altına giriyor. Eyalet kurulabilir, memur güvencen kalkar. Kıdem tazminatın elinden çıkar. Konumun statün herşeyin bir kararnameye bağlı. Çark da kırılır düzen de bozulur. Bunu bir siyasi parti anlayışı içerisinde söylemiyorum. Bu memleketin bir evladı, Türkiye'yi dimdik ayakta görmek isteyen bir evladı olarak söylüyorum. Yapmayın kimseye bu yetki verilmez. Vermeyin" dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin