Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU ANAYASA KİTAPÇIĞI FIRLATTI, TUNÇ TEPKİ GÖSTERDİ

Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezası alan ve vekilliği düşürülen TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verilen mahkeme kararının Meclis Genel Kurulu'nda okunmasının ardından Meclis’te gergin anlar yaşandı. Kararın okunmasıyla Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülürken karara en sert tepki verenlerden biri de CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu oldu. Bankoğlu elindeki Anayasa kitapçığını Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’a fırlatarak tepki gösterdi. Meclis’te yaşananların ardından ise Bartınlı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da muhalefet milletvekillerine tepki göstererek isim vermeden Bankoğlu’nu eleştirdi. Bakan Tunç yaptığı açıklamada, “TBMM Genel Kurulu’nu yöneten Başkanlık Divanına saygı göstermek herkesin görevidir. Meclis Başkanlık Kürsüsünün işgal edilmesi ve Meclis Başkanvekilimize kitapçık atılması, milli iradeye büyük bir saygısızlıktır.”dedi.

Okunma: 625

01.02.2024 11:28

Facebook'ta Paylaş

Gezi Parkı davasından 18 yıl hapis cezası alan ve cezası kesinleşen Can Atalay hakkında Yargıtay’ın verdiği son karar TBMM Başkanlığı tezkeresi olarak Genel Kurul’a sunuldu.

Bankoğlu Anayasa kitapçığı fırlattı

Meclis’te kararın okunması ile Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Karara tepki gösteren muhalefet milletvekilleri Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ’a tepki gösterdi.

En sert tepki gösteren vekillerden biri de CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu oldu. Milletvekili Bankoğlu, Bozdağ’ın bulunduğu yere Anayasa kitapçığı fırlatarak tepkisini gösterdi.

“Bozdağ’a yönelik çirkin hareket asla kabul edilemez”

AK Parti Bartın eski Milletvekili ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararı okuduğu sırada tepki gösterilen Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'a destek açıklaması yaptı. Bakan Tunç açıklamasında isim vermeden kürsüye Anayasa kitapçığı fırlatan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’na da tepki gösterdi.

Bakan Tunç yaptığı açıklamada Anayasa kitapçığının fırlatılmasının milli iradeye saygısızlık olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi, “Yargıtay 3. Ceza Dairesince verilen kesin hükmün Anayasanın 84. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 136. Maddeleri uyarınca, TBMM Genel Kurulu’nda okunması sırasında Meclisi yöneten Meclis Başkanvekilimiz Sayın Bekir Bozdağ’a yönelik çirkin hareket asla kabul edilemez.

TBMM Başkanlık Kürsüsü aziz milletimizin kürsüsüdür. Her ne gerekçeyle olursa olsun millet adına hareket eden TBMM’nin çalışması engellenemez.

“Milli İradeye büyük saygısızlık”

TBMM Genel Kurulu’nu yöneten Başkanlık Divanına saygı göstermek herkesin görevidir. Meclis Başkanlık Kürsüsünün işgal edilmesi ve Meclis Başkanvekilimize kitapçık atılması, milli iradeye büyük bir saygısızlıktır.”

Bankoğlu’ndan yanıt gecikmedi

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’ndan ise Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yaptığı açıklamaya yanıt gecikmedi. Milletvekili Bankoğlu verdiği cevapta, “Milli irade lafını kullanacak son kişilersiniz!Milli iradeye saygısızlık arıyorsan depremde yerle bir olan Hatay halkının iradesini gasp edenlere bakacaksın; bir zamanlar mevkidaşın gibi Meclisi bombalayanlara övgüler dizip devletin en yetkili makamlarını işgal edenlere bakacaksın. Devran dönecek, katlettiğiniz hukuku mumla arayacaksınız.”ifadelerini kullandı.

Haber: Soner Boyacı

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin