Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU FINDIK ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Gürgenpınarı köyü, Güzelcehisar köyü Yaylacık, Kapaklı ve Hisar mahalleleri, Karasu ve Saraylı köylerinde fındık üreticilerini ziyaret ederek sorunlarını ve taleplerini dinledi. Milletvekili Bankoğlu ziyaretleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede ise, “Güzelcehisar, Gürgenpınarı, Karasu ve Saraylı köylüleri, mahsulü domuz talan etmesin diye yıllardır çırpınıyor. Ürettikleri fındık için hakça bir fiyat belirlenmesini talep ediyorlar.”dedi.

Okunma: 868

30.07.2019 16:58

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Ekim ayında başlayacak olan yeni yasama yılı öncesi Bartın merkez, ilçe ve köylerinde yurttaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Bankoğlu yaptığı açıklamada, “Yurttaşlarımızın sorunlarını takip edip çözüme kavuşması için elimizden geleni yapmak bizim görevimizdir. Ne yazık ki, Türkiye tipi başkanlık sistemi ile artık sorunlara çözüm üretmek ve bunları uygulamaya koymak neredeyse imkânsız hâle getirilmiş oldu.”dedi.

Bankoğlu açıklamasında, “Yerel seçimler sonrası başta İstanbul ve Ankara olmak üzere CHP’nin kazandığı tüm illerde AK Parti ile ortağı, sistemli bir şekilde iş yaptırmıyor. AK Parti’nin 17 senedir, kendine ve yandaşına nasıl güzel çalıştığını, onlara ne büyük paralar ödediğini, öte yandan ne de korkunç bir borç batağına saplandıklarını da öğreniyoruz. Baştan aşağı israf yönetimi üzerine kurulu bir sistemin düzelmesi için önce bu garabet başkanlık sisteminin düzenlenmesi gerekmektedir. Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu da bu konuyu sürekli biçimde hatırlatıyor."dedi.

 Ayrıca, ülkemizde, çalışanlara ve emeklilere hak ettiği değerin de verilmediğini vurgulayan Bankoğlu, "Vergi kaçıranlara ve kaçak yapılaşmaya af getiren AK Parti, sade vatandaşın omuzlarına misliyle vergi yükü bindirip elektrikten çaya, benzinden doğalgaza misliyle zam yaparken enflasyonun şimdiden % 20'ye ulaştığı ülkemizde, asgari ücretliye, işçiye ve emekliye verilen değer ortadadır."dedi.

“Fiyatlar, çiftçilerimizin gerçek ve makul beklentisinin altında kalmıştır”

Gerçekleştirdiği bu genel nitelikteki değerlendirmelerin ardından CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Gürgenpınarı köyü, Güzelcehisar köyü Yaylacık, Kapaklı ve Hisar mahalleleri, Karasu ve Saraylı köylerinde yurttaşları ziyaret ettiğini ifade ederek şunları söyledi, "Köylülerimizle hayat pahalılığı ve işsizlik gibi konuları da  konuştuk ancak bu bölgenin temel meselesi, fındıktaki yetersiz taban fiyat uygulaması ve fındık tarlalarına/bahçelerine dadanıp ciddi manada zarar veren domuz sorunudur. Çiftçilerimizin ürünlerini son derece olumsuz etkileyen bu problem hakkında ve genel olarak fındık meselesi üzerine birtakım tespitlerde bulunmak isterim. Geçtiğimiz sene, fındık taban fiyatları, mantık dışı bir biçimde, fındıklar satıldıktan sonra Kasım ayı içerisinde belirlenmişti. Üstelik 15 TL olarak açıklanan taban fiyat, yaşayacağı düşüşten bile önce çiftçilerimizi memnun etmemişti. Bu sene ise -birkaç gün önce yeni açıklanan- fındık taban fiyatı, kaliteli kabuklu Giresun fındığı için kilogramda 17 TL, Levant fındık için ise 16,5 TL olarak açıklandı. Bu fiyatlar, maalesef bu sene de, çiftçilerimizin gerçek ve makul beklentisinin altında kalmıştır. Yani sorun, artarak devam etmektedir."

“FİSKOBİRLİK, tüm bu süreçle ilgili olarak neden etkisiz kalmaktadır?

Bankoğlu, fındıklara ilişkin fiyatlandırma meselesinde, çiftçiyi mağdur eden bir diğer noktanın da "aracılar" olduğuna dikkat çekerek gerek taban fiyatlarının düşüklüğü gerekse de söz konusu aracılar sebebiyle üretimi ayakta tutan, emeğin gerçek sahibi köylülerin, çiftçilerin çabalarının karşılığını alamadığını ifade etti. CHP Milletvekili Bankoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Kuruluş amacı, fındığın üretim ve satışının çiftçiyi gözeterek en iyi şartlarda gerçekleşmesini sağlamak olan, 1935 yılında kurulmuş köklü FİSKOBİRLİK, tüm bu süreçle ilgili olarak neden etkisiz kalmaktadır? Birliğin vakit kaybetmeksizin devreye girip çiftçilerimizin emeğini boşa çıkarmayacak şartları sağlamak konusunda inisiyatif alması zaruri hâle gelmiştir. Yine geçtiğimiz sene bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak "Fındık Çalıştayı" düzenlemek ve aynı zamanda, Ordu'dan Giresun'a "Büyük Fındık Yürüyüşü" gerçekleştirmek suretiyle halkımızın bu önemli sorunun gündemde kalabilmesi adına görüşlerimizi sunmuştuk. Sayın Genel Başkanımızın da belirttiği üzere fındık üreticilerimiz için kalıcı ve köklü çözümler getirmemiz şarttır. Bu çözümler arasında, fındık borsasının oluşturulması, lisanslı depoculuğun yaygınlaştırılması ya da belirli bölgelerdeki nispeten yaşlı fındık ağaçlarının yenilenmesi sayılabilir. Şayet bu gibi yenilikçi tedbirler alınmaksızın ülkemizdeki mevcut tablo bir süre daha böyle ilerlerse yabancılar gelip bizim kendi fındık politikamızı belirleyecek ve üreticimizi adeta "tutsak" alacaktır. Dünya fındık üretiminin yaklaşık % 85'ini gerçekleştiren ve bu anlamda lider konumdaki ülkemizde, ihracat rakamlarının artarak fındığı bizden satın alan yabancı şirketlerin cirolarını yakalamasını istiyorsak yaklaşık 400 bin fındık üreticimizin temel problemleri bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır."dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, sözlerini sonlandırırken fındık satışı konusundaki problemler kadar önemli olan "domuzların bahçelere/tarlalara zarar vermesi" konusuna da değindi. Bankoğlu, "Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu hususta, çözüme yönelik bir politika geliştirmesi son derece elzemdir. Bu bağlamda, getirilecek çözümün hem kalıcı mahiyette ve uygulanabilir olması, hem de aynı zamanda hayvan haklarına da halel getirmeyecek bir kapsamda bulunması gerekmektedir. Temel noktamız, yurttaşlarımızın yaşadığı mağduriyeti giderebilmek ve herkesin sorunlarına çözüm üretmek olmalıdır."dedi.

 

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1597060825.50752020-08-10 15:00:25