Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU KURUCAŞİLE VE TEKKEÖNÜ’NDE ESNAFLA BULUŞTU

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Kurucaşile ve Tekkeönü'nde Cumhuriyet Halk Partililer ile birlikte esnaf ziyaretlerinde bulundu. Bankoğlu ziyaretlerinde vatandaşların sorun ve taleplerini de dinlerken ayrıca, Tekkeönü Limanı'nda yıllardır yaşanan temizlik sorununa değindi.

Okunma: 1128

14.05.2020 16:54

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Cumhuriyet Halk Partililerle birlikte Kurucaşile ve Tekkeönü'nde sosyal mesafe ile maske tedbirlerine riayet ederek esnaf ziyaretlerinde bulunarak yurttaşların görüş ve önerilerini dinledi. Ayrıca, Tekkeönü Limanı'nda yıllardır yaşanan ve çözüme kavuşturulmayan temizleme sorununun altını çizdi.

 

Bankoğlu, Bartın genelinde de salgın sürecinin her türlü olumsuz etkilerinin gerek sağlık gerekse de ekonomi alanında derinden hissedildiğini ifade ederek Kurucaşile ve Tekkeönü'ndeki durumla ilgili şunları söyledi,

 

"Şehrimiz genelinde, hemşehrilerimize ulaşarak onların sorunlarını dinlemeye devam ediyoruz. Kurucaşile ve Tekkeönü'nde işçilerimizle, bakkallarımızla, berber esnafımızla ekonomik durum hakkında konuştuk. Bölgede, COVID-19 salgını öncesinde de ekonomik anlamda zor günler yaşanıyordu. Böyle bir durumun oluşmasında, büyük illere verilen göçün ve iş imkânlarının günden güne azalmasının da şüphesiz büyük payı var. Geçmişten taşınan sorunlar, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın problemiyle birleşince ekonomik yönden olumsuz bir tablo karşımıza çıkıyor."

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, aslında, ülkemizin genelinde de, ifade ettiği ekonomik gidişatın hâkim olduğunu belirterek şöyle devam etti:

 

"Hepimiz biliyoruz ve özellikle bu zor dönemde çok daha iyi anladık ki, "her şeyin başı sağlık". Bununla birlikte yurttaşlarımızın geçim, aş ve iş dertlerini de kesinlikle göz ardı edemeyiz. Ulusal zeminde, AK Parti tarafından, daha başka önemli konular varmışçasına tartışmalar sürdürülmeye çalışılıyorsa da ana mesele, iş ve aştır; geçim sıkıntısıdır. Bu alandaki sorunları, yalnızca ama yalnızca pandemi sürecine bağlamak da aslında yanlıştır; zira dediğim gibi ekonomik olarak "savrulduğumuz" bir süreç devam ederken COVID-19 salgını ülkemize de sıçradı.

 

Tüm ülke genelinde, ayağı yere basan ve tüm ekonomik aktörlere güven aşılayan, sorumlu bir "çıkış stratejisi" takip edilmesi gerekecek. Henüz böyle bütüncül bir stratejinin AK Parti tarafından ortaya konduğunu, ne yazık ki, göremedik. Bu ciddi eksikliğin yanı sıra Kurucaşile ve Tekkeönü özelinde de yeni iş imkânlarının yaratılması gerektiği açıktır."

 

Bankoğlu, ülke sathındaki ekonomik gidişatın düzelmesi konusunda her ne kadar net adımlar göremeseler de bu durumun herhangi bir şekilde umutsuzluk vesilesi olmaması gerektiğine de vurgu yaptı. Bu bağlamda, çözümün, yurttaşın değil; tam tersine Devlet'in fedâkarlık yapmasından geçtiğinin altını çizdi.

 

CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu ziyaretlerinde Tekkeönü'nde balıkçıları mağdur eden liman konusunda da açıklamalarda bulunarak,

"Tekkeönü Limanı, uzun yıllardır fiili olarak kullanılamaz durumda. Bu olumsuz tablonun altında yatan sebep ise limanın yine uzun süredir temizlenmemesi. Yıllar önce gerçekleştirilen bir temizlik çalışması olmuş ve limanın yer aldığı alan, kum ve diğer öğelerden temizlenmiş. Bununla birlikte son dönemde, herhangi bir temizlik çalışması çeşitli nedenlerle yapılmadığından Tekkeönü'nde yaşayan balıkçılarımız, mağdur durumda. Bu sorunun, bölgede yaşayanlardan herhangi bir bedel alınmaksızın çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bahsettiğim sorun, hem balıkçılarımızı, hem dışarıdan tekneler de gelip yanaşamadığından bölge esnafını da etkiliyor. Konunun takipçisi olduğumuzun ve bu problem çözülene dek gerekli girişimlerde bulunacağımızın hemşehrilerim tarafından bilinmesini özellikle isterim."dedi.

 

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1600904261.7732020-09-24 02:37:41