Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU RAMAZAN AYINA GİRERKEN EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ

Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Ramazan ayına girerken açıklamada bulunarak, “Tüm hemşehrilerimizin ve İslâm aleminin Ramazan ayını kutluyor ve bu ayın sofralarımıza bereket, ülkemize dirlik ile kardeşlik getirmesini diliyorum.”dedi. Bankoğlu açıklamasında ayrıca ekonomiyi de değerlendirerek 2019’un Ramazan ayının ekonomi açısından unutulmayacağını ifade etti.

Okunma: 305

06.05.2019 14:38

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana ekonominin büyük bir çöküntü içinde olduğunu, hükümetin bu ekonomik yangını söndürmek yerine bütün enerjisini 2019 yerel seçimlerine yoğunlaştırdığını hatırlattı. ‘İşçisinden esnafına, patronundan memuruna kadar bütün ülke kan ağlarken, AK Parti ve ortağının "beka sorunu" diyerek sahte gündem yaratmaya çalıştığını’ belirten Bankoğlu, “Türkiye tarihinde görülmemiş bir ekonomik çöküş yaşanıyor. İnsanımızı soğana, patatese muhtaç eden bu yeni sistemsizlik, Erdoğan’ın başkanlık vaatlerinde söylediği gibi bizi gerçekten uçurdu. Nereye diye baktığımızda, dibe doğru olduğunu bütün ülke görüyor.”dedi.

Geçtiğimiz Ramazan ayı, patates ve soğan 2 Lira, Dolar 4,24, Çeyrek Altın 288 TL idi. Bugün itibarıyla dolar 5,98, Çeyrek Altın 402 Lira. İşler, damat Hazine ve Maliye Bakanı’nın söylediği şekilde olmadığı gibi bu sene, Şubat Ocaktan, Mart Şubat'tan, Nisan Mart'tan daha pahalıydı. Mayıs da Nisan'dan pahalı olacak. Ramazan öncesi, toprağından bereket fışkıran Bartın’da patates 6, soğan 5,5, domates 8, biber 5, bir ramazan pidesi 2.5 Lira. Sofraların en güzeli, en zengini olan iftar masasına et koymak isteyen, kuşbaşı için 45, bir iki dilim de pastırma olsun diyen kilosu 130 Lira'yı cepten çıkartacak. Ama cepte öyle bir para yok. Üretim yok, işsizlik ülke genelinde 8 milyon insanımızı kıskacına almış durumda. Yoksulluk sınırı, 7000 TL. Dört kişilik bir ailenin aylık yemek masrafı asgari 2106 Lira olarak açıklandı. Bu arada, asgari ücretin yemek masrafını dahi karşılamadığı uçan bir ekonomi bu. Gıdadaki yıllık fiyat artışı, Nisan'da %59 oldu. Daha yılın yarısına bile gelmedik. Tavuk, balık, kırmızı et Nisan'da %13 arttı. İnsanların evine patates soğan alamadıkları bir dönemde beka sorunu balonuyla ülke gerildi. Seçim sonuçları bir aydır tartışma konusu ve gündem yapılıyor. Neden? Sadece gündemi değiştirme mevzusu değil, çünkü rant kaynaklarını da kaybettiler. Şimdi her şey ortaya çıkacak. Cumhuriyet'in altını oyan, belediye gelirlerinin ırmak gibi akıtıldığı bütün vakıfların foyası meydana çıkacak. İşte beka sorunu buydu ancak doğruluktan çıkmış olan herkes partisi ne olursa olsun bunun hesabını verecek.”dedi.

Dolaylı vergilerin azaltılacağının da her AK Parti vaadi gibi sözde kaldığını belirten Bankoğlu, “Üretim ekonomisi, hukukun üstünlüğü ve şeffaflık olmadan geldiğimiz nokta ortadadır. Herkesin bu gidişatı, taraf olmadan değerlendirmesi şarttır. Gençler işsiz, emekliler perişan, çalışanlar çaresizdir. İşte bizi 2019 yılının Ramazan ayında uçuran yeni sistem budur.”dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1566200610.412019-08-19 10:43:30