Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU, "SEÇİLME HAKKI, İLK OLARAK KÖYLÜ KADINLARIN OLMUŞTUR"

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, Muhtarlık Seçimlerinde Kadınlara "Seçme ve Seçilme Hakkı" verilişinin 87. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Milletvekili Bankoğlu yaptığı açıklamada "Seçilme hakkı, ilk olarak köylü kadınların olmuştur."dedi. Bankoğlu açıklamasında ayrıca Bartın’ın ilk kadın muhtarı Aysel Özveren’i örnek olduğu için tebrik ederken, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Çakırkadı köyünden muhtar seçilen Ulviye Kaya’yı Bartın’dan seçilen ilk "köy" muhtarı olduğu için, yine ayrıca Tuna, Gölbucağı ve Köyortası mahallelerindeki kadın muhtarları da tebrik ederek başarılarını devamını diledi.

Okunma: 380

26.10.2020 13:25

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili, Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, 26 Ekim 1933 tarihinde Köy Kanunu'nda yapılan değişiklikle kadınların, muhtarlık ve köy ihtiyar heyeti seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı elde edişine ilişkin açıklamalarda bulundu; söz konusu tarihin ve elde edilen hakkın önemine dikkat çekti.

Açıklamasına Cumhuriyetin ilk kadın muhtarı olarak Aydın ilinin Demircidere köyünde seçilmiş Gül Esin'i rahmetle anarak başlayan CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, şunları söyledi:

"Yepyeni bir ülkede ve erkek egemen bir dünyada, bundan tam 87 yıl önce hizmette bulunmaya talip olarak köylüleri tarafından görevlendirilerek 6 Kasım 1933 tarihinde yapılan seçimde başarıya ulaşan Gül Esin'in bu cesur kadının, öncelikle herkese örnek olmasını dilerim. 

Diğer bir yandan, Bartın’daki ilk kadın muhtarımız olan Aysel Özveren’i de kentimiz kadınlarına örnek olduğu için ayrıca tebrik ediyorum. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde ise Çakırkadı köyümüzden muhtar seçilen Ulviye Kaya, kentimiz Bartın’dan ilk "köy" muhtarımız olmuştur. Cesareti, azmi ve kararlılığı için Ulviye Hanım’ı da buradan bir kez daha tebrik edip kendisine başarılar diliyorum. İlimizin Tuna, Gölbucağı ve Köyortası mahallelerindeki kadın muhtarlar elbette başta olmak üzere ülkemizdeki tüm kadın muhtar ve üyelerin (azaların) örnek teşkil ettiğini biliyor; çalışmalarında yolları açık olsun diyorum."

Bankoğlu, kadınlara muhtarlık seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının verildiği bu özel günle alakalı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de öneminin altını çizerek şunları söyledi:

"Atatürk, siyasal alanda kadınlarımıza sadece seçme değil, seçilme hakkını da vererek Türkiye’yi bu konuda dünyada ilkler arasına sokmuştur. Onun bu eşitlikçi ve olağanüstü ilerici görüşü sayesinde, ülkemiz kadınları büyük bir mesafe kat etmiştir.

Bir kez daha vurgulamak istediğim konu şudur: 3 Nisan 1930 tarihinde, kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. 1933 yılında ise Köy Kanunu'nda yapılan değişiklik sayesinde kadınlar, muhtarlık ile köy ihtiyar heyeti seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı elde etmişlerdir. Tüm bunlar, bugün erkeklerle eşit haklara sahip olmamızın da önünü açan ve 1934 yılındaki en büyük gelişmelerden biri olarak nitelendirebileceğimiz kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde edişinin de ilk adımlarıydı." 

Cumhuriyetin kuruluşundan 1990’lı yıllara kadar köy nüfusunun daha yoğun olmasından dolayı kadınların muhtarlığının özellikle önemli ve etkili olduğunu belirten CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, sözlerine şu açıklamalarla son verdi:

"Kadınların siyasal hayata katkısı ve etkisi, daima çok önemsenmesi gereken bir konudur. Bunun önemini bilen Atatürk, kadınların eğitimden siyasete, sanattan bilime kadar yaşamda aktif biçimde yer alması için her engeli ortadan kaldırmıştır. Aynı zamanda, Cumhuriyet Halk Partisi, böyle bir misyonu o günden bugüne "siyasi bir görev" olarak benimsemiştir. Ayrım yapmaksızın tüm kadınların her konuda yanında yer aldığımızı, Parti olarak kadınların, gençlerin ve çocukların özellikle önceliğimiz olduğunu belirtmek istiyorum. Kadının güçsüz olduğu bir ülkede, başarının ve mutluluğun olamayacağını elimizden geldiğince anlatmaya ve göstermeye devam edeceğiz. 

Kararlılığımızın ve başarılarımızın tüm kadınlara güç verdiğini, ülkemize hizmet eden kadınlar arasına adımızı yazdırmanın çok değerli olduğu bilinmelidir. Bu anlamda, 2024 yılında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Bartın’dan daha çok kadın aday çıkmasını ve kentimize daha fazla kadın eli değmesini umut ediyorum."

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin