Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BANKOĞLU, “YASAL ENGELLER KALDIRILMALI”

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, geçtiğimiz günlerde, Bartın Galla Pazarı'nda yaşanan fide-tohum satışının engellenmesi iddialarıyla ilgili açıklamada bulundu. Bankoğlu yaptığı açıklamada, "Yerel tohum çeşitlerimiz, ortak varlıklarımız ile biyoçeşitliliğin bir parçası olarak görülmeli ve kalıcı çözüm için ticaretinin önündeki yasal engeller kaldırılmalıdır."dedi.

Okunma: 435

28.05.2019 17:19

Facebook'ta Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Bartın'ın 200 yıllık Galla Pazarı'nda fide satışı yapan çiftçilere yönelik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen ceza söyleminin ardından konunun hem hukuki altyapısına hem de bu noktadan sonra düzeltilmesi gereken hususlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Yetkililerin, pazardaki üretici kadınlara yönelik "23 bin lira ceza kesilip ürünleriniz imha edilecek" ifadelerinin esasen 2006 yılına dayanan 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu'ndan ileri geldiğini vurgulayan Bankoğlu, söz konusu Kanun aracılığıyla bitkisel ve tarımsal özellikleri belirlenerek kayıt altına alınan çeşitlere ait tohumluklar dışındaki tohumlukların üretimi ve ticaretinin "yasaklandığını" belirtti.

 

Böyle yasakçı bir uygulamanın her şeyden önce kendi yerel tohumumuza ait çeşitliliği yok etmekte olduğunu özellikle vurgulayan Bartın CHP Milletvekili, zengin türlerden oluşan tarımsal ürün yelpazemizin gün geçtikçe "tek tip"leştiğini, bu olumsuz tablonun oluşmasında da maalesef "uluslararası tarım şirketlerinin dünyayı gıda üzerinden yönetme/yönlendirme" isteklerinin ağır bastığını ifade etti.

 

Bankoğlu yaptığı açıklamada, ticarete konu edilmemek ve kişisel ihtiyaç miktarıyla sınırlı kalmak kaydıyla çiftçiler arasında tohumluk değişimini mümkün kılan istisna hükmünün de mevcut olduğunu ancak bu yetersiz kanuni düzenlemenin dahi 19 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlamasına Dair Yönetmelik" eliyle "fiilen" sınırlandırıldığını belirtti. Bankoğlu şöyle devam etti, “Zira bahse konu Yönetmelik uyarınca yerel tohum çeşitlerinin çoğaltımı ve ticaretine ancak ve ancak yerel çeşit listesine kaydolunması durumunda izin verilmektedir. Bu şekildeki bir kayıt için başvurabilecekler arasında ise meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve üniversiteler yer alsa da "çiftçilerin" yer almaması son derece dikkat çekicidir.

 

Kaldı ki, yerel tohum çeşitlerinin üretimini yapmak isteyen başvuru sahiplerine "üretici/yetiştirici belgesi" sahibi olmak mecburiyeti getirilmiştir. Bu belgeye sahip olabilmek için getirilen koşullar ise (belirli büyüklükte arazinin mülkiyetine sahip olmak veya kiralamak ya da tohum üretimi bakımından gerekli binada/depoda mal sahibi veya kiracı olmak) çiftçilerimizin altından kalkamayacağı düzeydedir. Ayrıca, başvuru sürecinde de pek çok farklı kalemden oluşan zorunlu masraflarla karşılaşılmaktadır.”dedi.

 

CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, “Tüm bu bilgiler ışığında, bahsedilen Yönetmelik'in her ne kadar "yerel çeşitliliği koruyor gibi görünse de" tohum ve fidelerimizi tam anlamıyla "ticaretin konusu" hâline getiriyor. Dolayısıyla istenilen koşulların sağlanarak üretim gerçekleştirilmesinin zorluğu nedeniyle "yasaklama" günümüzde fiilen devam etmektedir. Yetmezmiş gibi Kanun'da yer bulan idari para cezası miktarı da her sene "yeniden değerleme oranı"na tabî tutulduğundan çok ama çok yüksek bir boyuta ulaşmıştır."dedi.

 

Koşullar ne olursa olsun, her zaman için çiftçilerinin, üretenin yanında olduklarını ifade eden Bartın CHP Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, yerel tohumların ticaretinin önündeki yasal ve fiili engellemelerin kaldırılması için kanun düzeyinde bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı, "Aslında, ülkemizin genelindeki tüm çiftçileri mağdur eden bu durumun, en mantıklı biçimde çözümlenerek yerel tohum-fide çeşitlerimizin ticaretinin makul şartlarda sağlanabilmesi için biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, her platformda ifade ettiğimiz gibi elimizden geleni yapmaya hazırız. “İktidarın bir an evvel Türkiye'nin öncelikli sorunlarına dönmesi gerekiyor" ifadesini sıklıkla kullanırken kastettiğimiz husus da tam olarak buydu. Yurttaşlarımızın gerçek dertlerine çözüm üretmeyen, bunun yerine kendi "beka" sorunlarını önceleyen iktidarın, halktan ne kadar uzaklaştığını bu olayda da net bir şekilde görüyoruz. "Ceza kesilmeyecek" şeklinde beyan vermek, bu olayın çözüm biçimi kesinlikle değildir. Tüm paydaşların bir araya gelerek katkı sunacağı bir kanun ve ardından alt mevzuat değişikliği için, yurttaşlarımızın refahı için biz hazırız."dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1568573067.982019-09-15 21:44:27