Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN 5. BİSİKLET FESTİVALİ BAŞLADI

Bartın’da bu yıl 5.si gerçekleştirilecek olan 5. Bisiklet Festivali başladı. Festival kapsamında Bartın’a gelen 200’e yakın bisiklet ve doğa tutkunu 2 Eylül 2018’e kadar Bartın’ın sahillerini pedallarla turlayacak.

Okunma: 3154

31.08.2018 11:07

Facebook'ta Paylaş

Bu yıl 5.si düzenlenecek olan Bisiklet Festivali başladı.

Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği tarafından düzenlenen 5. Bartın Bisiklet Festivali bu yıl da bisiklet tutkunlarını bir araya getirdi.

Festival süresince yaklaşık 200 katılımcı, tatil beldesi İnkumu'nda konaklayarak 4 günde 175 kilometre pedal basacak.

Bu sene Bartın’ın sahil kesimlerinde düzenlenecek olan festivalde konaklama yeri olarak İnkumu seçildi. Ayrıca festivale katılan katılımcılara ödedikleri katılım ücreti karşılığında festivalin hatırası olan ve özel olarak tasarlanan forma ile bandana, su desteği ve dört gün boyunca kamp alanındaki yemekler de ücretsiz sunulacak. Bisiklet severler 4 günde 175 km pedal çevirecek.

Festival rotası

 Dört gün sürecek olan 5. Bartın Bisiklet Festivalinin ilk gününde katılımcılar Bartın Gazhane Parkında kayıt işlemlerinin ardından kahvaltılarını yaparak 17,56 km uzaklıktaki kamp yeri olan İnkumu’na pedal basıp kamp alanında çadırlarını kurdu. Festivalin ikinci günü ise katılımcıları 67,68 km’lik bir yol bekliyor. Kahvaltının ardından yola koyulacak olan bisiklet severler ilk olarak Mugada’ya pedal çevirecek. Buradaki yemek molasının ardından ise Mugada’ya birkaç kilometre uzaklıktaki Hatipler Plajına ulaşacak. Festivalin üçüncü günü ise bisiklet severleri 66,80 km’lik Amasra rotası bekliyor. Amasra’yı her açıdan görebilecek olan bisiklet severler gidişte Ahatlar Tepesinden ve dönüşte ise Bakacak’tan dönecek.

Aynı günün akşamında ise bisiklet severleri kapanış programı bekliyor. Festivalin son günü ise 22.92 km’lik rotadan festivalin başladığı noktaya yani Gazhane Parkına hareket edilecek.

Bisikletlileri Bartın protokolü uğurladı

Festivalin startı ise Gazhane Kültür Parkı’nda verildi. Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir Gazhane Kültür Parkı’nda bisikletlilerle bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi. Festival anısına çektirilen hatıra fotoğrafının ardından ise bisikletliler ilk olarak Bartın şehir turu yaparken ardından festival rotasına hareket ettiler.

Artar, “Bartın kıyılarında 175 kilometre pedal çevirecekler”

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede festival ile ilgili şu bilgiler verdi; “5. Bartın Bisiklet Festivali’ni 30 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında Bartın’da düzenliyoruz. Her yıl gelen konuklarımıza bir memnuiyet anketi yapıyoruz. Bu anketin sonucunda daha önceki festivalimizde Bartın’ın yaylalarını ve Küre Dağları Milli Parkı ile yakın çevrelerini dolaştırmıştık. Bu yapılan ankette ise arkadaşlarımızdan Bartın’ın kıyı kesimlerinin dolaştırılması yönünde bir talep geldi. Bu yüzden de bu yıl Bartın’ın doğu ve batı sahillerini misafirlerimize gezdireceğiz. 170’in üzerinde resmi kaydımız var. Türkiye’nin 35 farklı ilinden gelen konuklarımız 4 gün boyunca yaklaşık Bartın kıyılarında 175 kilometre pedal çevirecekler. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir şehir tutu geçişi yapacağız. Ana kamp alanımız İnkumu. Bütün çıkışlarımızı buradan yapacağız. İlk gün Mugada, Hatipler kıyı kesimlerini turlayacağız. İkinci Amasra’yı hem doğu hem de batı girişinden olmak üzere konuklarımıza tanıtacağız. Son gün ise turumuz İnkumu’ndan başlayacak ve Gazhane Kültür Parkında sona erecek. Bu festivalimize Bartın Belediyesi başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük bisiklet firması olan Accell A.Ş destek veriyor. Bunun dışında bizlere manevi olarak destek veren birçok isim var. Herkese şahsın ve Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği adına teşekkür ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.”

Dilmaç, “ Bartın’ı seviyoruz ve tercih ediyoruz”

 Accell Bisiklet Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhlis Dilmaç ise basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede,  “5. Bartın Bisiklet Festivalindeyiz ve bisiklet olan her yerde varız. İnsanların doğayı kirletmemesi ve her şeyin daha güzel olması için bisikleti tercih ediyoruz ve teşvik ediyoruz. Geçen yıl pedaldaşlara destek olmuştuk. Bu yıl da aynı şekilde bunu severek yaptık. Karadeniz’in farklı bir coğrafyası, Bartın’ın da farklı bir doğası var. Bartın’ı da seviyoruz ve tercih ediyoruz. Bu konuda gelen tekliflerin hepsine açığız ama bizim asıl istediğimiz büyük illerin dışında bu tekliflerin Anadolu’dan gelmesi. Bu konuda ufakta olsa gelişmeler var ama bizim istediğimiz bunun daha artması. Çünkü biz sadece yurt içinden değil, yurt dışından insanların bu şekildeki organizasyonlara gelmesini istiyoruz. Başka türlü bisiklet kültürünü oluşturamayacağız. Elektrikli bisiklet deyince insanın aklına hız kolu olan scooter tarzı bisikletler geliyor. Ama aslında o bir bisiklet değil, scooter. Bu bisikletin doğasına aykırı. Bisiklette pedal çevirmek durumundasınız. Pedal çevirdiğiniz sürece hareket eden bir mekanizmaya sahipsiniz. Bu bisikletle çıkmayacağınız, rampa ve tepe yok.”ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin