Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN AÇIKLARINDA CAN PAZARI KURULDU

Bartın’da geçtiğimiz Pazar günü İnkumu açıklarında adeta can pazarı kuruldu. Gürcistan'ın Poti Limanı'ndan yük alarak Bulgaristan'a giden Palau bandıralı 'Arvin' adlı kuru yük gemisi, Pazar günü saat 12.30 sıralarında Bartın İnkum sahilinin 200 metre açığında ikiye bölünmesi sonucu, battı. Gemideki 2'si Rus, 10'u Ukrayna vatandaşı olan 12 mürettebattan bazıları filikaya binmeyi başarırken, bazıları da can yelekleriyle denize atladı. Denize atlayan mürettebattan 6'sı, Bartın Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri tarafından kurtarıldı. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında bir mürettebatın cesedine ulaşılırken, denizde cesetleri görülen 2 mürettebat olumsuz hava şartları nedeniyle bota alınamadı. Cesetlerin Mugada sahili bölgesine sürüklendiği düşünülürken, kurtarılan 6 mürettebatın tedavileri ise devam ediyor. Kaybolan 5 mürettebat için arama kurtarma çalışmaları halen sürüyor. Ekipler, cesetlerin sürüklenebileceğini düşünerek, çalışmalarını Mugada sahiline çevirdi.

Okunma: 1143

18.01.2021 17:30

Facebook'ta Paylaş

Sahil Güvenlik Komutanlığı, jandarma ve AFAD ekipleri,  dün sabah günün ilk ışıklarıyla birlikte kayıp 5 mürettebat için arama çalışmalarına yeniden başladı. Çalışmalar, cesetlerin sürüklendiği düşünülen Mugada bölgesinde yoğunlaştı. Ancak etkisini artıran kar yağışı ve dalgalar nedeniyle ekiplerin, çalışmalarını güçlükle sürdürdüğü öğrenildi.

Arama kurtarma çalışmalarıyla kurtarılan mürettebattan birinin ifadesi geminin batma sebebine ilişkin kafalarda oluşan soruları yanıtlamış oldu. Kurtarılan gemi çalışanı, denizde meydana gelen büyük dalga sonucu geminin ikiye ayrıldığını ve kısa süre içinde battığını kaydetti.

Çalışmaları Mugada sahilinden takip eden Bartın Valisi Sinan Güner, kar yağışı nedeniyle çalışmaların karadan devam ettiğini belirterek, "Yoğun kar fırtınası ve tipi var. Helikopter Amasra'da bekliyor ancak bu hava şartlarında havalanması mümkün değil. Deniz unsurları da bu havada çıkamıyor. Dün büyük bir cesaret ve sorumluluk örneğiyle bot çıkmıştı ama bugün onu da çıkartamıyoruz. Şu an tek karadan arama faaliyeti kaldı. Onu yapıyoruz. Denizcilik hesaplarına göre Mugada sahili mevkiine sürüklenmeleri yüksek ihtimal. Biz de bu bölgede çalışmalarımızı yapıyoruz."

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince dün görülen, ancak bota alınamayan 2 cesedin, Mugada sahiline sürüklendiği konusunda görgü tanıkları olduğunu ifade eden Vali Güner, "Dün görgü tanıkları köylüler iki ceset gördüklerini ifade ettiler. Çok zor bir bölge. Bölgenin bir kısmında kara ulaşımı ve yaya ulaşımı olmayan bir yer var. Ancak Sahil Güvenlik ekiplerimiz ve AFAD ekipleri 1,5 saat süren yürüyüşle bu bölgeyi de tarayacak. Bizim hesaplarımıza göre 2 kişinin orada olması gerekiyor" ifadesinde bulundu.

Mürettabatın kimlikleri belli oldu

Batan geminin kurtarılan mürettebatının kimlikleri belli oldu. Buna göre isimler şöyle: Rus vatandaşı Nikolaii Krinov (44), Ukrayna vatandaşları Hennadii Kravchenko (24), Vladyslav Zaterka (20), Oleksadr Perkaty (51), Vitali Merezhko (35) ve Vitali Kachur(23).

Cesedi karaya çıkarılan, ancak kimliği henüz tespit edilemeyen kişiyle birlikte diğer 6 mürettebatın ise kaptan Rus uyruklu Vitaly Galenko (36), ikinci kaptan Ukrayna uyruklu Rustam Kazimov (32), mürettebatlar Ukrayna uyruklu Anatoliy Savostin (27), Seriy Sibilyev (60), Andrii Melenychenko(25), Vladyslav Ostapenko (22) olduğu öğrenildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin