Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN BELEDİYE BAŞKANI YALÇINKAYA, "ACİL TEDBİRLER ALINACAK"

Bartın Belediye Başkanı Muhammet Rıza Yalçınkaya, bugün düzenlediği basın toplantısında belediyenin karşı karşıya kaldığı ekonomik krizi açıkladı. Yalçınkaya, önceki yönetimin kötü bütçe yönetimi ve plansız personel alımları nedeniyle belediyenin gelir gider dengesinin ciddi şekilde bozulduğunu belirtti.

Okunma: 389

10.05.2024 10:21

Facebook'ta Paylaş

Toplantıda yaptığı açıklamada Yalçınkaya, belediyenin gelir-gider dengesini korumak adına acil tedbirler alacaklarını ve bu kapsamda işçi çıkarma kararı aldıklarını ifade etti. Önceki yönetimin "seçim yatırımı" olarak nitelendirdiği işçi alımlarıyla belediyenin personel giderlerinin kanunen belirlenen sınırların çok üzerine çıktığını vurgulayan Yalçınkaya, bu durumun belediyenin hizmet kapasitesini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Yalçınkaya, yapılan denetimlerde belediyenin personel giderlerinin yüzde 73'e çıktığını belirterek, bu durumun belediyenin diğer hizmetlerini yerine getirmesini zorlaştırdığını açıkladı. Ayrıca önceki yönetimin alacağı kredi ve yapılan harcamalarda da dengesizliklerin olduğunu dile getiren Yalçınkaya, belediyenin ekonomik durumunu "tam bir enkazla karşı karşıya kaldık" şeklinde özetledi.

Bartın halkının beklentilerini karşılayabilmek için acil tedbirler alacaklarını söyleyen Yalçınkaya, "Bartın halkının hakkını hiç kimseye yedirmeyeceğim" diyerek önceki yönetimi eleştirdi ve göreve geldikleri günden beri belediyenin ekonomik durumunu düzeltmek için çalıştıklarını belirtti.

Yapılan toplantıda Bartın Belediye Başkanın açıklamaları ise şu şekilde:

“Vermekte Çok Zorlandığım Bir Karar”

“Bugün siyasi hayatımın belki de benim açımdan en üzüntü verici ve seçildiğim günden beri karar vermekte çok zorlandığım bir kararı bildirmek için sizlerin karşısındayım. İnanın  ki bu kararı vermemek için çok mücadele ettim. Bartın halkının menfaati ve çıkarları söz konusu olduğunda her şey bir tarafa, Bartın halkının menfaatleri bir tarafa. Dolayısıyla halkın menfaatleri doğrultusunda hareket etmek zorunda olduğum için, benim için açıklamakta zorlandığım bir kararı sizlerle paylaşmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sizler beni tanıyorsunuz. Doğruluğumu, dürüstlüğümü, çalışkanlığımı yaptığım görevler boyunca izlediniz. Benim nasıl bir insan olduğumu her biriniz çok yakinen biliyor. Ben emeğe, işçi haklarına en önemli değer olarak gören CHP’nin bir üyesiyim. DSP’nin Belediye Başkanı olarak 2 dönem, CHP’nin milletvekili olarak 3 dönem görev yapmış birisiyim. Siyasi hayatımın bir çok kısmında işçilerimiz için emekçilerimiz için mücadele içerisinde olan ve onların haklarını gerek belediye başkanlığı gerekse Bartın Milletvekili olarak görev yaptığım yüce Mecliste işçinin emeğinin arkasında oldum. İşçinin hakkının alınması noktasında uğraş verdim. Uğradıkları haksızlıklar karşından onların sesi oldum. Onların içinden geçtikleri zor durumları kamuoyu ile paylaştım. Her zaman emekçiye saygım var. Güneşin, yağmurun, karın altında bir kap sıcak yemek ailesine getirebilmek için koşturduğunu, alın teri döktüğünü çok yakinen bilen bir insanım. Her zaman bu arkadaşların haklarını korumak ve bu arkadaşların hak ettikleri ücretleri alabilmeleri konusunda yanlarında oldum. Sendikal mücadelelerinde, emeklerinin ellerinden alındığı günlerde Bartın’da ve Ankara’da yanlarında olarak destek verdim. Gel gör ki Bartın Belediye Başkanı olarak seçildiğim ve mazbatamı aldığım tarihten itibaren, şimdi sizlere anlatacağım durumu açıklamak istiyorum.

 

‘’Çok üzgünüm, çok da öfkeliyim.’’

Hükümetin yaptığı son değişiklik ile belediyemizde memur ve kadrolu işçiler haricindeki tüm personel istihdamımız belediye şirketi üzerinden yapılmakta. Bizim Bartın Belediyesinde yaklaşık çalışan personel sayımız 671. Personel istihdamımız burada yapılıyor. Dolayısıyla 2 yıl önce Milletvekili Adayı olmak için istifa eden önceki Belediye Başkanımızın görevi bıraktığı tarihte belediye şirketimizde çalışan işçi sayısı 400 civarındaymış. Yani 2 yıl önce Sayın Cemal Akın görevi bıraktığında belediye şirketinde çalışan işçi sayımız 400 civarındaymış. Bu 400 kişi ile belediyemizin tüm hizmetleri yerine getiriliyordu. Bartın halkının beklediği hizmetler yerine getirilmesi için 400 personelimiz gece gündüz çalışıyordu. 2 yıl öncesine kadar memur ve kadrolu işçi haricinde istihdam edilen 400 civarı işçi belediyemizin tüm hizmetlerini vermek için yeterliymiş. İstifa ile boşalan, Belediye Başkanının yerine gelen ve Belediye Meclis Üyeleri tarafından seçilen Belediye Başkanı ne yapmış? Bir önceki Belediye Başkanı ne yapmış. Seçilir seçilmez siyasi nedenlerle şirkete belediyenin ihtiyacı olmayan, akılla izah edilemeyecek sayıda personel istihdam etmeye başlamış. Bartın Belediyesi yıllardan beri 400 kişiyle Bartın’a hizmeti yerine getirirken bu arkadaş, benden önceki Belediye Meclis Üyeleri tarafından seçilip Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Başkan bu 400 kişiyi yeterli bulmamış ve 262 kişiyi ekleyerek göreve geldiği tarihten bu yana işe almış.

Yani şirket üzerinden çalışan işçi sayısı 672’lere çıkmış. Bir belediye personel gideri normal şartlarda yüzde 40’ın üzerine geçemez. Bu kanunla belirlenmiştir. Müfettişler tarafından yapılan denetimlerde bu oranın üzerine çıkılıp çıkılmadığı kontrol ediliyor. Benden önceki Belediye Başkanı personeli yüzde 65 artırmış. Yeni personel alımını son 10 ayda yapmış. Özellikle bu alımların sadece 2 günde, 3 ve 4 Ocak tarihlerinde, 2 günde toplam 115 kişiyi belediyeye almış. Benim belediye şirketinde 400 kişiyle yapacağım iş için bu arkadaş toplamda 261 kişiyi işe alarak bu işi 671 kişiyle yapma kararlılığı içinde olmuş.

“Çalışan Personellerine Ödenecek Gider Yüzde 73’e Çıkmış”

Bizim uymakla zorunda olduğumuz 5393 Sayılı Belediye Kanunu, Belediye Başkanına bir sınırlama getiriyor. ‘Personel giderin belediye bütçesinin yüzde 40’ını aşamaz’ diyor. Kanun diyor ki ‘sen memuruna, kadrolu işçine ve belediye şirketi çalışanına bütçenin yüzde 40’ına kadar ödeme yapabilirsin’ diyor. ‘Onun üstüne çıkamazsın’ diyor. Bütçenin yüzde 40’ının üzerine çıkamazsın çünkü geri kalan yüzde 60’la da sen Bartın’a hizmet getirmek zorundasın. ‘Senin elinde bir para kalması lazım ki Bartın halkının beklediği hizmetleri yerine getirebil’ diyor. Bir takım beklentiler ile, bir takım siyasi gelecek hesapları ile maalesef belediyenin yüzde 40’tan fazla personel gideri ödememesi gerekirken geldiğimiz noktada Bartın Belediyesinde çalışan personellerine ödenecek gider yüzde 73’e çıkmış durumda. 100 liranın 73 lirası personel gideri olarak Bartın’da göreve geldiğim andan itibaren gördüğüm bir acı tablo olarak karşımda.Her 100 liranın 73 lirası personele gittiğinde Bartın’da projelerimizi hayata geçirme imkanımız olmayacak. Bu rakamlar bunu gösteriyor. Çünkü her 100 liranın 73 lirası sadece personel gideri olarak belediyeden çıkacak. Siyasi beklentiler ve şahsi ikballer için bu personel alımı fazla sayıda yapıldığında, yüzde 40’ın üzerine çıkıldığında kanun diyor ki senin bu personel artışlarından dolayı ortaya koyduğun kurum zararı senden rücu edilir diyor. Yani sen sorumlusun diyor. Bartın Belediyesini böyle büyük bir borcun altına sokan, personel giderlerindeki bu dengesizliği çıkaran arkadaşa soruyorum; Hiç mi kanundan kitaptan haberiniz olmadı? Ben bu kadar işçiyi alırsam, bu kadar personel artışına gidersem, personel giderleri yüzde 40’ın üzerine çıkarsa bu devlet benden bunun hesabını sorar diye hiç mi düşünmediniz?

“Hangi parayla iş yapacağız”

Şimdi belediyemizin ilgili müdürlüklerinden Başkanlığa yazmış oldukları bir yazı var. Mali İşlerden Sorumlu Müdürümüz ‘personel giderimiz yüzde 73’ diyor. Ben Bartın halkına bu durumda elimde kalanla yüzde 25’le nasıl hizmet yapacağım? Hangi parayla asfalt döküp yol yapacağım? Hangi parayla çöp toplayıp, su kanalizasyon hatlarını yapacağım? Hangi parayla park bahçe, hangi parayla sivrisinekle mücadele için ilaç alıp mücadele yapacağım? Hayvan barınağındaki hayvanların bakımını nasıl yapacağım? Elimizi kolumuzu bağlayarak bizi iş yapamaz hale getiren bir belediyecilik anlayışı ile karşı karşıya kaldık. Tüm hemşehrilerimize bunu duyurmak istiyorum. Tam bir enkazla karşı karşıya kaldık. Gelir gider dengesi bozulmuş, gelir gider dengesi içinde ödemeler hanesinin çok olduğu, gelir hanesinin ise çok az olduğu bir durumla karşı karşıya kalacağız. Ben hangi parayla mahallelerimize kreş yapıp fakir fukaranın çocuğunun eğitim almasını sağlayacağım? Hangi parayla fakirin fukaranın cenazesini kaldıracağım? Kendi şahsi çıkarları için, seçimi kazanacağım diye böyle fütursuzca, bütçe dengesi bilmeyen insanların hataları nedeniyle elimiz kolumuz bağlı. Sadece ve sadece personelimize maaş ödemekle 5 yılımızı geçireceğiz. Durum bunu gösteriyor. Geçen ay şirkette çalışan 671 işçinin personel maaşını ödeyemedik. Nisan ayında göreve geldim, İller Bankasından gelen paylarımız bayram öncesi geldiği için rahatlıkla ödemeyi yapmıştık. Ama kendi öz gelir kaynaklarımızın maaş ödemeye yetmediğini gördük. Dolayısıyla İller Bankasından gelecek paylarla ancak ödeyebilme durumumuz olduğunu gördük. Hiç olmazsa çalışanlarımıza maaşlarının yarısını verelim dedik.  671 çalışan işçi arkadaşımızın maaşının yarısını ödedik, diğer yarısını da ayın 10’unda ödeyeceğiz. Bu durumda bir Bartın Belediyesi ile karşı karşıya geldik.

“Her Yıl Toplam 48 Milyon Lira Açık Veriyor”

 

Benden önce Belediye Başkanlığı yapan arkadaş tarafından Bartın Belediyesine kredi çekilmiş. Çekilen kredi 29 milyon TL. Bu kredi değişken faizle çekilmiş. Çekerken de EYT’den emekli olacakların kıdem tazminatlarını ödemek için çekmiş. Bir kısmı EYT’lilerin kıdem tazminatı olarak ödenmiş, bir kısmı da aldığım bilgiye göre cari harcamalar için yapılmış. Bu para Bartın Belediyesine yüzde 52,60 faiz tahakkuk ettiriliyor. Ve para 53 milyon TL şu anda. 29 milyon TL 53 milyon TL olmuş. Aradaki faiz farkı Bartın halkının cebinden çıkacak. Gerçekten ya ben neyi nereden çekiyorum, bu çektiğim şeye ne kadar faiz öderim, ne kadar Bartın Belediyesi’ne bu çekilen para, faizleriyle birlikte kaç mal olur? Bunların da hesapları yapılmadan böyle bir işe girilmiş.

Şimdi rakamları yuvarlayarak söylüyorum; Belediyemizin bu yıl toplam geliri 812 milyon lira olacak. Aslında 2024 yılı Bartın Belediyesi’nin bütçesi 750 milyon TL olarak kabul edilmiş. Ama biz bir güncelleme yaptık ve ‘biz bu geliri hadi bir 50-60 daha arttıralım ve bizim gelir projeksiyonumuz 812 milyon TL olsun, hesaplarımızı da buna göre yapalım. Buna göre bir gelir ideal dengesini kuralım’ dedik.

Toplam personel giderimiz 676 milyon TL. Belediyemizin akaryakıt, elektrik, doğalgaz, yedek parça, gibi vesaire, zaruri ihtiyaçları toplam bir yıllık, 184 milyon TL. Her ay o gelirle giderimizi karşılaştığımızda her yıl toplam 48 milyon lira eksiye giriyoruz. Ya biz bir de 750 milyonu 812 milyona çıkardık gelir açısından. Yani 750’de kalsa o zaman aşağı yukarı 80 küsur milyon bir açık olacak. Ama biz bunu arttırabiliriz bir alternatif gelir kaynakları bulabiliriz dedik. Toplamda 48 milyon lira eksiye gidiyoruz. Ben her ay Bartın Belediye Başkanı olarak maaşları ödesem çalışanımın, memurumun, kadrolu işçimin ve şirket kanalıyla çalışan işçi arkadaşlarımın maaşını ödesem ve zaruri giderleri yapsam, yani mecbur olan giderleri harcasam her yıl toplam 48 milyon lira açık veriyor. Yani bu ayda 4 milyona tekabül ediyor.

Bunun içinde yeni park yok, yeni otobüs yok, yeni su hatları yok, yeni kanalizasyon yok. Bunun içinde üniversite öğrencilerine vereceğimiz burslarımız yok. Bunun içerisinde fakirimize fukaramıza yardım edeceğimiz paramız yok. Bunun içerisinde kreşlerimizi yapma sözü vermiştik, o yok. Yani bunun içerisinde hiçbir proje anlamında bir şeyimiz yok. Sadece personel giderimiz ve sadece zaruri ihtiyaçlarla yürüteceğimiz bir önümüzde 8 ayımız var. Maalesef çok üzülerek söylüyorum. Ocak, Şubat, Mart gelirlerin hepsi harcanmış. Devletten gelen paraların hepsi bitmiş. Aynı zamanda kendi öz kaynaklarımızdan gelen paralar da bitmiş. Üç ayda yaklaşık 200 milyonun üzerinde bir para harcanmış ve ondan sonra da gider ayak 80 milyon lira da ödeyin diye kesilmiş faturalar hak edilmiş faturalar var. Bir de ödemediklerini bize bırakmışlar. Bu 80 milyonu da ödeyeceğiz? Bu 80 milyonu da ödemek zorundayız. İnsanlar gelecek. Parasını isteyecek. İşimizi yaptık diyecekler. Bunu da dedik ki hadi 10-10 ödeyelim dedik. Yani toplamda 190 milyon daha biz yıllık açık vermiş olacağız. Bartın Belediyesi,her ay 19 milyon 140 bin lira ödemek zorunda.

‘‘Geldiğimde Şok Oldum’’

Yani gerçekten büyük bir vicdansızlık. Yeni bir belediye yönetimi gelecek. Bu yeni gelecek belediye yönetimi, Bartın’a hizmet yapacak, Bartın halkına hak ettiği hizmetleri yerine getirecek. Ben şu paraları har vurup harman savurmayayım, ben şu paraları dengeli harcayayım, ben bu kadar kişiyi işe alıp da belediyeyi personel gideri ödeyemez duruma getirmeyeyim anlayışı içerisinde olması gerekenler maalesef bize öyle bir enkaz teslim ettiler ki, öyle bir kötü durumla bizi karşı karşıya getirdiler ki ben böyle bir enkazla karşı karşıya kalacağımız hiçbir zaman düşünmedim ve geldiğimde şok oldum.

Bunların üstesinden geleceğiz. Bunların üstesinden gelmek için uğraş vereceğiz. Bu açığı nasıl kapatacağız? Bu enkazdan kalkmamız lazım. Bartın halkının beklediği hizmetleri askeri düzeyde yapabilmemiz için bir fedakarlık olması lazım. Bu nedenle bütçede bir azaltmaya gitmemiz lazım. Nereden gideceğiz? Personel giderini biraz dengeleyeceğiz.  Bu nedenle arkadaşlarımızla görüşerek bir işçi çıkartılması kararını aldık. En azından şu gelir gider dengesini bir yere oturtuncaya kadar hesap kitap yapılmadan alınan ve belediyenin personel giderinin yüzde 70’lere çıkmasını sağlayan personel fazlalığını azaltmaya karar verdik.

Bu bir acil tedbir. Bunu yapmak zorundayız’’

Bunu da üzülerek, içim acıyarak yapmak zorunda olduğumuzu arkadaşlarımızla beraber biliyoruz. Çünkü bu işe giren arkadaşlarımız da büyük bir özlemle girdiler. Ama onlar da az çok biliyorlardı, bu belediye bu şekilde gitmez. Elbet Bartın halkının beklediği hizmetleri yerine getirmek için personel alımı yapılacak. Bartın halkının beklediği hizmetler eksiksiz, noksansız halk beklediği şekilde onlara sunulsun diye bir alım yapılacak. Ama bu alımlar yapılırken liyakate bakılmamış, bu alımlar yapılırken sadece ve sadece ‘ben seçimi kazanabilir miyim?’ anlayışıyla alınmış arkadaşlar. Belki benim tanıdığımın, dostlarımın çocukları var. Belki benim çok yakın arkadaş gruplarımın evlatları var. Ama üzülerek böyle bir karar alıyorum. Ama sizlerin önünde bir kez daha söylüyorum ve tüm Bartın halkının da bunu bilmesini istiyorum. Şimdi belki çocuğu işten çıkarılan arkadaşlarımın da şunu bilmesini istiyorum. Bu bir acil tedbir. Bunu yapmak zorundayız. Bu ay bu paraları ödeyemedik. Bir ay daha ödeyemezsek biz o zaman halk nezdinde ve çalışanlar nezdinde itibarımızı kaybetmiş olacağız. Dolayısıyla biz tedbir alıyoruz. Bu tedbir kapsamı içerisinde kararımızı uygulayacağız.6 ay bir işçi alamayacağız ama sonrasında diyelim ki ihtiyaç oldu, bir birim fazla çalışmak zorunda işte zaman bu çıkardığımız işçi arkadaşların içerisinden arkadaşları tekrar geri alacağız. Bu kişileri, bu duruma düşürenler utansın. Bak açıkça söyleyeyim. Bu duruma düşürenler utansın. Bunların sorumlusu bu çocuklarımız değil, bu aileler değil, bu arkadaşlarım değil.

‘’Burayı Kendilerinin Sanki Bir Aile Şirketi Olarak Görenler Var.’’

Bankamatik memuru olarak bilinen veya bankamatik çalışanı olarak bilinen, belediyeye hiçbir fayda katmadan belediyeye hiçbir fayda katmadan halkın bu vergilerinden ödedikleri vergilerinden maaş alıp, zenginliklerine zenginlik katanlardan da bunun hesabını sormak Rıza Yalçınkaya olarak benim boynumun borcu. Yani bu bankamatikleri de en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağım. Çünkü bu halk vergileriyle fakirin, fukaranın parasıyla maaş alıp yan gelip yatanlar, zenginliklerine zenginlik katanlar da hiçbir zaman, biz aldık nasıl olsa keyfimize bakarız anlayışında olmasınlar. Onlardan da Bartın halkının bu parasının hesabını soracağım.

 

 

Aynı şekilde maalesef üzülerek söylüyorum. Ellerinin bakımı yapmak için manikürcü, pedikürcü getirip ellerinin bakımını yaptıran işçiler var. Yazık günah. Ben şahsen bunlara üzülüyorum. Şimdi bu arkadaşlardan bazıları daha geçen gün bir kuaförde sohbet yapmış; ‘Ne kadar rahatım bilmiyorsunuz, geliyorum sabah 8’de, akşam 5’te çıkıyorum. Sonra bankamatikten paramı alıyorum. Hiçbir iş yapmadan aldığım maaşla hayatımı sürdürüyorum’ demiş.

 

 

Burayı kendilerinin sanki bir aile şirketi olarak görenler var. Bartın Belediyesinde baba kız, baba oğul, anne kız, kimisi karı koca çalışıyor. Burada bir aile şirketi oluşmuş. Fakirin yetimin çocuğu işsiz, üniversite bitirmiş iş bulamıyor ama aile şirketinde baba oğul, karı koca çalışmaya devam ediyorlar. Ben soruyorum; bu adalet mi? Bu Bartın’da çok kişi iş bekliyor? Üniversite mezunu insanlar çalışmak istiyorlar. Fakirin yetimin çocuğu iş bekliyor. Ama kimse torpili olmadığı için işe giremiyor. Adaletli olmak gerekir. Ya kızın çalışsın ya sen çalış. Emekli ol, ya karın çalışsın ya sen çalış. Bu konuda da bir adaletsizlik var. Gelir gider dengesi bozulmuş bir belediyeyi teslim aldık. İnşallah kısa zamanda bu adaletsizlikleri ortadan kaldırırız, Bartın halkının da bizlerden bekledikleri hizmetleri yapma imkanı buluruz.

Hiç kimseyi işten çıkarmak istemezdim, hiç kimseyi mağdur etmek istemezdim. Şimdi gene bizi yargısız infaza tabi tutacaklar. Ama yapmak zorundayım. Her ay 19 milyon lira eksi veren bir Bartın Belediyesi çalışamaz. Bu borcu bırakacağınız yerde 6 milyon lira özel kalem ödeneğini yemeseydiniz, o borçları ödeseydiniz. Aynı şekilde 2023 ve 2024 temsil ağırlamadan 17 milyon lira gitmiş. Temsil ağırlama ve özel kalem ödeneği. Bu ödeneklerle eğer bu 80 milyonun 25’i ödenseydi bugün 50 lira borcu devralacaktık. Böyle bir hesap kitap bilmeden yönetilen bir yönetimi teslim aldık.

Bundan sonra her 3 ayda bir size ve Bartın halkına hesap vereceğiz. Her 3 ayda bir harcadığımız paranın ne olduğunu, gelirimizin ne olduğunu, giderimizin ne olduğunu bu kamuoyuyla paylaşacağız. Bizim de bir hatamız varsa, bizim de yanlışımız varsa bizim de fakirin fukaranın, yetimin parasını har vurup harman savrulduğu bir ortamımız varsa bize de hesap soracaksınız. Biz de birilerini eleştirdiğimiz gibi aynı yanlışların içerisinde olursak o zaman sizlerden bize de hesap sormanızı istiyorum zaten Bartın halkı da bize hesap sorar. Çünkü Bartın halkı bize güvendi, inandı ve arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz.

Umut ettiğim gibi Bartın halkına hak ettiği hizmetleri getireceğiz. Şimdi iş, bundan sonra Bartın Belediyesi’nin gelirlerini artırmak, giderleri azaltmak, israftan, kaçınarak har vurup harman savunmadan kaçınarak tasarruflu bir şekilde Bartın Belediye bütçesini kullanarak Bartın’a hak ettiği hizmetleri yerine getirmek istiyoruz.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin