Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN BELEDİYESİ TÜM EKİPLERİ İLE SAHADA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kodla uyarılan Bartın 24 yıl aradan sonra sel afetine maruz kaldı. Bartın Belediyesi, Acil Hizmet Merkezi’nde (BAHMER) oluşturulan kriz masası vatandaşların, sağanak yağışın etkisiyle yaşanan su taşkınları ve selden olumsuz yönde etkilenmemeleri amacıyla canla başla çalıştı.

Okunma: 376

29.06.2022 12:40

Facebook'ta Paylaş

Sağanak yağışın başladığı ilk andan itibaren sahadan ayrılmayan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın gece gündüz çalışmaları yakından takip etti. Belediye Başkanı Cemal Akın yaptığı açıklamasında, “İlimizde etkili olan sağanak yağışın zararlarını en aza indirebilmek adına tüm birimlerimizle teyakkuz halindeyiz. Bartın Valimiz Sayın Nurtaç Arslan ile birlikte kent merkezinde taşkın yaşanan bölgelerde incelemelerde bulunarak, Valimiz Sayın Nurtaç Arslan başkanlığında Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER)’ de kamu kurumlarının yöneticilerinin de hazır bulunduğu Afet Koordinasyon toplantıları gerçekleştiriyoruz. Yine Belediyemiz bünyesinde bulunan Acil Hizmet Merkezi’nde (BAHMER) ekiplerimizin koordinasyonunu sağlayarak, gelen ihbarlara yönlendiriyor, vatandaşlarımızın yardımına koşuyoruz” dedi.  

Tahliyelere destek verildi

Belediye Başkanı Cemal Akın, tedbir amaçlı dükkânlarını boşaltan esnaflara destek verildiğini ifade etti. Başkan Akın, “Taşkın riskine karşı tahliye edilen işyerlerini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Tedbir amaçlı dükkânlar boşaltılıyor. Tahliyelere tüm desteği veriyoruz” dedi.

Tüm ekipler sahada

İlimizde etkili olan sağanak yağış nedeniyle kanalizasyon hatlarında tıkanıklık yaşanmaması ve mağduriyet oluşmaması için Bartın Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri tarafından kanalizasyon hatlarında çalışma yapılıyor. Başkan Cemal Akın yaptığı açıklamasında, “Belediye ekiplerimiz canla başla çalışıyor. İki gündür aşırı yağan yağmurun olumsuz etkilerini azaltabilmemiz için hiç ara vermeden çalışan ekiplerimiz 351 ihbara müdahale etti. 135 ev, 15 işyerine su baskınına müdahale edilirken, 201 rögar ve tıkanıklıklar ile ilgili sıkıntıların giderilmesine çalışıldı” dedi.

Ekmek dağıtıldı

Cumhuriyet Mahallesi Özlem Sitesinde ikamet eden hasta vatandaş, Sitenin su altında kalması nedeniyle Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Cankurtaran ekipleri tarafından zodyak bot ve iş makinesi yardımı ile evden çıkarılarak ambulansa bindirildi. Aynı zamanda İtfaiye ekipleri evlerinde mahsur kalan vatandaşların tahliyesine yardımcı oldu. Belediye Acil Hizmet Merkezi’ne (BAHMER) gelen ihbarlara anında müdahale eden ekipler Kemerköprü Mahallesi 789. Sokak'ta bir binada meydana gelen su taşkınının tahliyesini gerçekleştirdi. Evlerinde mahsur kalan vatandaşlar için İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından zodyak bot ile evlere ekmek dağıtımı gerçekleştirildi.

Mahsur kalan hayvanlar koruma altına alındı

Orduyeri Köprüsü altında trafo üzerinde mahsur kalan köpek ile ağaçta mahsur kalan kedi cankurtaran botundaki ekiplerce kurtarılarak Bartın Belediye Hayvan Barınağında koruma altına alındı. Başkan Cemal Akın, “Sokak hayvanları ile ilgili tüm yardım taleplerinizi 0378 2272511 nolu telefonumuza iletebilirsiniz” bilgisini paylaştı.

Köprü altını tıkayan ağaçlar temizlendi

Başkan Akın, “İlimizde yaşanan yoğun yağmur yağışı sonrası yaşanan sel afetinde tüm ekiplerimiz ile sahadayız. Ekiplerimiz, Kemerköprü’de köprü altını tıkayan ağaç dalları çıkarılarak suyun daha fazla akması sağlandı.  Son iki gündür yaşadığımız aşırı yağışlar nedeniyle evlerinin etrafı ve bodrumları sel suları ile dolan Cumhuriyet Mahallemizdeki Özlem, Akgünler ve Umut Siteleri’nde incelemelerde bulunarak, site sakinlerine geçmiş olsun dileklerimizi ilettim. Yine Köyortası Mahallemizde selden zarar gören ailelerimizi ziyaret ederek, ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı olmaya çalıştık. Mahalle muhtarımız Şermin Atmaca ile yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulunduk. Tüm halkımıza geçmiş olsun” dedi.

Cenaze ve defin hizmetleri aksamadı

Belediye Başkanı Cemal Akın yaşanan sel afetinde, hayatın büyük bir gerçeği olan cenaze ve defin hizmetlerinin aksatmadan yürütüldüğünü söyledi. Başkan Akın, “Tüm olumsuz hava koşulları ve aşırı yağmurlara rağmen cenaze defin hizmetlerimizi aksatmadan veriyoruz. Tümünü ücretsiz olarak sunduğumuz; Cenaze nakil, gasilhane hizmetleri, defin işleri için 188 numarayı arayarak görevlilerimize bildirimde bulunmanız yeterli olacaktır” dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin