Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA ORGANİK TARIM

BİN 500 ÇİFTÇİYE EĞİTİM VERİLDİ

Okunma: 3719

11.10.2016 21:46

Facebook'ta Paylaş

Kamu–Üniversite–Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulunca gerçekleştirilen ‘Organik Tarım ve Orman Ürünleri Sektörü’ çalıştayında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Bartın’da organik tarımının gelişimi için il müdürlüğü olarak çaba harcadıklarını ifade etti.

 

Bayram konuşmasının devamında Bartın genelinde uygulanan organik tarım projesi kapsamında son 6 yılda yaklaşık 1.500 çiftçiye organik tarım konusunda eğitim verdiklerini de söyledi.

 

Organik tarım üreticilerinin bilgi ve görgülerini arttırmak amacıyla İzmir ilinde gerçekleştirilen organik tarım fuarına 2 adet çiftçi gezisi tertiplediklerini de sözlerine ekleyen Bayram, “Çevre illerin katılımıyla da 2 adet organik tarım konferansı düzenledik. Ayrıca proje kapsamında 62 üretici ile toplam 110 dekarda organik böğürtlen, ahududu, kivi, kızılcık ve safran üretimi yapılmaktadır. İlimiz eko-turizm için önemli bir potansiyele sahiptir ve organik tarımın gelişmesiyle ilimiz ekonomisine önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum." Dedi.

 

Çalıştayda; Organik tarımın genel ilkeleri, organik tarımda sertifikasyon süreci, Bakanlıkça uygulanan organik tarımın yaygınlaştırılması ve kontrolü projesi kapsamında ilde uygulanan projeler, ilin organik tarım potansiyeli ve organik tarım sektöründe yaşanan sorunlar ile sorunlara ilişkin çözüm önerileri içeren bir sunum gerçekleştiren Bayram organik tarımın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda çalışmaların hızla devam edeceğini de söyledi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594366470.92020-07-10 10:34:30