Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA SAFRAN'DAN SONRA SALEP...

Bartın'da Salep üretimi de uygulamaya konuldu...

Okunma: 8565

06.10.2016 18:20

Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce uygulanan Itri ve Tıbbi bitkiler ile Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında daha önce Bakanlık ve İl Özel İdare kaynaklarınca başlatılan Safran üretiminin ardından Salep üretimide uygulamaya konuldu.

 

Bartın Merkez Hocaoğlu köyünden Necati KURT ve Ulus İlçesi Kumluca Beldesinden Bahadır AYDOĞAN'a ait yaklaşık 2 dekar alana Salep dikimini gerçekleştirildi.

 

Ulus İlçesi Kumluca Beldesinde Bahadır AYDOĞAN'a ait arazideki Salep dikimine İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Emine Sancar, Ulus İlçe Müdürü Uğur Barış Yılmaz ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile Ulus İlçe Müdürlüğü teknik personeli iştirak etti.

 

Salep yetiştiriciliğine ilişin yapılan açıklamada, “Kültürel olarak üreticiliği yeni olan ve oldukça karlı bir yetiştiricilik olduğu bilinen Salep'in hayırlı ve bereketli olmasını diliyoruz. Bu tür çalışmalar çiftçilere alternatif gelir kaynağı sağlayacak ürünler olması ve ülke ekonomisine katkı sağlaması yönünden oldukça önemlidir. İlimiz arazilerinin küçük ölçekli olması nedeniyle bu tür bitkilerin üretimi İlimiz için önemini daha da arttırmaktadır. 

 

İyi bakım şartlarında salep bitkisi ortalama bire üç verim vermektedir. Dekara 200-250 kilogram yumru dikildiği takdirde 600-750 kilogram arasında verim elde edilmektedir. Seçilen alanlara yapılan dikimlerden başarılı sonuç elde edilirse hem doğadaki salepler korunmuş olacak hem de Bartın İline ekonomik değeri olan bir ürün daha kazandırılacaktır. Ayrıca kültürel olarak salep üretimi doğal olarak yetişen Salebin neslinin korunmasına katkı sağlayacaktır. Denildi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594691338.372020-07-14 04:48:58