Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN DEMOKRASİ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Bartın’da düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı duygu dolu anlara sahne oldu.

Okunma: 3186

16.11.2016 17:54

Facebook'ta Paylaş

 

İlimizde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

 

Bartın Kültür Merkezi’nde düzenlenen programin onur konukları olan Kahraman Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kahraman Kazan Belediyesi Meclis Üyesi ve 15 Temmuz Gazisi Hüseyin Bayer o gece yaşananları anlattılar.

 

Düzenlenen anma programına Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt, Kahraman Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Piyada Albay Vedat Selvitop, Bartın İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Vali Yardımcıları, Belediye Başkanları, İl Müdürleri, Siyasi Parti Temsilciler, STK temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

15 Temmuz hain darbe girişimini unutturmamak ve demokrasi zaferini yeniden taçlandırmak için düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Akabinde ise tüm şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim Tilaveti okunarak dualar edildi.

 

15 Temmuz hain darbe girişimini ve Türk milletinin yazdığı demokrasi zaferini anlatan belgesel gösteriminin de sunulduğu gecede salonda bulunanların zaman zaman duygu dolu anlar yaşadığı görüldü. Törende vatan ve millet konulu şiirlerde okundu.

 

Kahraman Kazan Belediyesi Meclis Üyesi ve 15 Temmuz Gazisi Hüseyin Bayer o geceyi anlatırken tüm salon Bayer’i pür dikkat dinledi.

 

Türküler ve şarkıların dilinden 15 Temmuz gecesi anlatılırken  15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı Kahraman Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk tarafından 15 Temmuz gecesinin anlatımıyla devam etti.

 

Vali Dirim: “Kahraman Türk halkı”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim programda yaptığı konuşmada Türkiye’nin 15 Temmuz’da çok karanlık bir gün yaşadığını ifade ederek, “Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak veren kahraman Türk halkı meydanlara indi. Hükümetine, demokrasisine, cumhuriyetine, geleceğine, namusuna, şerefine sahip çıktı. Ve darbecilere unutamayacakları bir ders verdi. Darbeciler, 12 Eylül’de 28 Şubat’ta olduğu gibi halkın ses çıkarmayacağını sandı. Dolayısıyla milletin iradesini, direncini kıracaklarını sandılar. Ancak milletimiz o dönemlerdeki davranışı göstermedi. Milletimizi ne kadar küçümsediklerini meydanlarda demokrasisine sahip çıkarak tankların önüne bedenini siper ederek hiçbir şekilde kanunsuz, hukuksuz cuntacılara fırsat vermeyeceğini bir kez daha gösterdi. Milletimizden ümidi kesenlere ne kadar büyük bir yanlış içerisinde olduklarını gösterdi. Bu milletin ne olursa olsun mayası sağlam. Demokrasi nöbetlerinde meydanları çoluğu çocuğuyla genciyle yaşlısıyla heyecanla dolduran insanlarımızın milli değerlerine ne kadar bağlı olduğunu yeri geldiğinde vatanını can siperhane bir şekilde savunacağını gösterdi. Şükürler olsun Bartın’da çok kötü şeyler yaşamadık. Ama o gece gerçekten zor bir geceydi. Bütün güvenlik güçlerimizi silahlanmış bir şekilde göreve çağırdık. Herhangi bir kalkışma durumunda hiçbir şekilde bu şehri teslim etmeyeceğimizi güvenlik birimlerimize açıkça belirttik. O gece halkımız meydana inerek bu kanunsuz girişime can siperhane bir şekilde karşı koyacağını Bartın’da da güzel bir şekilde gösterdi.” Dedi.

 

Hainler hak ettikleri cezayı alacaklardır

 

Vali Dirim konuşmasının devamında hainlerin hak ettikleri cezayı alacaklarını ifade edip, “Böyle talihsiz girişimler inşallah ülkemize bir kez daha yar olmasın. Olmayacaktır da. Hainler hak ettikleri cezayı alacaklardır. Onlar birer birer temizleniyorlar. Bunu siz de görüyorsunuz. Bartın’da da bu konuda gerekenler yapılıyor. Ancak şunu belirtmek isterim ki bu temizlik süreci çok zor bir süreç. Çünkü paralel yapılanma komplike çok karışık bir yapılanma. Bu nedenle bu yapılanmanın çözülmesi tabi ki biraz daha zaman alacaktır. Ama Bartın’da bu yapılanmanın omurgası ortaya çıkarıldı. Birçoğu kanun önünde hesap vermek üzere yetkili ve ilgili makamlara sevk edildi. Tutuklananlar oldu. Adli kontrol şartıyla salıverilenler oldu. Soruşturmaları devam edenler var. Bu temizlik süreci tabi devam edecektir. Ben bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Allah bir daha bize 15 Temmuzlar yaşatmasın. Hep beraber ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkmalıyız. Suriye’nin bugün yaşadığı dramı gördüğümüzde bir ülkenin işgal edilmesi, vatansız bırakılması bir milletin kaybolması anlamına geliyor. Namusu, şerefi, geleceği kalmıyor. Tabi Suriyeliler bir açıdan şanslıydı. Çünkü Türkiye onlara kapılarını açtı. Ama bizim bu coğrafyada gidebileceğimiz hiçbir yer yok. Bunun için ülkemize, milletimize, bayrağımıza sahip çıkmalıyız. Bunu da 15 Temmuz’da bütün dünyaya gösterdik.”dedi.

 

 

Dursun, “İhanette sınır tanımadılar”

 

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun ise konuşmasında 15 Temmuz gecesi milletin azmi ve iradesi karşısında bütün engellerin kalktığını kaydedip, “Aynı topraklarda yaşayan, aynı havayı soluyan, aynı nefesi alan ve bizimle birlikte yaşayan fakat bizden olmayan hain bir terör örgütü tarafından demokrasimiz, özgürlüklerimiz, cumhuriyetimiz, ordumuz hedef alınmıştır. Fakat bu milletin azmi ve iradesi karşısında bütün engeller ortadan kalkmıştır.

 

Aslında Türkiye’de maskelerle dolaşan bir sürü cüruf vardı. İyi niyetleri istismar eden bu hain örgüt, altın nesil adı altında 40 yıldır insanları aldattı. Ve bu altın nesil bir anda ihanet nesline dönüştü. Hatta bu terörist başı batılılara “Ey batılılar benden daha iyi uşak bulamazsınız, bizi koruyun” gibi ifadeler kullandı. Yani ihanette sınır tanımadılar. Bize düşen nedir? Biz demokrasimizi güçlendirmek, milli irademize sahip çıkmaz zorundayız. Eğer bunları başaramazsak yine bu tehlikelerle karşı karşıyayız demektir. Ben bu programın hazırlanmasında en büyük emeği geçen Sayın Valimize şükranlarımızı ifade ediyorum. 15 Temmuz gecesi büyük kahramanlık gösteren Kazan Belediye Başkanımız ve Kazan halkı darbecilere karşı en büyük direnişi göstermişlerdir. Türkiye’de kazan ilçesi hepimizin gurur gecesidir. Yine 15 Temmuz gecesi Bartın sevdalısı ve bir gönül insanı olan Hüseyin Bayar ağabeyimizde bu darbecilere karşı direnmiş ve gazi olmuştur.”dedi.

 

Program son olarak 15 Temmuz Gazisi ve Demokrasi Nöbetleri Katılımcılarına Temsili Belge Töreni verilerek sona erdi.

 

Program kapsamında ayrıca fuaye alanında “Yazılı ve Görsel Basında 15 Temmuz” adlı bir sergi açılarak katılımcıların ziyaretine sunuldu. 

Etiketler: bartın, demokrasi şehitleri, anma programı, bartın haber, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594679523.962020-07-14 01:32:03