Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Bartın Gazetesi 95. yılını kutladı

6 Eylül 1924 yılında yayın hayatına başlayan ve kurucusu İbrahim Cemal Aliş'ten sonra oğlu Esen Aliş tarafından yayım hayatına devam eden Bartın Gazetesi 95. yaşını kutladı. Bartın Gazetesi’nin 95. kuruluş yıl dönümü için düzenlenen programa Bartın protokolü ve basın mensupları katıldı.

Okunma: 3473

06.09.2018 14:32

Facebook'ta Paylaş

Bartın'da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 6. Dönem Milletvekili Cemal Aliş tarafından 6 Eylül 1924 yılında kurulan Bartın Gazetesi, 95. yaşını kutladı. Yıldönümü dolayısıyla Hükümet Caddesi'nde bulunan Taşhan Ihlamur Kafe’de kutlama programı düzenlendi.

 

Kutlama programına Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Demirkoparanoğlu, Bartın Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Esat Kocael, Bartın Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sevgi Salcı, Gazeteci Yazar Erkan Aşçıoğlu ve Çetin Asma, Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

Programda, Bartın Valisi Nusret Dirim ve katılımcılar Bartın Gazetesi sahibi Esen Aliş’i Gazetenin 95.yıl dönümü dolayısıyla kutlarken daha nice yıllar dilediler.

 

 

Aliş, “Üzerimizde gazeteyi 95. yıla getirmenin onuru var”

 

 

Programda konuşan Bartın Gazetesi sahibi Esen Aliş gazetenin tarihi önemi hakkında bilgi vererek, “Türkiye’de gazete okumanın artık sona ereceği hatta erdiği bir dönemde kağıdın olmadığı kağıdın dışarıdan gelerek karaborsaya düştüğü bir dönemde kağıt fabrikalarının kapandığı bir dönemde Türkiye’de 1924’de Anadolu’nun bir köşesinde çıkan gazeteyi 95. yıla getirmenin onuru var üzerimizde. Bu emaneti bir kardeşim olarak gördüğüm için buraya kadar taşıdık. Bundan sonrada taşıyabildiğimiz yere kadar taşımaya gayret edeceğiz. Bizden önce Türkiye’de Yeni Adana 1919 ve 1924’den Ulusal basından Cumhuriyet Gazetesi var. Türkiye’de başka hiçbir gazete bu gazeteden önce değil. İzmir’deki Yeni Asır Gazetesi ise Selanik doğumludur. 100 yaşından fazladır. Ama Türkiye’ye gelişi İzmir’de çıkışı 6 Eylül 1924’dür. O da bizi geçememiştir. 

 

 

“Okuyucu kabullenmedikten sonra o gazetenin yaşaması imkansız”

 

Bizde bu şekilde Bartın Gazetesi’ni bugüne kadar yaşattık. Bu yaşatmadaki en büyük faktör okuyucularımızdı. Siz ne kadar gazete çıkarırsanız çıkarın okuyucu almadıktan sonra okuyucu kabullenmedikten sonra o gazetenin yaşaması imkansızdır. Halka mal olmaz, kuşaklara devredilmez. Bölgenin veya Bartın’ın tarihi olmaz.”dedi.

 

Dirim, “Nice yıllar diliyorum”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim ise yaptığı konuşmada daha nice yıllara dileklerini iletirken şunları söyledi, “Bartın basının duayeni olan değerli Esen Aliş bey ve Bartın Gazetesi için buradayız. Bartın’ın tarihiyle Cumhuriyetimizin tarihiyle neredeyse eşdeğer olan Bartın Gazetesi ilkeli objektif haberciliği ile kurulduğu günden beri bugüne kadar başarıyla yoluna devam etmiş. Önümüzde çok güzel bir örnek var. Bartın’da medya neden güçlü? Geçmişi olan tarihi sayılabilecek bütün özellikleri barındıran önemli bir basın kuruluşu örnek olarak önümüzde duruyor. Bu anlamda ben bu gazetenin arşivinin ileride birçok araştırmaya kaynak olabileceğini düşünerek önemsiyorum.   Gelecek geçmişten gelen değerlerle şekilleniyor. O değerlerle önemli hale geliyor. Bu anlamda medyamızın her ne kadar sosyal medya ağırlık kazansa da hala görselliğiyle elle tutulabilir olmasıyla kokusu ile bir gazetenin yerinin doldurulamayacağını düşünüyorum. Tekrar nice yıllar diliyorum.”dedi.

 

 

Yavuzaslan, “95’ten dalya dedik”

 

 

Bartın Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan ise konuşmasında, “6 Eylül 1924’te kurulan Bartın Gazetesi’nin kuruluş yıldönümü için burada toplandık. 95’ten dalya dedik. Bugünde bir araya geldik. Sn. Valimize, Emniyet Müdürümüze ve Belediye Başkan Vekilimize bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyoruz. İnşallah Bartın Gazetesi daha uzun yıllar boyunca bağımsız, tüm Türkiye’yi ve Bartın’ı kucaklayan yayınlarına Esen Aliş ağabeyimiz önderliğinde devam edecek.”ifadelerine yer verdi.

 

 

Aşçıoğlu, “Sayın Cemal Aliş’in Bartın’a bıraktığı en büyük miras”

 

 

 

Gazeteci Yazar Erkan Aşçıoğlu ise konuşmasında, “1924 yılının şartları altında, elektrik yok, vasıta yok, araç yok, haber alma imkanı yok. Bu şartlarda Bartın gibi bir yerde gazete çıkarmanın ne denli mesuliyetli bir iş olduğunu ve ne denli özveri gerektiren bir iş olduğunu üstadımız Cemal Aliş ortaya koymuş bulunuyor. Bartın Gazetesi 1924 yılından itibaren Sayın Cemal Aliş’in Bartın’a bıraktığı en büyük miras, en büyük hizmettir. Bartın Gazetesi Türkiye ve dünya çapında önemli bir yeri olan gazetedir. Bartın’ı bugün gözden geçirecek olursak geçmiş yıllardan bu yana şu anda Bartın’ın marka olacak hiçbir özelliği ve değeri yok. 95 yıla bakan Bartın’ın gazetesi Bartın Gazetesi’ni Bartın’ın markası olarak kabul ediyorum. Bunu da sıkça köşe yazılarımda belirtiyorum. Yıllar önce kerestemiz, tomruğumuz, yumurtamız, ağaç gemilerimiz vardı. Hatta 80’li yıllarda marka değerine sahip Bartınspor vardı. Bartınspor olayı bitti, yumurta olayımız bitti. Köylüler marketten yumurta, yoğurt alarak evine getiriyor. Böyle yıllar yaşıyoruz. Özellikle vurgulamak istediğim şu; Bartın Gazetesi’nin Bartın’ın markası olduğunun tescili ve ilanı gerekli. 95 yıldan beri böylesine bir özveri, böylesine bir gayret, vatanseverlik ve Cumhuriyetçilikle birlikte yayınlarını sürdüren gazetenin marka vasfını kazanması gerekiyor. Ben böyle güzel bir yıl dönümünde bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Değerli büyüğümüz Cemal Aliş amcamızı ve Ahmet Aliş’i rahmetle anıyorum. Özel sohbetlerimizde kendilerinden edindiğimiz çok değerli bilgiler oldu. Dümenin başındaki Esen Aliş’i de yürekten kutluyorum.”ifadelerine yer verdi.

 

 

Program daha sonra çay sohbeti ve günün anısına çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Haber: Haluk Türkoğlu

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin