Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN HALK EVİ, “GALLA PAZARI'NA TEMİZ VE ÜCRETSİZ WC KONULSUN”

Bartın Halk Evi tarafından Bartın Galla Pazarı’na ücretsiz, temiz, sağlıklı, engelli erişimi olan, bebeklerin alt değiştirme, bebek emzirme alanları bulunan tuvalet ve müştemilatının konulması için imza kampanyası başlatıldı.

Okunma: 2343

01.05.2019 13:21

Facebook'ta Paylaş

Bartın Halk Evi tarafından başlatılan imza kampanyası kapsamında şu ana kadar 400’e yakın imza toplandı. Toplanan imzaların büyük bir kısmı ise Pazarda ürünlerini satan kadınlardan geldi.

İmza kampanyası 3 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek olup kampanya sonrasında toplanan imzalar Bartın Belediyesi'ne ve Bartın Valiliği İnsan Hakları Kurulu'na teslim edilecek.

Hizmet kalitesinin sürdürülmesi Bartın Belediyesi’nin sorumluluğundadır”

Resmi başvuru öncesi pazaryerinde bir basın açıklaması düzenleyen Bartın Halk Evi yönetimi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Galla Pazarı'na temiz, sağlıklı, engelli erişimi olan, bebeklerin alt değiştirme, bebek emzirme alanları bulunan ve ücretsiz WC talebiyle başlattığımız imza kampanyamız 3.haftasına ve halkımızın yoğun ilgisiyle 400’e yakın imza sayısına ulaştı. Resmi başvurularımız öncesinde Galla Pazarı'na Temiz ve Ücretsiz WC kampanyamıza dair kamuoyunu ve halkımızı bilgilendirmek için buradayız.

Galla Pazarı, yüzyıldan fazladır Bartın’da yaşayan kadınların ticari ve sosyal hayata katıldığı önemli bir buluşma noktasıdır. Bartın köylerinde yaşayan kadınlar tarımsal ürünlerini Galla Pazarı’nda satarak ticaret yapar, geçimini sağlar. Galla Pazarı bu anlamıyla Türkiye’de benzeri olmayan bir kadın ekonomisi, kadın üretim modelidir. Galla Pazarı, Bartınlıların Salı ve Cuma günleri mutlaka uğradığı ve gıda alışverişini yaptığı yerel ekonominin en dinamik noktalarından biridir. Pazarda, Bartın çevresinde yetişen yerel, taze ve doğal tarımsal ürünler en ekonomik fiyatlarla Bartınlılara sunulmaktadır.  Ticari ve sosyal fonksiyonları yanı sıra Galla Pazarı, Bartın için kültürel ve turistik bir değerdir. Yüzyıla aşan tarihiyle, tamamı kadınlardan oluşan satıcı profiliyle ve sağlıklı yerel ürünleriyle kente gelen turistlerin ilgi gösterdiği bir cazibe noktasıdır.

Kültürel, sosyal, ticari ve turistik anlamıyla Bartın için vazgeçilmez bir kamusal alan olan Galla Pazarı’nda, halka açık temiz, engelli erişimi olan ve ücretsiz tuvalet yoktur.

Galla Pazarı gibi ticari, sosyal, turistik ve tarihsel önemi olan bir buluşma noktasında temiz, ücretsiz, engelli erişimi olan tuvalet hizmeti sağlanması kamusal hizmettir. Temel bir kamusal hizmet olan umumi tuvaletin, temiz tutulması, sağlığa uygunluğu, engelli erişiminin sağlanması ve hizmet kalitesinin sürdürülmesi Bartın Belediyesi’nin sorumluluğundadır. Yurttaşlara temel kamusal hizmetleri sunan belediyeler kar amacı güdemezler. Ancak Galla Pazarı’ndaki pis engelli erişimi bulunmayan tuvalette halk sağlığını gözetilmediği gibi 1.5TL gibi fahiş fiyat uygulanmaktadır.

Sonuç olarak Galla Pazarı’nda, halka açık ücretsiz, temiz, engelli erişimi olan tuvalet yoktur. Halkevleri olarak başlattığımız imza kampanyası ve yüz yüze yaptığımız görüşmeler sonucunda gerek pazarcı gerekse alışveriş yapan yurttaşların, tuvaletlerin pisliğinden, çalışma saatlerinden, hizmet verenlerin tavırlarından ve ücretli olmasından dolayı şikayetçi ve mağdur olduklarını gözlemlemiş bulunuyoruz.

Temiz ve ücretsiz WC için imza vererek destek olan pazarcı kadınlar, mevcut tuvaletlerin sağlığa uygun olmadığını, temizliğinin yapılmadığını, çocukların kullanımına uygun olmadığını çocuk değiştirme ve emzirme alanı olmadığını erkekler ise pisliği ücretli olması ve kısıtlı çalışma saatlerinden dolayı tuvaletleri kullanamadıklarını belirtmiştir.

“Kamusal hizmetlerde halk sağlığı önceliklidir”

Galla Pazarı’nda topladığımız yüzlerce imzadan güç alarak, kadınlardan gelen şikâyetler doğrultusunda Halkevleri olarak Bartın Belediyesi’ne ve Bartın Valiliği’ne sesleniyoruz ve göreve davet ediyoruz:  Tuvalet hizmeti: ulaşım, içme suyu, çöp toplama ve benzeri hizmetler gibi kamusal bir hizmettir. Kamusal hizmetlerde -kar amacı güdülemez-  Temel kamusal hizmetleri kar gütmeden sağlamak Belediyenin sorumluluğudur: Galla Pazarı’ndaki tuvaletler ücretsiz olmalıdır. Temel kamusal hizmetler sağlanırken tüm yurttaşların ihtiyaçları gözetilmelidir: kadın, erkek, yaşlı, engelli, çocuklu- bebekli, turist ve pazarcı tüm yurttaşların gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Galla Pazarı’nda umumi tuvaletlere engelli erişimi olmalı, çocuk altı değiştirme ve emzirme alanları bulunmalıdır. Temel kamusal hizmetlerde halk sağlığı önceliklidir. Umumi tuvaletlerin temizliği, sağlığa uygunluğu ve temizlik kalitesinin takibi belediyenin temel görevlerindendir. Galla Pazarı’ndaki tuvaletler temiz ve sağlığa uygun olmalı, gereken bakım ve kontrol önlemleri alınarak temizlik sürdürülmelidir. Temiz, sağlıklı ve engelli erişimi bulunan tuvalet hizmetinden faydalanmak temel bir insan hakkıdır. Galla Pazarı’nda karşı karşıya kaldığımız gibi halkı pis, sağlıksız, engelli erişimi bulunmayan ve ücretli tuvaletlere mecbur bırakmak temel insan hakları ihlalidir.

Bartın Belediyesi’ni ve Bartın Valiliği’ni göreve çağırıyoruz”

Galla Pazarı’nın olduğu Salı ve Cuma günleri özellikle kadınların gereksinimlerine cevap veren, temiz, sağlıklı, engelli erişimi olan, çocuk değiştirme-emzirme alanları bulunan ve ücretsiz umumi tuvalet hizmetinin sağlanması için derhal gereğinin yapılmasını talep ediyoruz!

Bartın Halkevi olarak topladığımız 400’e yakın imza ve 30 bireysel başvuru ile en kısa zamanda Bartın Belediyesi ve Bartın Valiliğine resmi başvurularımızı yapacağız. Yetkililerin temiz ve ücretsiz WC talebimize dair yapacaklarını takip ederek halkımızla paylaşacağız.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin