Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'IN SEMBOLÜ OLACAK

Tam 30 Metrekare genişliğinde...

Okunma: 12021

03.10.2016 17:17

Facebook'ta Paylaş

Bartın Üniversitesinin Kutlubey Kampüsünde yapımına başlanan giriş kapısı çağdaş ve tarihi mimarinin birlikte yansıtıldığı anıtsal bir yapı olacak.

 

Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsündeki çalışmalar Zonguldak-Bartın karayolu tarafından giriş ve çıkışların sağlanacağı üniversite giriş kapısıyla taçlandırılıyor. Geçtiğimiz günlerde temeli atılan giriş kapısı 1 milyon 172 bin metrekarelik kampüse açılacak. Selçuklu mimarisinden esinlenerek inşa edilen ve çağdaş yapı malzemelerinin kullanıldığı giriş kapısı, sadece kampüse girenleri değil şehre girenleri de karşılayacak anıtsal bir yapı olacak. 30 metrekare genişliğe sahip olacak yapı 10’ar metrekarelik 3 ayak kolon üstünde 8 metre yüksekliğinde planlandı.

 

Giriş Kapısında Anlamlı Semboller

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Kutlubey Kampüsündeki çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek “Tamamlanan derslik binalarında ve laboratuvarlarda binlerce öğrencimiz öğrenimine, idari binalarda akademik personelimiz çalışmalarına devam etmektedir. Bir yandan da kampüs alanında yeni yapıları kazandırmak için çabalarımız sürüyor.” dedi.

 

İnşası devam eden giriş kapısındaki motiflerin farklı anlamlarla süslendiğini de aktaran Rektör Kaplan, “Bin 200’lü yıllardan beri İslam Mimarisinde kullanılan girih sanatının yansıtılacağı giriş kapısında, Anadolu Selçuklu Devleti’nin sekiz kollu yıldızları ile süslenecek. Yapı üzerinde sonsuzluğu simgeleyen motifler yer alacaktır. Bu bezemelerle üniversitemizin sonsuz başarılara imza atması temennisi ve burada verilen eğitimlerle geleceği aydınlatan ışık simgelenmiştir.” diye konuştu.    

 

Edebiyat, Fen ve Mühendislik Fakültelerinin 27 programında 3 bin 688 öğrencinin öğrenime devam ettiği Kutlubey Kampüsünde, bahar döneminde Eğitim ve İslami İlimler Fakültelerinin de taşınmasıyla öğrenci sayısı da 5 bin 582’ye çıkacak.

Etiketler: Bartın Üniversitesi, Prof. Dr. Ramazan Kaplan
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1594687311.062020-07-14 03:41:51