Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN PEDALDAŞLAR'DAN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E AÇIK MEKTUP

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Glasgow'daki 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na (COP26) açık mektup göndererek çağrıda bulundu. Şu ana kadar dünya çapında 221 bisiklet organizasyonun imzaladığı çağrıya destek veren Bartın Pedaldaşlar hükümetlere bisikletli ulaşımın küresel iklim hedeflerine ulaşımda önemli rolü olduğunu hatırlattı.

Okunma: 761

11.11.2021 12:32

Facebook'ta Paylaş

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği tarafından da imzalanan ve Glasgow'daki 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na gönderilen açık mektupta ise şu ifadelere yer verildi:

“Dünyanın çok daha fazla bisiklete ihtiyacı var”

“Dünya liderleri, karbon emisyonlarını azaltmak ve küresel iklim hedeflerine hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmak için bisiklet kullanım seviyelerini artırmayı taahhüt etmelidir. İklim değişikliğiyle mücadele edeceksek, dünyanın çok daha fazla bisiklete ihtiyacı var. Dünya çapındaki hükümetler tarafından ulaşım karbon emisyonlarını azaltmak için daha hızlı ve daha kararlı adımlar atılmazsa, şimdiki ve gelecek nesilleri daha düşmanca ve çok daha az yaşanabilir bir dünyaya mahkum edeceğiz. Aşağıda imzası bulunan 221 kuruluş olarak bizler, Glasgow'daki 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na (COP26) katılan tüm hükümetlere ve liderlere, ülkelerinde bisiklet kullanan insan sayısını önemli ölçüde artırma taahhüdü vermelerini talep ediyoruz.  Hükümetler bunu daha kaliteli bisiklet altyapısı oluşturarak, bisikleti toplu taşıma ile entegre ederek, yol güvenliğini artırarak ve insanları ve işletmeleri otomobil yolculuklarını bisiklet gezileri ve yürüme ve toplu taşıma gibi diğer modlarla değiştirmeye teşvik eden politikalar uygulayarak yapabilir. Aktif hareketliliği teşvik etmek ve etkinleştirmek, net sıfır karbon hedeflerine ulaşmak için küresel, ulusal ve yerel stratejilerin temel taşı olmalıdır. Dünya çapında, yakıtın yanmasından kaynaklanan doğrudan CO₂ emisyonlarının %24'ünden ulaşım sorumludur. Karayolu taşıtları, ulaşım CO₂ emisyonlarının yaklaşık dörtte üçünden sorumlu ve bu rakamlar düşmüyor. Dünyanın iklimini mahveden sürdürülemez CO₂ emisyonlarının yanı sıra, karayolu taşıtları havamızı benzeri görülmemiş seviyelerde kirletiyor ve her yıl dünya çapında tahmini yedi milyon insanı öldürüyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) "1.5 °C'lik Küresel Isınma" özel raporu, bisiklet sürmeyi hem şimdi hem de gelecekte herkes için güvenli ve sürdürülebilir bir dünya sağlamanın bir yolu olarak tanımladı. Bisiklet kullanımı sıfır emisyon üretir ve bisiklet kullanımı, azaltılmış kirliliğin yanı sıra geniş kapsamlı olumlu sosyo-ekonomik etkiler sağlar. Bisiklet, sıfır karbonlu bir geleceğe geçiş için insanlığın en büyük umutlarından birini temsil ediyor. Yeni araştırmalar, yaşam döngüsü CO₂ emisyonlarının ek bisiklet yolculuğu başına %14 ve kaçınılan her araba yolculuğu için %62 düştüğünü gösteriyor. Arabadan bisiklete geçiş kilometre başına 150g CO₂ tasarrufu sağlar. E-kargo bisikletleri, dizel kamyonetlere kıyasla karbon emisyonlarını %90 oranında azaltıyor.  Haftada sadece bir gün bile olsa, şehirlerde arabayı yürümek ve bisiklete binmek için değiştirmek, karbon ayak izinizi bir yılda yaklaşık yarım ton CO₂  olarak azaltabilir. Toplu taşıma gibi diğer seyahat modlarıyla sinerji oluşturmak bu potansiyeli önemli ölçüde artırabilir.

Dünyamız yanıyor. Bisiklet kullanımını radikal bir şekilde büyüterek sunduğu çözümlerden acilen yararlanmalıyız. Şu anda ihtiyacımız olan şey, hükümetlerin siyasi ve finansal olarak ülkelerimizde, şehirlerimizde ve bölgelerimizde yaşayan herkes için daha adil, daha güvenli ve bütünleşik bir bisiklet sürme taahhüdünde bulunmasıdır.

Hükümet ve liderlere çağrı

COP26'daki tüm hükümetleri ve liderleri aşağıdakileri yapmaya çağırıyoruz:

Yerelde bisiklete binme seviyelerini önemli ölçüde artırma taahhütlerini beyan edin. Bu şu şekilde yapılabilir:

 Bisiklet turizmi, spor bisikleti, bisiklet paylaşımı, işe veya okula binicilik ve egzersiz için bisiklet sürmeyi her türlü teşvik etmek

 Bisiklete binmeyi bir iklim çözümü olarak kabul etmek, bisiklet yolculuklarındaki artışın ve özel araba yolculuklarındaki azalmanın CO₂ emisyonlarını nasıl azalttığı arasında açık bir bağlantı kurmak

 Altyapı ve kullanımda iyileştirmelerin nerede yapılabileceğini bilmek için ulusal bisiklet stratejileri oluşturmak ve finanse etmek ve bisikletle ilgili veri toplamak

Yatırımları güvenli ve yüksek kaliteli bisiklet altyapısı oluşturmaya ve bisikletten tarihsel olarak marjinalleşmiş topluluklar için teşviklere odaklamak. İnsanlara ve işletmelere, günlük gezilerinin çoğu için otomobilden bisiklete geçmeleri için doğrudan teşvikler sağlamak. Toplu taşıma ile sinerji oluşturmak ve özel bir araca ihtiyaç duymadan tüm kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilen çok modlu bir ekosistem için birleşik mobilite çözümlerini teşvik etmek.  Toplu olarak daha yüksek bisiklet seviyelerine yönelik küresel bir hedefe ulaşmayı taahhüt edin. Birkaç ülkede daha fazla bisiklet sürmek, küresel CO₂ emisyonlarını azaltmak için yeterli olmayacaktır. Tüm ülkeler katkıda bulunmalı ve bu çabalar BM düzeyinde izlenmelidir.

 Hükümetlerin, önemli ölçüde daha fazla döngü olmaksızın iklim krizinin en kötüsünden kaçınmak için CO₂ emisyonlarını yeterince hızlı bir şekilde azaltmalarının makul bir yolu yoktur. Bisiklet, gezegenimizin gelecek nesiller için yaşanabilir olmasını sağlamak için halihazırda sahip olduğumuz en iyi çözümlerden biridir.”

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin