Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN VALİLİĞİ’NDEN “CUMHURİYET VE GÜVENLİK” YARIŞMASINA DAVET

Cumhuriyetimizin 100. Yılı dolayısıyla Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından “Cumhuriyet Ve Güvenlik” temalı fotoğraf yarışması düzenleniyor. Bartın Valiliği’nden yapılan duyuruda yarışmaya Türkiye geneli 18 yaş üstü amatör veya profesyonel olarak fotoğrafa meraklı tüm vatandaşların katılabileceği belirtildi.

Okunma: 811

01.12.2023 12:29

Facebook'ta Paylaş

Cumhuriyetimizin 100. Yılı dolayısıyla vatandaşların Cumhuriyet ve Güvenlik hakkındaki düşüncelerini görsel sanatlar aracılığıyla fotoğraflamaları ve Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığının faaliyetleri hakkında farkındalık oluşturulması kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından  “Cumhuriyet Ve Güvenlik” temalı fotoğraf yarışması düzenlendi.

Bartın Valiliği’nden yapılan duyuruda yarışmaya Türkiye geneli 18 yaş üstü dileyen tüm vatandaşların katılabileceği belirtildi.

Açıklamada, emniyet ve asayiş hizmetlerinde tesirli sonuçlar alınan Cumhuriyetimizin 100.Yılında, kendi görev sahası içinde başarılı çalışmalara imza atan Sahil Güvenlik Komutanlığının görev ve faaliyetlerine dikkat çekmek maksadıyla ülke çapında;Cumhuriyetimizin 100.Yılında “Cumhuriyet ve Güvenlik” temalı,Mavi vatanın koruyucusu olan Sahil Güvenlik Komutanlığı konulu, fotoğraf yarışması düzenlendiği ifade edildi.

Yarışma ile Cumhuriyetimizin 100.Yılı kutlamaları münasebetiyle düzenlenen fotoğraf yarışması ile vatandaşların Cumhuriyet ve Güvenlik hakkındaki düşüncelerini görsel sanatlar aracılığıyla fotoğraflamaları ve Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığının faaliyetleri hakkında farkındalık oluşturulmasının amaçlandığına dikkat çekildi. 

18 yaş üstü herkes başvuruda bulunabilecek

Yarışmaya Türkiye geneli 18 yaş üstü amatör veya profesyonel olarak fotoğrafa meraklı tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.

 Yarışmanın kuralları ve katılım şartları ise şöyle:

Yarışma ulusal düzeyde düzenlenmektedir. Yarışmaya katılım ücretsizdir ve gönüllülük esasına bağlıdır.Katılımcılar 18 Aralık 2023 tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.Her katılımcı, her kategori için en fazla 3 (üç) fotoğraf ile katılabilir.Seçici Kurulun kendileri ile kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.Yarışma için gönderilen fotoğraflar “Cumhuriyet ve Güvenlik” temasına uygun olmalıdır. (Cumhuriyetimizin 100.Yılında mavi vatanın koruyucusu olan Sahil Güvenlik Komutanlığı konulu.)Fotoğraf yarışması iki kategoride icra edilecek olup birinci kategori geniş açı çekim, ikinci kategori drone çekimi şeklinde olacaktır. Her türlü teknik serbest olmakla birlikte tamamen bilgisayar yazılımlarıyla oluşturulmuş veya fotoğrafik içeriğe sahip olmayan görüntüler yarışmaya kabul edilmeyecektir. (Fotoğrafların exif bilgileri silinmemiş olacaktır.)

Yarışma ile denizdeki dost eliniz Sahil Güvenlik unsurlarının hava, kara, sualtı, su üstü dahil en iyi görsellerin sağlanması amaçlanmaktadır. Yarışmaya katılan fotoğraflar daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ya da herhangi bir iletişim ya da reklam kampanyasında kullanılmamış, özgün olarak üretilmiş fotoğraflar olmalıdır. Ø Fotoğraf yarışması için fotoğraf makinesi kullanılması zorunludur. Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Yarışmacılar göndermiş oldukları fotoğraflar ile örneği S.G.K.lığı internet sayfasında yer alan katılım şartlarını uygulama üzerinden onaylayacaktır.Yarışma kurallarına uygun bulunmayan fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.Yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihinden sonra uygulama linki kapatılacak ve başka yarışmacı alınmayacaktır.Katılımcıların yarışmaya gönderdiği eser üzerinde intihal olması durumunda ve değerlendirme komisyonunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanacaktır.

Kural ihlali yaptığı tespit edilen katılımcıların ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınacaktır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılacaktır.Ödül alan fotoğraflar “www.sg.gov.tr adresinde yayınlanacak ve kurumumuza ait sosyal medya hesaplarında da yer alacaktır.

Değerlendirme sonunda ödül, mansiyon, sergileme hakkı alma dışında kalan eserler Düzenleme Kurulu temsilcileri gözetiminde sistemden silinecektir.

Fotoğraf yarışması için gönderilen eserler ilk aşamada düzenleme kurulu üyeleri tarafından kurallara uygunluğu bakımından kontrol edilecektir. İçerik olarak sakınca görülmeyen fotoğraflar Değerlendirme Seçici Kurulu tarafından nihai değerlendirmenin tamamlanmasına müteakip dereceye giren eserler belirlenecektir.

 Gönderilecek fotoğrafların özellikleri belirlendi

 Gönderilen fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır.Fotoğraf Boyutları: Kısa kenar minimum 4000 pixel, jpg/jpeg formatında, 300 dpi çözünürlükte ve en yüksek (11-12) sıkıştırma kalitesinde olmalıdır. Fotoğrafın boyutları 5 Mb’tan az olmamalı, 10 Mb’ı da geçmemelidir.Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

Yarışmaya katılım için gönderilen fotoğraflar 01 Ocak 2023-01 Şubat 2024 tarihleri arasında çekilmiş olması gerekmektedir.Fotoğrafların croplanma oranı %30’u geçmeyecektir.Fotoğrafların içeriklerinde su üstü ve su altı çekimleri kullanılabilecektir.Seçici Kurullar tarafından gerektiğinde fotoğrafların Raw hali istenecektir.

Son başvuru tarihi 1 Şubat 

 

Yarışmaya başvuruların 18 Aralık’ta başlayacağı açıklanırken  son başvuru tarihinin ise 1 Şubat 2024 tarihi olduğu hatırlatıldı. Yarışmada dereceye girenler ise 5 Mart tarihinde açıklanırken ödül töreni ise 8 Mart’ta düzenlenecek.

Değerlendirme ve seçici kurul şu isimlerden oluşuyor:

Genel şartları ve katılım şartlarını taşımayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.Genel şartları ve katılım şartlarını taşıyan eserler Tablo’daki yarışma takvimine uygun olarak değerlendirilecektir.Komisyon değerlendirmelerinde gizlilik ilkesi esastır.Değerlendirme Seçici Kurulunda;Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet KENDİR, S.G.K.lığı Komutan Yardımcısı (2) Tuğamiral Cengiz ÜNVER, S.G.K.lığı Personel Başkanı SG Albay Mehmet YAKIN, Sualtı Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Tahsin CEYLAN, Prof.Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER yer alacaktır.

 

 Ödüller ve ödül töreni

 Dereceye giren eserler www.sg.gov.tr adresinden ve resmi sosyal medya hesaplarından ilan edilecektir.Değerlendirmeler sonucunda, iki kategoride de ilk üçe giren vatandaşlarımıza ödüller verilecektir.

Ödül töreni Sahil Güvenlik Komutanlığı Çankaya/ANKARA’da gerçekleşecektir.Yarışmanın seçici kurul tarafından belirlenen toplam 50 eser sergileme eseri olarak belirlenecek olup Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenecek alanlarda sergilenecektir.

Eseri sergilenmek üzere seçilen eser sahiplerine katılım sertifikası verilecektir. Katılım sertifikalarıbildirilen adreslerine gönderilecektir.

 

Haber: Doğancan Özen

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin